احتیاج صنایع دستی به ارائه راهکارهایی برای خروج از بحران فعلی

به گزارش مجله عطر یاس، ایسنا/ براساس آخرین اخبار واصله، احتیاج صنایع دستی به ارائه راهکارهایی برای خروج از بحران فعلی به چشم می خورد.

احتیاج صنایع دستی به ارائه راهکارهایی برای خروج از بحران فعلی

قضیه چیست؟

حجت الله مرادخانی، پژوهشگر صنایع دستی و مدرس دانشگاه درباره صندلی صنایع دستی و هنرهای سنتی ایران در دنیا اظهار کرد: بطور کلی در دنیای امروز توسعه صنایع خلاق و فرهنگی از رهگذر مطالعات علمی و برنامه ریزی های مبتنی بر واقعیت اجرا شده و به همین خاطر فرایند تجارت دنیای این حوزه ها در دو دهه اخیر با نرخ رشد مثبتی همراه بوده است.

او ادامه داد: در آخرین گزارش کنفرانس تجارت و توسعه ملل متحد (آنکتاد) که در سال 2018 منتشر شد، ارزش تجارت دنیای محصولات خلاق از 208 میلیارد دلار در سال 2002 میلادی به رقم 509 میلیارد دلار در سال 2015 رسیده است؛ یعنی با نرخ متوسط 7 درصد در این بازه زمانی رشد داشت. با وجود این تجربیات بین المللی پیروز، اما در کشور ما که در زمینه هایی مانند صنایع دستی پیشینه ای درخشان و قابل ملاحظه دارد، اقدامات مبتنی بر واقعیات موجود چندان صورت نمی گیرد و در نتیجه برنامه ریزی های اجرا شده، به اهداف کیفی و موثری منجر نمی گردد.

مرادخانی با اشاره به ارقام صادرات چمدانی صنایع دستی و با بیان اینکه این آمارها همیشه بدون هیچ سند و دلیلی برای روش محاسبه آن تکرار می شوند، اظهار کرد: در این میان جالب است که گاهی ناهماهنگی هایی میان گفته های مدیران نیز دیده می گردد. برای مثال، در تاریخ 16 فروردین 99 برای آمار صادرات صنایع دستی در سال 98، رقم 289 میلیون دلار اعلام و اظهار شد به همین میزان هم صادرات چمدانی صنایع دستی داشته ایم که مجموع آنها حدودا 600 میلیون دلار می گردد.

این کارشناس صنایع دستی در ادامه اظهار کرد: این درحالی است که در مورخ 17 اردیبهشت 99، آمار صادرات رسمی صنایع دستی کشور 237 میلیون دلار اعلام شد و میزان صادرات چمدانی صنایع دستی هم 190 میلیون دلار؛ یعنی در سال 1398 مجموعا صادرات رسمی و چمدانی صنایع دستی ایران 427 میلیون دلار بود. این ارقام متعارض در سخنرانی های مختلف تکرار شده، بدون آنکه به چالش های امروز صنایع دستی چندان بپردازند.

مرادخانی ادامه داد: اخیرا هم با اعلام 83 پروژه اولویت دار اقتصاد مقاومتی در سال 1399، نه صنایع دستی و نه گردشگری جایی در این فهرست نداشته و اصلا وزارتخانه مربوط در بین 19 دستگاه اجرایی عضو ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی حضور ندارد. این فهرست که اواخر اردیبهشت سال جاری از سوی معاون اول رئیس جمهوری به صورت رسمی ابلاغ شد، در طول سال جاری مورد حمایت ستاد اقتصاد مقاومتی قرار می گیرد و از همه ظرفیتهای موجود در کشور برای اجرایی شدن آنها یاری گرفته می گردد؛ شرایطی که بیانگر این واقعیت بوده که صحبت ها از نیازسنجی واقعیات این حوزه به دور است.

این مدرس دانشگاه در انتها درباره آینده صنایع دستی و راه کارهایی که می توان برای بهبود شرایط این حوزه در آینده در نظر گرفت، اظهار کرد: به جای انکار واقعیات صنایع دستی و گردشگری ضروری است که به ارائه راه کارهایی برای خروج از بحران فعلی پرداخت. شاید در کوتاه مدت بتوان با استفاده از تجربیات دیگر کشورهای پیروز در زمینه صنایع خلاق و بومی کردن آن تجربیات، گامهایی در جهت بهبود شرایط موجود برداشت؛ تجربیاتی که با اندکی جست وجو در فضای مجازی و مطالعه مقالات و متنهای مرتبط، قابل دستیابی بوده و با مشارکت دانشگاه ها و افراد متخصص گامی در جهت گره گشایی از مسائل برداشت.

منبع: همگردی
انتشار: 18 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 999

به "احتیاج صنایع دستی به ارائه راهکارهایی برای خروج از بحران فعلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتیاج صنایع دستی به ارائه راهکارهایی برای خروج از بحران فعلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید