از انقلاب تابستانی چه می دانید؟

به گزارش مجله عطر یاس، سال جاری در نیمکره شمالی این رویداد دقیقا در ساعت 22:43 روز یکشنبه 20 ژوئن (30 خرداد) بود. مدت روشنایی این روز در بریتانیا 16 ساعت و 38 دقیقه بود. خورشید ساعت 4:43 طلوع و 21:21 دقیقه غروب کرد.

از انقلاب تابستانی چه می دانید؟

فصل نو با فرا رسیدن انقلاب تابستانی رسما آغاز شده است. بسیاری طولانی ترین روز تابستان را جشن می گیرند، چه به علت ارتباط معنوی با قدرت خورشید و چه تنها به این دلیل که بالاخره فصل گرما آغاز شده است.

از لحاظ ستاره شناسی، انقلاب تابستانی در خاتمه بهار و آغاز تابستان در نیمکره شمالی رخ می دهد و به اعتدال پاییزی منتهی می گردد که سال جاری (2021) روز سه شنبه 22 سپتامبر (30 شهریور) خواهد بود.

بیایید بیشتر در خصوص انقلاب تابستانی سال 2021 بدانیم:

انقلاب تابستانی که به نام های جشن تابستان، میانه تابستان یا لیتا نیز مشهور است طولانی ترین روز سال است.

این روز روزی است که قطب جغرافیایی زمین در نیمکره شمالی یا جنوبی در مایل ترین حالت خود نسبت به خورشید قرار می گیرد و تابستان آغاز می گردد. در این ماه با وقوع انقلاب تابستانی در نیمکره شمالی، خورشید به بیشترین ارتفاع ممکن می رسد. در نتیجه در روز انقلاب تابستانی، مدت روشن بودن هوا از تمام روز های سال بیشتر است.

در بعضی فرهنگ ها مانند پاگانیسم (بت پرستی) روز انقلاب تابستانی نماد باروری و جمع آوری محصول است.

انقلاب تابستانی در نیمکره شمالی در ماه ژوئن (خرداد - تیر) و در نیمکره جنوبی در دسامبر (آذر- دی) اتفاق می افتد. سال جاری در نیمکره شمالی این رویداد دقیقا در ساعت 22:43 روز یکشنبه 20 ژوئن (30 خرداد) بود. مدت روشنایی این روز در بریتانیا 16 ساعت و 38 دقیقه بود. خورشید ساعت 4:43 طلوع و 21:21 دقیقه غروب کرد.

پس از 20 ژوئن با گردش زمین و دور شدن نیمکره شمالی از خورشید کم کم مدت شب بیشتر می گردد.

چنان که در تارنمای Dictionary.com آمده، ریشه اصطلاح انقلاب تابستانی (سولستایس) از واژه لاتین سولیستیتیوم است. یعنی از دو بخش لاتین سل به معنی خورشید و سیستیر به معنای ایستادن و ثابت ماندن تشکیل شده است.

بعضی معتقدند بنای پیشاتاریخی استون هنج واقع در ویلتشر انگلستان نوعی تقویم ستاره شناسی بوده است. خورشید در روز انقلاب تابستانی هنگام طلوع درست در راستای سنگ پاشنه و سنگ محراب این بنا قرار می گیرد. اغلب در این روز هزاران نفر در استون هنج گرد هم می آیند تا این منظره را تماشا نمایند و آغاز تابستان را جشن بگیرند.

البته سال جاری به دلیل همه گیری ویروس کرونا این رویداد لغو شده است. در عوض سازمان میراث تاریخی انگلستان طلوع خورشید در این بنای تاریخی را در شبکه های اجتماعی خود به صورت زنده پخش خواهد نمود.

بسیاری نیز انقلاب تابستانی را سوای آنکه اعتقاد دینی نسبت به آن داشته باشند یا نه به شکل های دیگری جشن می گیرند. به مناسبت این روز شاهد پیک نیک تابستانی، آتش بازی و ... خواهیم بود.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 21 تیر 1400 بروزرسانی: 21 تیر 1400 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 1584

به "از انقلاب تابستانی چه می دانید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از انقلاب تابستانی چه می دانید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید