عیسی زاده: دولت مکلف است به زنان سرپرست خانوار مهارت آموزش دهد، امامداری: اجرای طرح 6 هزار نفری یاری به زنان سرپرست خانوار به یاری دولت و انجمن ها

به گزارش مجله عطر یاس، برنامه به وقت ایران با حضور مهمانان ویژه به موضوع مهارت در حوزه کشاورزی پرداخت.

عیسی زاده: دولت مکلف است به زنان سرپرست خانوار مهارت آموزش دهد، امامداری: اجرای طرح 6 هزار نفری یاری به زنان سرپرست خانوار به یاری دولت و انجمن ها

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در انگلیس هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی انگلیس، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی انگلستان، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های انگلیس انتخاب کنید.

به گزارش گروه اجتماعی مجله عطر یاس، به نقل از روابط عمومی شبکه آموزش سیما، برنامه به وقت ایران با موضوع حضور بانوان در مشاغل و میزان مهارت آموزی به آن ها با حضور مهناز امامداری مسئول ستاد دبیرخانه حمایت ازمشاغل خانگی و رئیس دبیرخانه ستادساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی و مهدی عیسی زاده رئیس کمیسون اجتماعی مجلس شورای اسلامی شب گذشته (سه شنبه 8 مرداد) پخش شد.

در ابتدا عیسی زاده رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس درباره این بحث که آیا اشتغال بانوان سرپرست خانوار در برنامه ششم هم مانند برنامه های چهارم و پنجم خواهد شد، اظهار کرد: با توجه به این که در ماه های انتهای نیمه اول سال 99 هستیم و دولت دوازدهم هم در انتها راه کار خود قرار گرفته است احتمالا اتفاقی رخ نخواهد داد مگر آن که انقلابی رخ دهد و یک حرکت جهادی صورت گیرد که ما این کار را در کمیسیون اجتماعی آغاز کردیم.

رئیس کمیسون اجتماعی مجلس درباره متوالی های بحث اشتغال زنان سرپرست خانوار گفت: در این باره قانون دو اصل 21 و 29 را دارد و اصلا وزارت رفاه برای همین تشکیل شده است.

وی ادامه داد: در سال 75 زنان سرپرست خانوار حدود 1 میلیون نفر بودند و در سال 85 این میزان به 1 میلیون و 600 هزار نفر رسید و در سرشماری سال 1390 این رقم 2 میلیون و 500 هزار نفر شد و سال 1395 این رقم به بیش از 3 میلیون رسیده است و در چند سال اخیر به دلیل اتفاقات مختلف این میزان به 4 میلیون نفر رسیده است.

عیسی زاده توضیح داد: اگر در طول این سال ها برنامه تعیینی ایجاد می شد تا هر سال تعدادی از گردونه خارج شوند و خودکفا شوند اکنون آمار این مقدار نبود؛ آماری که دربهزیستی وجود دارد 250 هزار نفر است و، چون سرشماری جدید صورت نگرفته به آمار سال 95 استناد می گردد.

رئیس کمیسون اجتماعی مجلس با بیان این که ما در این زمینه کاری انجام ندادیم، اضافه نمود: اصل 21 و 29 قانون اساسی وظایف را تعیین نموده است و دولت را موظف نموده حقوق زن را در تمامی جهات با رعایت موزاین اسلامی تضمین کند و اموری را انجام دهد.

وی اعلام کرد: ما در کمیسیون اجتماعی قانون گذاری های لازم را انجام دادیم و نظارت بر اجرای قانون کردیم، دولت موظف بوده اقدام کند، اما متاسفانه کاری ننموده است، در دنیای پیشرفته حامی افراد ضعیف دولت است؛ دوستانی که قبل از ما نماینده بودند خوب متوجه امور بودند که وزارت رفاه را تشکیل دادند تا رفاه ملت را تامین کند.

عیسی زاده اضافه نمود: ما در جامعه یک عدد 5 میلیون نفری در جامعه داریم که احتیاج به یاری اورژانسی دارند و همه خواستار آن هستیم که در کمترین زمان که مدت آن هم تعیین شده این میزان را کاهش دهیم؛ ما یک عددی را هم با وزارت کار در زمینه زنان شاغل سرپرست خانوار تعیین کردیم تا میزان آن را به سرعت کاهش دهیم.

رئیس کمیسون اجتماعی مجلس اضافه نمود: وزارت کار متولی تمامی این مسئله است، اما چگونه می گردد با یک مبلغ ناچیز مددجو را به سامان رساند، ما در قانون تعیین کردیم که این بانوان باید توانمندسازی شوند تا بتوانند زندگی را ادامه دهند.

وی توضیح داد: از طرف دیگر ما یک بانو را توانمند کردیم و مبلغی به او یاری هم شد، اما متاسفانه این زن مهارت لازم برای فروش محصول خود را ندارد؛ ما باید در کنار او باشیم در حالی که الان آن را رها کردیم.

عیسی زاده اعلام کرد: امروز تمام مرکز های پژوهشی تحقیقات را جمع کردند، اما چه دستگاهی می خواهد آن را اجرایی کند؛ متاسفانه همه به صورت جزیره ای کار می نمایند؛ ما پول فراوانی داریم و جالب است که اگر یک درصد از فراوانی ثروت کشور که متاسفانه توسط بعضی ها دزدیده شده خرج گردد تمام مسائل زنان سرپرست خانوار و بچه ها کار حل می گردد.

رئیس کمیسون اجتماعی مجلس گفت: طبق قانون دولت موکلف است کار را انجام دهد، اما به دولت اجازه داده از تمامی امکانات کشور استفاده کند.

وی درباره مهارت اموزی زنان سرپرست خانوار گفت: ما حتی این موضوع را در قانون تعیین کردیم که طبق ماده 16 قانون ساختار نظام جامع تامین رفاه اجتماعی دستگاه ها باید به بانوان سرپرست خانوار مهارت یاد دهند و او را به خودکفایی برسانند.

مشارکت 42 درصدی زنان سرپرست خانوار در مشاغل خانگی

در ادامه مسئول ستاد دبیرخانه حمایت ازمشاغل خانگی اظهار کرد: نابرابری در فرصت های شغلی به خصوص برای بانوان نه فقط در کشور ما بلکه در بسیاری از کشور ها وجود دارد، اما این کیزان در کشور ما کمی بیشتر است؛ زنان سرپرست خانوار مشکلاتی در کشور دارند.

امامداری ادامه داد: خوشبختانه بیمه زنان سرپرست خانوار چند سالی است که در کشور حل شده، اما به دلیل مشکلاتی پوشش کامل دریافت نکردند و تعداد بسیاری کمی شامل بیمه درمانی هستند.

وی درباره این که بانوان سرپرست خانوار چه مهارت هایی را باید آموزش ببینند، گفت: ما سعی کردیم بحث توانمندسازی را در برنامه ها داشته باشیم، در حوزه مشاغل خانگی برای همه گام هایی را برداشتیم که یک گام آن توسعه مشاغل خانگی بود که در چند فاز در حال انجام است؛ نکته مهم این است که 82 درصد مشاغل خانگی توسط بانوان انجام می گردد که 42 درصد این میزان بانوان سرپرست خانوار هستند.

رئیس دبیرخانه ستادساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی توضیح داد: ما یک طرح توانمندسازی 6 هزار نفری زنان سرپرست خانوار را سال قبل به یاری دستگا های مختلف آغاز کردیم که عدد آن بسیار کوچک است که احتیاج دارد تا با تامین منابع اقتصادی توسعه پیدا کند.

مسئول ستاد دبیرخانه حمایت ازمشاغل خانگی ادامه داد: متاسفانه این که به کدام سمت حرکت نمایند یک مشکل همیشگی این قشر از جامعه بوده است و احتیاج است تا استعدادیابی بهتر صورت بگیرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 29 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 1021

به "عیسی زاده: دولت مکلف است به زنان سرپرست خانوار مهارت آموزش دهد، امامداری: اجرای طرح 6 هزار نفری یاری به زنان سرپرست خانوار به یاری دولت و انجمن ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عیسی زاده: دولت مکلف است به زنان سرپرست خانوار مهارت آموزش دهد، امامداری: اجرای طرح 6 هزار نفری یاری به زنان سرپرست خانوار به یاری دولت و انجمن ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید