ثبت ملی باغ تاریخی آسیاب قدیمی بند فریمان پیگیری می گردد

به گزارش مجله عطر یاس، حسن گیاهی، رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فریمان گفت: باغ تاریخی آسیاب قدیمی بند فریمان ازجمله باغ های است که با طرح باغ های کهن ایرانی هم زمان با دیگر باغ ایرانی فریمان(باغ ملی) در دوره پهلوی اول بنیان گذاشته شده است.

ثبت ملی باغ تاریخی آسیاب قدیمی بند فریمان پیگیری می گردد

جهت دریافت خدمات طراحی داخل ویلا دوبلکس با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

او ادامه داد: این باغ تاریخی با دو راه متقاطع (چهارراه) به چهار بخش تقسیم می گردد که درختان سربه فلک کشیده کاج در اطراف هر راستا منظره زیبایی را ایجاد نموده است.

گیاهی توضیح داد: از چهار راستا اصلی باغ، یک راه با پلکان سنگی به در ورودی اصلی، یک راه با پل سنگی به کوه، یک راه به باغات و راه دیگر با پلکان به حوضچه سنگی تصفیه آب آسیاب ختم می گردد.

او گفت: این باغ تاریخی که در دامنه کوه های بند ساخته شده، در ابتدای ورودی، آسیاب قدیمی را میزبانی می نماید که همزمان با باغ ساخته شده و با اتکا به نیروی آب بند کار می نموده است.

گیاهی یادآورشد: آب ورودی به آسیاب قبل از ورود به آن در حوضچه سنگی زیبایی که برایش تعبیه شده، تصفیه می شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فریمان اضافه نمود: سنگ های تراشیده بزرگ و یکدست به کار رفته در ساخت پلکان ها، حوضچه تصفیه آب، جوی های آب و پل به سبک سنگ های بکار رفته در تخت جمشید درست شده ند.

او ادامه داد: این آسیاب قدیمی در زمان حیات خود در دهه 20 شمسی انواع مختلف آرد فراوری می نموده که قسمتی از آن صادر می شده است.

گیاهی اظهار کرد: کشیده شدن شعله های جنگ جهانی دوم به ایران در شهریور 1320 و پیروزی متفقین (انگلستان، شوروی و آمریکا) بر نیروهای آلمان نازی که در آن موقع کار ساخت زیرساخت های عمرانی کشور به عهده آنها بود و خروج آنها از ایران و هرج و مرج اوضاع کشور، شرایط این باغ را نیز دچار آسیب کرد و آسیاب آن آتش گرفت.

او گفت: این باغ تاریخی که از هویت و شخصیت فرهنگی- طبیعی برخوردار است خوشبختانه تاحد زیادی فضای سبز باغ و آسیاب آن باقی مانده است که می طلبد از سوی مالک (کارخانه قند) مورد رسیدگی قرار گیرد البته ما نیز برای ثبت ملی این اثر تاریخی در فهرست آثار ملی ایران در حال پیگیری هستیم.

ایلنا

منبع: گردشبان
انتشار: 18 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 696

به "ثبت ملی باغ تاریخی آسیاب قدیمی بند فریمان پیگیری می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت ملی باغ تاریخی آسیاب قدیمی بند فریمان پیگیری می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید