فروش 20 هزار میلیاردی محصولات نانو در سال گذشته

به گزارش مجله عطر یاس، دبیر ستاد توسعه فناوری نانو گفت: یک هزار و 266 محصول مبتنی بر نانو در حوزه های مختلف به فراوری رسیده است.

فروش 20 هزار میلیاردی محصولات نانو در سال گذشته

سعید سرکار، در اختتامیه یازدهمین جشنواره دانشجویی بنیاد آموزش فناوری نانو با اشاره به اقدامات ترویجی در حوزه توسعه فناوری نانو با بیان این که مقدمات این جشنواره از سطح دانش آموزی و دانشجویی شروع شد، اضافه نمود: در پی این اقدامات، برنامه هایی برای تربیت دانشجویان مستعد اجرایی شد و آنها در این برنامه ها، اصالت را به انسان ها دادند و بعد از تربیت نیروی انسانی، توسعه ابزارهای آزمایشگاهی در اولویت نهاده شد.

وی با تاکید بر ضرورت تربیت نیروهای انسانی، توانا، مخترع و مسئولیت پذیر در کشور، اظهار کرد: این رویکرد موجب شده است که امروزه بیش از 80 دانشگاه اقدام به پرورش نیروی انسانی در مقاطع دکتری و ارشدِ نانو نموده است و دانشجویانی که امروز در این مراسم حاضر شدند، حاصل اجرای این برنامه ها هستند.

سرکار، با بیان این که علم و فناوری دو بال یک پرنده هستند گفت: بنیه علمی کشور، فوندانسیون توسعه فناوری است و ما با انتشار مقالات به جهان می فهمانیم که در ایران پتانسیل های علمی چه اندازه است اما خیلی ها انتشار مقاله را تخطئه می نمایند.

وی با بیان این که ما 2 درصد از مقاله های کل جهان را فراوری می کنیم، گفت: همان طور که جهان از 2 درصد فراوریات علمی ما استفاده می نمایند ما هم باید 98 درصد علم فراوری شده در جهان بهره مند شویم. اگر از این اندازه علم استفاده نمی گردد ناشی از درماندگی است، این در حالی است که باید اعلام کنم ما از 98 درصد مقالات جهان نیز استفاده می کنیم.

دبیر ستاد توسعه نانو با بیان این که ایران علاوه بر بنیه علمی خوب، نیروهای انسانی خوب و عالی دارد و تا به امروز توانسته اند در توسعه فناوری ایران پیروز عمل نمایند، خاطر نشان کرد: این پیروزیت را می توان در تبدیل فناوری به محصول مشاهده کرد به گونه ای که هم اکنون فناوری نانو در 18 حوزه صنعتی رسوخ نموده است.

سرکار، با بیان این که در حال حاضر هزار و 266 محصول مبتنی بر نانو در حوزه های مختلف به مرحله فراوری رسیده است گفت: به ندرت می توان کشوری را پیدا کرد که این تعداد از محصول نانو را به فراوری برساند.بعلاوه اندازه فروش محصولات نانو در سال 1400 بالغ بر 20 هزار میلیارد تومان بوده است.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو تاکید نمود: اگر کلوپی علمی مانند کلوپ هسته ای شکل بگیرد ضروری است ایران جزو این کلوپ باشد؛ چرا که ایران بازیگر اصلی در حوزه نانو و دارای ذخایر ارزشمند نیروی انسانی است.

سرکار، مغزهای جوانان را سرمایه های مملکت دانست که باید آنها را به رسمیت شناخت و ادامه داد: جوانان می توانند باعث جهش کشور شوند و باید بپذیریم که ذخایر اصلی کشور که جوانان هستند در جلوی چشمان ما قرار دارند و باید بتوانیم با استفاده از آنها، به فراوری ثروت برسیم.

وی در مورد عملکرد دانشگاه ها در زمینه استفاده از نیروهای انسانی، با انتقاد از اینکه دانشگاه ها ضایعه نخاعی تربیت می نمایند، یادآور شد: افراد دچار ضایعه نخاعی به خوبی فکر می نمایند، حرف می زنند، می بینند و می شنوند اما نمی توانند کار انجام دهند و همیشه متکی به دیگران هستند. در اصل دانشگاه های ما چنین افرادی را تربیت می نمایند و چنین افرادی نمی توانند آموخته های خود را در قالب تیم های استارت آپی و شرکت های دانش بنیان به محصول تبدیل نمایند.

سرکار، با تاکید بر این که این موضوع نشان دهنده آن است که ما نمی توانیم دانش آموختگان خوبی به جامعه تحویل دهیم، اضافه نمود: به همین دلیل ستاد توسعه فناوری نانو برای تربیت دانشجویان توانمند، برنامه هایی را اجرا نموده که همین جشنواره دانشجویی یکی از این برنامه ها به شمار می رود.

وی ادامه داد: در صدد هستیم که یک الگوی پیروزی را عرضه کنیم که دانشجویان بتوانند به صورت مسئولیت پذیر عمل نموده و آموخته های خود را به محصولاتی تبدیل نمایند.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو در سرانجام با بیان اینکه در ذهنیت عمومی، وزارت کار مختص بازنشستگان است گفت: در صورتی که این وزارتخانه باید مسئول ایجاد کار برای فارغ التحصیلان دانشگاهی هم باشد.

خبرنگاران علمی پزشکی فناوری

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 6 آذر 1401 بروزرسانی: 6 آذر 1401 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 2056

به "فروش 20 هزار میلیاردی محصولات نانو در سال گذشته" امتیاز دهید

1 کاربر به "فروش 20 هزار میلیاردی محصولات نانو در سال گذشته" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فروش 20 هزار میلیاردی محصولات نانو در سال گذشته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید