سکوت در برابر فرار مالیاتی خارجی های فوتبال!؟

به گزارش مجله عطر یاس، با وجود اینکه باشگاه های ایرانی با بازیکنان و مربیان خارجی تسویه حساب می نمایند اما تعیین نیست تکلیف مالیات درآمد این خارجی ها چه می گردد.

سکوت در برابر فرار مالیاتی خارجی های فوتبال!؟

به گزارش خبرنگاران، قانون نانوشته ای در فوتبال ایران وجود دارد که می گوید در قرارداد هر بازیکن و مربی خارجی باید نوشته گردد که مالیات درآمد بر عهده کارفرما است و حقوق پرداختی به صورت خالص خواهد بود. این یعنی باشگاه و یا فدراسیون اگر مربی و بازیکن خارجی استخدام نمایند، متعهد می شوند مالیات درآمد افراد استخدام شده را پرداخت نمایند تا آنها حقوقی که می گیرند، خالص باشد.

در سال های اخیر هم گاهی موضوع مالیات خارجی ها بر سر زبان افتاد و با وجود اینکه عنوان شد تقبل مالیات دستمزد آنها غیر موجه است اما باز هم شاهد ادامه گنجاندن این بند در قراردادها بودیم. در همین حال، نکته بسیار مهم فرار مالیاتی است که در این نوع قراردادها شکل می گیرد.

بر اساس قوانین مالیاتی، اداره مالیات تنها مودی مالیاتی را به عنوان کسی که باید مالیات درآمد خود را پرداخت کند می شناسد و کاری به قراردادها و توافق با کارفرما ندارد. در واقع اگر یک فوتبالیست با مربی خارجی در قرارداد خود بندی بگنجاند که مالیات درآمد برعهده کارفرما است، این قرارداد صرفا توافقی میان طرفین است و اداره مالیات بر اساس آن نسبت به اخذ مالیات از کارفرما اقدام نمی کند.

این یعنی اگر بازیکن یا مربی خارجی، مالیات قرارداد خود را پرداخت نکند، تا زمانی که در ایران حضور داشته باشد با محدودیت هایی همچون ممنوع الخروجی و یا توقیف اموال (در صورتی که اموالی در ایران داشته باشد) روبرو می گردد اما اگر فرد مذکور ایران را ترک کند، عمل دیگر ممنوع الخروجی کارساز نیست و اداره مالیات هم اقدامی برای وصل مطالبات خود از کارفرما طرف قرارداد انجام نمی دهد.

به طور مثل وقتی در سال 2006 برانکو ایوانکوویچ تیم ملی فوتبال ایران را ترک کرد، مالیات قراردادش پرداخت نشد و او تا 9 سال بعد که راهنمایی پرسپولیس را بر عهده بگیرد، از ترس ممنوع الخروجی هیچ وقت به ایران نیامد. در قرارداد با فدراسیون فوتبال نوشته شده بود که پرداخت مالیات قرارداد بر عهده فدراسیون فوتبال است اما اداره مالیات فقط برانکو را مسئول پرداخت مالیات می دانست.

حالا به نظر می رسید باز هم این چه ادامه دارد. در چند سال گذشته فدراسیون فوتبال و باشگاه ها بر اساس احکام فیفا، چندین میلیون دلار بابت دستمزد به مربیان و بازیکنان خارجی پرداخت نموده اند اما دقیقا کسی نمی داند آیا مالیات این مبالغ پرداختی، به حساب اداره مالیات واریز شده است یا مودی مالیاتی که در خارج از کشور است، باید آن را پرداخت کند؟

به طور مثال آیا مالیات قرارداد کی روش، ویلموتس و خیلی دیگر از بازیکنان و مربیان خارجی، تسویه حساب شده است یا شاهد یک فرار مالیاتی عظیم هستیم؟

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 فروردین 1400 بروزرسانی: 5 فروردین 1400 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 1399

به "سکوت در برابر فرار مالیاتی خارجی های فوتبال!؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سکوت در برابر فرار مالیاتی خارجی های فوتبال!؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید