بازوی چپ یا راست؛ واکسن را کدام طرف بزنیم؟

به گزارش مجله عطر یاس، متخصصان علوم پزشکی می گویند که عملکرد شما در این مورد بسیار مهم است.

بازوی چپ یا راست؛ واکسن را کدام طرف بزنیم؟

به گزارش ایسنا، متخصصان آلمانی در آزمایش جدیدی دریافتند افرادی که تمام واکسن ها را فقط روی یک بازو تزریق نموده اند، نسبت به افرادی که واکسن ها را در هر دو بازو تزریق می نمایند، پاسخ ایمنی قوی تری دارند.

این آزمایش که مبتنی بر مشاهده است، هفته گذشته در مجله معتبر eBioMedicine منتشر شده است.

در این مطالعه، نویسندگان به آنالیز و تحلیل پاسخ های ایمنی حدود 300 نفر که به کووید-19 مبتلا نشده بودند و دو دُز واکسن کووید فایزر- بیوان تک را بین ماه های مارس و سپتامبر 2021 تزریق کردند، پرداختند.

شرکت نمایندگان در این آزمایش تزریق اول را در یک بازو و تزریق دوم را در بازوی دیگرشان داشتند.

دو هفته پس از تزریق واکسن، متخصصان دریافتند سلول های ایمنی خاص که معمولا به سلول های کشنده T شناخته می شوند در 67 درصد افرادی که هر دو دز واکسن را در یک بازو تزریق نموده اند و در 47 درصد افرادی که تزریق را در هر دو بازو انجام داده اند، مشاهده شده است. بدین ترتیب این سلول های ایمنی در افرادی که هر دو دز را در بازوی یک سمت تزریق نموده اند، بیشتر است.

چرا تزریق در یک بازو موثرتر است؟

به گفته نویسندگان این مطالعه، افراد ممکن است به تزریق های متوالی در یک بازو بهتر پاسخ دهند، زیرا واکسن ها، غدد لنفاوی مشابه را هدف قرار می دهند و آن ها را در فراوری سلول های ایمنی برای مبارزه با عفونت ها فعال تر می نمایند.

دکتر اوفر لوی، متخصص بیماری های عفونی بچه ها و مدیر برنامه واکسن در بیمارستان بچه ها بوستون گفت: اگرچه این پژوهش، مقدماتی و کوچک است، اما دلایل واکنش متفاوت بعضی افراد به واکسن ها را فراتر از سن، جنس و شرایط پزشکی، نشان می دهد.

به گزارش ایسنا، دکتر لوی که در این آزمایش شرکت نداشته است در واکنش به این یافته تازه تاکید نمود: این یافته به اهمیت واکسیناسیونِ دقیق اشاره می نماید و اینکه همه جزئیات در تزریق مهم است.

او می گوید: البته تحقیقات و داده های بیشتری مورد احتیاج است، اما یافته های این پژوهش برای واکسن های غیر از کووید-19 مورد استفاده قرار می گیرد و به استاندارد کردن نحوه واکسیناسیون معمول یاری خواهد کند.

منبع: فرارو
انتشار: 29 مرداد 1402 بروزرسانی: 29 مرداد 1402 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 2170

به "بازوی چپ یا راست؛ واکسن را کدام طرف بزنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازوی چپ یا راست؛ واکسن را کدام طرف بزنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید