با این روش کمتر از یک دقیقه به خواب می روید

به گزارش مجله عطر یاس، تهران (پانا) - ظهور ناگهانی افکار منفی و نگرانی می تواند مانع خوابتان شده و بی خوابتان کند. اگر این موقعیت ها برایتان آشناست پس باید تکنیکی که در ادامه ذکر می گردد را یاد بگیرید تا در عرض کمتر از یک دقیقه به خواب بروید.

با این روش کمتر از یک دقیقه به خواب می روید

به گزارش تبیان، استرس می تواند باعث گردد نتوانید به راحتی به خواب روید. زمان خواب وقتی است که تمام مسائل و دغدغه ها، حمله به فکر را آغاز می نمایند و به نظر می رسد نمی توانید با این افکار، کاری کنید. انگار فکر و فکر تان علیه شما شورش نموده است.

ظهور ناگهانی افکار منفی و نگرانی می تواند مانع خوابتان شده و بی خوابتان کند. اگر این موقعیت ها برایتان آشناست پس باید تکنیکی که در ادامه ذکر می گردد را یاد بگیرید تا در عرض کمتر از یک دقیقه به خواب بروید!

به خواب رفتن در کمتر از یک دقیقه با تکنیک 4-7-8

این متد به وسیله استاد دانشگاه هاروارد، اندرو ویل طراحی شده و واقعا ساده است:

. با بینی تان به مدت 4 ثانیه دم بگیرید تا ریه هایتان کاملا پُر شوند.

. نفس را تا 7 ثانیه نگه دارید.

. سپس به آرامی و تا 8 ثانیه بازدم انجام دهید.

این الگوی تنفس را با نهایتا 4 بار تنفس آغاز نموده و کم کم در عرض یک ماه تا نهایتا 8 بار تکرار ادامه دهید تا اثرش را ببینید. روز بعد یادتان نخواهد بود چه زمانی تنفس تان عادی شد و به خواب رفتید. این شیوه یاریتان می نماید در کمتر از یک دقیقه به خواب بروید.

چرا این شیوه موثر است؟

رمز این شیوه در هفت ثانیه ای نهفته است که شما نفس تان را نگه می دارید. دلیلش هم این است که نگه داشتن نفس، ضربان قلب را پایین می آورد، بنابراین اضطرابتان کم می گردد و آرام می گیرید. یعنی نگرانی هایتان دست از حمله کردن به فکرتان می کشند: ریلکسیشن، درها را بر افکار منفی می بندد و به آن ها اجازه ورود نمی دهد. در ضمن این شیوه تنفس به کیفیت خوابتان نیز یاری می نماید. وقتی ضربان قلبتان پایین می آید، بدنتان به خوبی اکسیژن گیری می نماید و این برای استراحت خوب و باکیفیت، ضروری است.

افرادی که اضطراب دارند معمولا سطحی نفس می کشند و ضربان قلب آن ها بالاتر و نامنظم تر است و در نتیجه، بدن به خوبی اکسیژن گیری نمی نماید. یعنی وقتی از خواب بیدار می شوند، خسته تر از زمان پیش از خواب هستند.

با تکنیک 4-7-8 نه تنها از بی خوابی خلاص می شوید بلکه کیفیت خوابتان بهتر می گردد زیرا تمام عضلات و ارگان هایتان به خوبی اکسیژن رسانی می شوند.

فواید به خواب رفتن در کمتر از یک دقیقه

پوست شما با خواب باکیفیت تر زیباتر می گردد. زیرا عمیق خوابیده اید و سیستم هورمونی تان عملکرد بهینه خواهد داشت که نتیجه آن جوانسازی پوست و تقویت سلول هاست.

برای اینکه بدن شما در برترین حالت خود کار کند، به استراحت مناسب احتیاج دارد. اگر به سختی به خواب می روید یا خوابتان به مقدار کافی عمیق نیست، پس بدنتان استراحت باکیفیتی را که احتیاج دارد دریافت نمی نماید.

کمتر غذا می خورید

یک خواب خوب شبانه، استرس طی روز را کم می نماید. اگر بتوانید در کمتر از یک دقیقه به خواب بروید، استرستان کاهش پیدا نموده و دست کم وقتی از خواب بیدار می شوید استرس نخواهید داشت.

اضطراب و استرس باعث می گردد بیشتر از احتیاجتان غذا بخورید. زیرا لذت آنی که ما در زمان خوردن چیزی که دوست داریم تجربه می کنیم، می تواند موقتا استرس را تسکین دهد؛ اما قطعا منجر به افزایش وزن ناخواسته می گردد.

بهتر یاد می گیرید

یکی از اساسی ترین عملنمودهای مغز، یاد گرفتن است. ما مدام در حال یاد گرفتن هستیم: وقتی در مسیرمان به اخبار گوش می دهیم، متوجه تغییری در رفتار دوستمان می شویم و وقتی کتابی می خوانیم. برای انجام همه این کارها، مغز این عضو خاص احتیاج به هشت ساعت استراحت دارد. کمتر از این مقدار خوابیدن یا خوب نخوابیدن، مغز را وادار می نماید سخت تر از حد احتیاج کار کند. مطالعات زیادی نشان می دهند عملکرد مغز وقتی دچار کمبود خواب هستیم، تدریجا افت می نماید و در نهایت منجر به مشکل در تمرکز و ضعف در درک و فهم می گردد.

اعتماد بنفس تان بیشتر می گردد

با خواب خوب و کافی علاوه بر اینکه مجذوب کننده تر می شوید، انرژی بیشتری هم در طول روز خواهید داشت. انرژی بیشتر یاری می نماید نگرشتان نسبت به افرادی که با آن ها روبرو می شوید مثبت تر گردد، حتی در موقعیت های سخت.

از آنجایی که فکرتان بهتر و سریع تر می تواند یاد بگیرد، مهارت حل مسئله تان نیز افزایش یافته و بهتر می توانید مسائل و مسائل را حل و فصل کنید. نتیجه همه این ها، رسیدن به یک اعتماد بنفسِ سالم و کافی است.

اگر دچار مشکل بی خوابی هستید توصیه می کنیم روش 4-7-8 امتحان کنید زیرا نه تنها یاریتان می نماید از نگرانی ها رها شوید بلکه بهتر می توانید به هدف هایتان برسید و حتی مسائلی را که شب ها فکرتان را مشغول می نماید حل خواهید کرد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 26 دی 1400 بروزرسانی: 26 دی 1400 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 1815

به "با این روش کمتر از یک دقیقه به خواب می روید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با این روش کمتر از یک دقیقه به خواب می روید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید