تغییرات ناگهانی و غیرقابل برگشت در قطب شمال

به گزارش مجله عطر یاس، سرعت گرم شدن قطب شمال نسبت به سایر نقاط جهان به ذوب شدن زودهنگام برف و لایه منجمد دائمی زمین منجر شده است. نهنگ ها دیگر به سمت جنوب مهاجرت نمی کنند، خوک های دریایی در این منطقه زاد و ولد نمی کنند. تعداد زیادی از حیوانات دریایی جان خود را از دست می دهند.

تغییرات ناگهانی و غیرقابل برگشت در قطب شمال

به گزارش مجله عطر یاس به نقل از ایرنا، کارشناسان هشدار می دهند که کل جهان در حال حرکت به سمت یک بحران آب و هوایی است، حاشیه اقیانوس منجمد شمالی هم اکنون از این اثرات متاثر شده است. یک مطالعه جدید نشان می دهد که منطقه قطب شمال از سال 2017 تا 2019 تحت تغییر ناگهانی و چشمگیری قرار گرفته است. کارشناسان هراس دارند، این تغییرات غیرقابل برگشت و نشانه های از بروز اتفاقی باشد که قرار است در آینده رخ دهد.

محققان در این مطالعه داده های مربوط به دمای آب، سطوح یخ سطح دریاها و الگوهای حیات وحش را در دو منطقه در دریای برینگ و دریای چوکچی که هر دو میان آلاسکا و روسیه قرار دارند، بررسی کردند.

پژوهشگران نتیجه گرفتند که قطب شمال با سرعت بیشتری نسبت به سایر نقاط جهان در حال گرم شدن است که این موضوع به باقی ماندن یخ های دریایی کمتر و ذوب شدن زودهنگام برف و ذوب شدن لایه منجمد دائمی زمین منجر شده است.

این مطالعه همچنین نشان داد که در نتیجه این تغییرات زیست محیطی، نهنگ ها به سمت جنوب مهاجرت نمی کنند، خوک های دریایی در این منطقه زاد و ولد نمی کنند و سایر حیوانات دریایی نیز به تعداد زیاد جان خود را از دست می دهند.

محققان میزان تغییر مشاهده شده در مدت زمان این مطالعه را شوک آور اعلام کردند و گفتند: یکی از یافته های اصلی این مطالعه این بود که آب های نزدیک به بستر دریا که معمولا در طول سال یخ زده باقی می مانند، بخش هایی از آن در فاصله زمانی میان سال های 2014 تا 2018، گرم شده بودند. همچنین یخ زدگی آب دریا که معمولا هر پاییز آغاز می شود، در ژانویه و یا حتی برخی اوقات در فوریه یا وجود نداشت و یا کمتر از حد متوسط بود.

محققان متوجه شدند که عقب نشینی یخ بهاری در چند سال گذشته زودتر از حد معمول رخ داده بود. همچنین نبود یخ و دمای هوای گرم به اندازه قابل توجهی بر حیات وحشی که این منطقه را خانه خود می دانند، تاثیر گذاشته است بطوریکه جمعیت روغن ماهی های اطلسی در سال 2017 نسبت به سال های 2012 و 2013 فراوان تر بود.

همچنین شمار ماهی های سالمون صورتی به اندازه قابل توجهی در دریای برینگ در سال 2017 افزایش یافت و نهنگ های قطبی که معمولا در طول ماه های سرد به جنوب میروند، در طول سال از جای خود حرکت نکردند.

از سوی دیگر خوک های دریایی که از این منطقه برای زاد و ولد خود استفاده می کردند، غایب بودند و گزارش شد که شمار زیادی از آن ها در سواحل دریای برینگ و چوکچی مرده اند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 24 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 721

به "تغییرات ناگهانی و غیرقابل برگشت در قطب شمال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییرات ناگهانی و غیرقابل برگشت در قطب شمال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید