طرح حمایت از مرمت و احیای بافت های تاریخی، یک مصوبه مترقی است

به گزارش مجله عطر یاس، مدیرکل حفظ و احیای بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی گفت: طرح حمایت از مرمت و احیای بافت های تاریخی، یک مصوبه مترقی است و از نمایندگان مجلس برای تصویب این طرح نهایت تشکر را داریم.

طرح حمایت از مرمت و احیای بافت های تاریخی، یک مصوبه مترقی است

هادی احمدی، امروز دوشنبه 16 اردیبهشت 98، در گفت وگو با خبرنگار مجله عطر یاس، با اشاره به تصویب طرح حمایت از مرمت و احیای بافت های تاریخی در جلسه علنی روز گذشته مجلس گفت: این یک مصوبه مترقی است و با هدف حمایت از مالکان خانه های تاریخی به تصویب رسیده است.

او در تشریح پیشینه این طرح گفت: موضوع این طرح از مجلس قبلی آغاز شد و زمان طرح آن به 5 سال قبل بازمی شود، 5 سال پیش این طرح به عنوان یک پیشنهاد در مجلس مطرح شد و در این مدت 5 سال گذشته، جلسات تخصصی بسیار زیادی در خصوص این طرح برگزار گشت.

احمدی افزود: در این مدت دستگاه های مختلف ازجمله سازمان میراث فرهنگی در نشست با کنندگان مجلس در کمیسیون هایی مثل کمیسیون فرهنگی و نیز نشست های تخصصی در سازمان میراث فرهنگی به بررسی این طرح پرداختند و سال گذشته این طرح در مجلس مطرح و خوشبختانه در جلسه علنی روز گذشته مجلس تصویب شد.

مدیرکل حفظ و احیای بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی، ادامه داد: این طرح در حقیقت یک حلقه مفقوده در خصوص مالکان بناها و خانه های تاریخی بود که خوشبختانه با نظر مساعد کنندگان مجلس تصویب شد.

او افزود: افرادی که در بافت های تاریخی زندگی می کنند به خاطر رعایت قوانینی مثل حریم آثار تاریخی و ... محدودیت هایی دارند که با تصویب این طرح محدودیت ها و مسائل مالکان خانه های تاریخی برطرف شده و به سازمان میراث فرهنگی، این اجازه را می دهد تا بیشتر به نیازهای مالکان خانه های تاریخی بپردازد.

احمدی در ادامه به بخش های مختلف این طرح اشاره کرد و گفت: این طرح، ماده هایی دارد که می تواند به حوزه میراث فرهنگی کمک بسکمک کند، این طرح مورد تائید و موافقت سازمان میراث فرهنگی است و ماحصل 5 سال کار کارشناسی و همکاری سازمان میراث فرهنگی، دستگاه های مختلف و کنندگان مجلس است.

کنندگان مجلس در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس با 138 رأی موافق، 36 رأی مخالف و 2 رأی ممتنع از مجمع 231 کننده حاضر در مجلس طرح حمایت از مرمت و احیای بافت های تاریخی-فرهنگی را تصویب کردند. این طرح 19 ماده دارد.

در این جلسه ماده 1 این طرح مربوط به تعریف اصطلاحات به کاررفته در این قانون نیز به شرح زیر تصویب شد:

الف) حفاظت: به معنای کلی فعالیت های پسینی و پیشینی در خصوص پاسداری از ارزش های مادی است همچون بناهای تاریخی

ب) مرمت: علمی ات تخصصی و همه جانبه (کمی و کیفی) است که هدف آن حفظ، بیان و آشکار کردن ارزش های تاریخی، فرهنگی و زیبایی شناختی یک اثر با لحاظ اصالت و یکپارچگی آن است و مراحل گوناگونی اعم از تداوم، تثبیت و استحکام بخشی تا بازگردانی وضعیت موجود به وضعیت اصیل و پایدار را شامل می شود.

پ) احیا: فرایندی هدفمند از مجموع اقدامات را شامل می شود که به منظور حفاظت و ارتقای کیفی با حفظ اصالت و یکپارچگی در بافت های تاریخی-فرهنگی انجام می شود.

ت) صیانت: به معنای کلیه فعالیت های پسینی و پیشینی در خصوص پاسداری از ارزش های معنوی است همچون ارزش های بناهای معنوی که مربوط به تاریخ و فرهنگ یک کشور باشد.

ث) حریم بنا: نواحی اطراف یک اثر فرهنگی، تاریخی، طبیعی ملی یا جهانی که همراه با ضوابط و مقررات قانونی با هدف محافظت مؤثر از آن اثر و حمایت های قانونی به عنوان لایه های حفاظتی (منظری، ساختاری، عملکردی) بر روی نقشه تعیین می شود.

ج) محدوده بافت: محدوده یک منطقه تاریخی و فرهنگی ثبت شده که همراه با ضوابط و مقررات قانونی با هدف محافظت مؤثر از آثار فرهنگی، تاریخی، طبیعی ملی یا جهانی موجود در آن منطقه و حمایت های قانونی به عنوان لایه های حفاظتی (منظری، ساختاری، عملکردی) بر روی نقشه تعیین می شود.

چ) کاربری متناسب: به حفظ و ارتقای هویت و ارزش های اثر با بهره گیری از ظرفیت ها و مزیت های تاریخی، فرهنگی و طبیعی و همچنین اجتماعی، اقتصادی آن برای پاسخگویی به نیازهای معاصر وفق ضوابط و مقررات و قوانین ناظر به موضوع اطلاق می شود.

ح) طرح ویژه حفاظت و احیای بافت های تاریخی-فرهنگی: طرحی است که با توجه به ویژگی، ظرفیت و مزیت تاریخی، فرهنگی و طبیعی بافت تاریخی-فرهنگی شهر و روستا با هماهنگی و همکاری نزدیک کلیه دست اندرکاران و ذی نفعان در مقیاس کل تا جزء به همراه طرح مدیریتی مربوطه ارائه شده و تکالیف همه دست اندرکاران در آن روشن باشد. در این طرح علاوه بر تنظیم روابط این بخش از شهر یا روستا با سایر تقسیمات شهر و روستایی زمینه های توسعه هماهنگ شهری و روستایی مد نظر قرار گیرد.

خ) حمایت: بسترسازی مناسب برای توانمندسازی مالکان و بهره برداری و ارتقای کیفیت زندگی ساکنان بافت های تاریخی-فرهنگی

د) سازمان: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور

همچنین کنندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز دوشنبه 16 اردیبهشت مجلس و در جریان در بررسی طرح یک فوریتی حمایت از مرمت و احیای بافت های تاریخی- فرهنگی و توانمندسازی مالکان و بهره برداران بناهای تاریخی- فرهنگی، با اکثریت آراء ماده (2) این طرح را تصویب کردند.

در متن ماده (2) این طرح آمده است: به منظور حمایت از مرمت و احیای بافت های تاریخی- فرهنگی، سازمان مکلف است:

الف- با همکاری وزارتخانه های راه و شهرسازی و کشور و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ظرف مدت حداکثر دو سال پس از تصویب این قانون نسبت به تکمیل، تعیین و ابلاغ محدوده بافت تاریخی- فرهنگی کلیه شهرها و روستاهای تاریخی اقدام کند.

ب- با همکاری وزارتخانه های راه و شهرسازی، کشور و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ظرف مدت حداکثر دو سال پس از تصویب این قانون نسبت به تهیه چارچوب طرح های ویژه حفاظت و احیای بافت های تاریخی- فرهنگی (ازجمله تعیین حرائم) با رویکرد صیانت از ارزش های تاریخی - فرهنگی و ارتقای کیفیت زندگی ساکنان این محدوده ها اقدام کند.

پ- ظرف مدت یک سال پس از تصویب این قانون، دستورالعمل های مورد نیاز برای مدیریت بهره برداری، نگهداری و پشتیبانی بناها، اماکن و بافت های تاریخی- فرهنگی با اولویت واگذاری فعالیت ها به بخش غیردولتی را تهیه و ابلاغ کند.

منبع: میراث آریا
انتشار: 23 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 280

به "طرح حمایت از مرمت و احیای بافت های تاریخی، یک مصوبه مترقی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح حمایت از مرمت و احیای بافت های تاریخی، یک مصوبه مترقی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید