علاقه انسان به نگهداری از حیوانات خانگی از کجا می آید؟

به گزارش مجله عطر یاس، یافته های باستان شناسی نشان می دهد که انسان ها از حدود 15 هزار سال پیش به نگهداری از حیوانات خانگی روی آوردند. به نظر می رسد اجداد ما حتی حیوانات وحشی از جمله گرگ ها را از سن کم به محیط زندگی خود آورده و آنان را تا حد امکان اهلی می کردند.

علاقه انسان به نگهداری از حیوانات خانگی از کجا می آید؟

مجله عطر یاس- ممکن است شما یکی از دوستداران حیوانات خانگی باشید و حتی از یک یا چند حیوان در خانه خود نگهداری کنید. برعکس ممکن است به نگهداری از حیوانات خانگی بی علاقه باشید اما در میان اطرافیانتان کسانی را بشناسید که به نگهداری از آنها علاقه نشان می دهند. در هرصورت احتمالا این سوال در ذهن شما شکل گرفته که چرا انسان ها به نگهداری از حیوانات خانگی علاقه دارند؟

یورو نیوز نوشت: احتمالا از دید بعضی افراد در خاورمیانه و شرق آسیا، نگه داشتن حیوانات خانگی یک سنت غربی و مدرن است و آن را دلیل جدا افتادگی مردم از یگدیگر در دوران صنعتی شدن می دانند، اما واقعیت این است که انسان های باستان نیز به نگهداری از حیوانات خانگی تمایل داشتند.

یافته های باستان شناسی نشان می دهد که انسان ها از حدود 15 هزار سال پیش به نگهداری از حیوانات خانگی روی آوردند. به نظر می رسد اجداد ما حتی حیوانات وحشی از جمله گرگ ها را از سن کم به محیط زندگی خود آورده و آنان را تا حد امکان اهلی می کردند.

در یونان، مصر و ایران باستان نگهداری از حیوانات خانگی در میان شاهزادگان و ثروتمندان رواج داشت و حیوانات گوناگون از سگ و گربه تا شیر و پلنگ را شامل می شد.

نوع مدرن نگهداری از حیوانات خانگی در قرون هفدهم و هجدهم میلادی در اروپا شروع شد و نقاشی هایی که از شاهزادگان به همراه حیوانات خانگیشان به تصویر درآمدند، بر درستی این مساله صحه می گذارند.

انسان تنها جانوری است که به نگهداری از موجودات زنده غیر همسان خود علاقه نشان می دهد. آدمیزاد به مدد عقل خود طبیعت را مهار نموده و نسبت به سایر جانوران کمتر در خطر مرگ و نابودی ناشی از قحطی و گرسنگی قرار گرفته است. این دلایل سبب شده که انسان بسیاری از جانوران را رقیب خود ندانسته و نگهداری از آنان را بر عهده بگیرد.

دلیل دقیق این علاقه انسان ها به حیوانات خانگی که عموما برایشان منفعت مالی ندارند، به طور دقیق تعیین نیست، اما به نظر می رسد دلایل تکاملی در این امر موثرند. از آنجا که انسان موجودی اجتماعی است، به ایجاد رابطه با دیگر موجودات زنده علاقه دارد و این علاقه سبب شده تا حیوانات به خواست انسان ها و در طی قرن ها به محل زندگی آنان راه یابند.

دلیل دیگر علاقه به نگهداری از حیوانات خانگی به حس مادری و پدری در انسان ها برمی گردد. نگهداری از حیوانات خانگی سبب می گردد تا انسان بتواند احساس والد بودن خود را بدون قید و شرط به موجود زنده دیگری نشان دهد، رفتاری که سبب بروز احساس رضایت و قدرت در انسان می گردد.

منبع: زندگی امروز
انتشار: 9 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 98

به "علاقه انسان به نگهداری از حیوانات خانگی از کجا می آید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علاقه انسان به نگهداری از حیوانات خانگی از کجا می آید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید