ایران آماده همکاری علمی و فناورانه با ونزوئلا است

به گزارش مجله عطر یاس، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری ایران در دیدار با وزیر علوم و فناوری ونزوئلا از آمادگی کامل ایران برای پیاده سازی و اجرای زیست بوم علم و فناوری در ونزوئلا خبرداد.

ایران آماده همکاری علمی و فناورانه با ونزوئلا است

سورنا ستاری و گابریلا سرویلیا خیمنس به گفت وگو درباره گسترش همکاری های علمی و فناوری دو کشور پرداختند و در این زمینه تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

ستاری با بیان این که ایران و ونزوئلا روابطی استراتژیک دارند، گفت: اقتصاد ایران همچون ونزوئلا در گذشته وابسته به فروش نفت بود؛ اما برنامه ریزی برای رهایی از اقتصاد نفتی در دولت دکتر روحانی رییس جمهوری کشور شروع و مباحث اقتصاد دانش بنیان مطرح شد. در صد سال گذشته وابستگی به نفت ما را از داشته های اصلی مان که همان نیروی انسانی مستعد و خلاق بود، دور کرد و یادمان رفت که آینده کشور با اتکا به این منابع ساخته می گردد و نه نفت.

رییس بنیاد ملی نخبگان در ادامه به سابقه تاریخی ایران اشاره و اظهار کرد: کشور ما تاریخی بیش از 6 هزار سال دارد، اما باید دید چگونه شد این کشور با این تاریخ غنی در تجارت، علم و فناوری به اینجا رسید که اقتصادش وابسته به نفت شد. اگر اقتصاد هر کشوری وابسته به نفت باشد، پس احتیاجی به مراکز علمی و متخصص نیست. زیرا با فروش نفت و واردات محصولات احتیاجهای آن کشور تامین می گردد و این همان چیزی است که دولت های غربی و آمریکا می خواهند یعنی وابسته بودن. در این محیط جایی برای افراد متخصص وجود ندارد. پس آن ها کشورشان را در این شرایط ترک می نمایند. زیرا جامعه این افراد را نمی خواهد.

ایجاد زیست بوم علم و فناوری، پول نمی خواهد

معاون علمی و فناوری رییس جمهور ادامه داد: این تغییر نگرش در اقتصاد احتیاج به ایجاد زیست بوم دارد؛ زیست بومی که پول در آن مطرح نیست و در آن ارزش اصلی نیروی انسانی نوآوری و خلاق است. در این صورت اجزای این زیست بوم همچون مراکز علمی و پژوهشی، پارک های علم و فناوری، مراکز رشد و صنایع هر یک در تعامل و همکاری رشد و ارتقا را ایجاد می نمایند.

ستاری آمادگی کامل ایران برای پیاده سازی و اجرای این زیست بوم در ونزوئلا را اعلام نمود و گفت: پس احتیاج این زیست بوم پول نیست، اگر اینطور بود که دبی 30 سال است به دنبال ایجاد سیلیکون ولی است؛ اما عملا تمام پروژه های آنها در این زمینه به بازاری برای کشورهای غربی تبدیل شده است.

ستاری در بخش بعدی به زیست بوم ایجاد شده در بخش داروسازی در ایران اشاره نمود و گفت: زیست بومی که در این حوزه ایجاد شده، احتیاجی به یاری های دولت ندارد و به گونه ای است که خروج ارز از کشور در این حوزه تقریبا صفر است. با نوعی بلوغ توانایی ساخت هر نوع دارویی در کشورمان وجود دارد و زمانی که درخواست برای ساخت دارویی در داخل می گردد، دو سال بعد آن را داریم.

ایران آماده همکاری علمی و فناورانه با ونزوئلا است

معاون علمی و فناوری رییس جمهور از آمادگی ایران برای ارسال تجهیزات پزشکی، آزمایشگاهی و دارو به ونزوئلا گفت و اضافه کرد: این محصولات دانش بنیان با هزینه هایی بسیار پایین تر با کیفیتی هم پای محصولات غربی ها عرضه می گردد. همچنین در حوزه های بهداشت و آب نیز فناوری های خوبی در ایران وجود دارد که می توانیم در این حوزه ها نیز با یکدیگر همکاری های خوبی داشته باشیم.

ستاری، به ظرفیت های موجود کشور در حوزه نیروی انسانی اشاره و اظهار کرد: با فعالیت این نیروی انسانی ایران رتبه نخست منطقه در حوزه های علمی همچون فناوری نانو، هوا و فضا و فناوری زیستی دارد. همچنین در حال حاضر حدود 5 هزار شرکت دانش بنیان برای رونق اقتصاد دانش بنیان در حال فعالیت هستند که سهم آنها در اقتصاد هر سال افزایش می یابد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور با اشاره به اینکه این نسل کارآفرینی که در ایران شکل گرفته است، پایه های اقتصاد را تشکیل می دهند، توضیح داد: پس با این روند اقتصاد آینده ایران از نفت رها می گردد. همانطور که اکنون این سهم 15 درصد کاهش داشته است و برنامه آینده دولت نیز همین است تا نفت از بودجه دولت خارج و هزینه های آن تنها صرف فعالیت های عمرانی گردد.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 5 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 463

به "ایران آماده همکاری علمی و فناورانه با ونزوئلا است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران آماده همکاری علمی و فناورانه با ونزوئلا است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید