آیا مدرسه ما، خانه ماست؟

به گزارش مجله عطر یاس، به گزارش خبرنگار خبرنگاران (ایبنا)، هر کس از مدرسه تعریف و ذهنیتی دارد که مالِ خودش است؛ زیرا تجربه های حضور در مدرسه، کلاس درس، تعامل با هم کلاسی ها و معلم و بقیه مسئولان مدرسه برای هر نفر با دیگری فرق دارد. دختربچه یا پسربچه ای ممکن است به دلایل مختلف اصولی و غیراصولی توجه بیشتری را در مدرسه به خود جلب کند و دانش آموزی دیگر به خاطر کمبود توجه از طرف معلم یا هم کلاسی ها، منزوی و گوشه گیر گردد.

آیا مدرسه ما، خانه ماست؟

مدرسه در فکر بچه ای بازیگوش دو حالت دارد؛ اگر به بازیگوشی هایش فرصت بروز بدهند پس مدرسه جای هیجان انگیز و خوش حال نماینده ای است و اگر شیطنت ها و فعالیت های غیردرسی اش سرکوب گردد، مدرسه مکانی اذیت نماینده برایش خواهد بود.

برای هر بچه ای با هر ویژگی ای مدرسه تعاریف و حالت های مختلف خواهد داشت و نمی توان تعریفی واحد را به همه دانش آموزان دنیا تحمیل کرد؛ اما شاید بتوانیم با آنالیز مسئله ای مهم حس وحال دانش آموزان را به مدرسه بهتر کنیم. چه مسئلۀ مهمی؟

دانش آموزان چقدر از زمان خود را در مدرسه سپری می نمایند؟ اگر با انجام تکالیف و فکروخیال های فرعی بخواهیم این زمان را آنالیز کنیم، احتمالا می توانیم بگوییم که مدرسه نیمی از شبانه روز یک کودک یا نوجوان را به خود اختصاص می دهد؛ بنابراین بعد از محیط خانواده، مدرسه مهم ترین مکان و فضا برای زندگی بچه هاست. آیا حالا نمی توانیم بگوییم که مدرسه واقعا خیلی خیلی مهم است و هر کنش و واکنشی در آن می تواند تأثیرات چشمگیری در زندگی فرد بگذارد؟

خب، حالا که فهمیدیم نمی توانیم اهمیت مسئله مدرسه را در زندگی کودک یا نوجوان مان منکر شویم و نادیده بگیریم، پس بهتر است با روش های مختلف مدرسه را برایشان جای بهتری کنیم. این وظیفه بر دوش همه ماست: از معلم و مدیر و مسئولان مدرسه گرفته تا خانواده و هم کلاسی و حتی خودِ بچه ها. حالا بیایید برویم به ادامه مطلب که قرار است یک کتاب جالب را به شما معرفی کنیم:

شانون اولسن می گوید مدرسه ما، خانه ماست!. احتمالا شبیه این جمله را بارها شنیده اید: مثلا شهر ما خانه ماست. چرا این قدر مهم است که برخی محیط ها و فضاها را مثل خانه مان بدانیم؟ زیرا ما هر کاری را در خانه انجام نمی دهیم؛ چون باید خانه محلی امن برای آرامش و شادی ما باشد. ممکن است وقتی از بیرون برمی شد جوراب و لباس های کثیف تان را دربیاورید و هر جایی از خانه بیندازید؛ اما آیا این کار درستی است؟ قطعا لباس کثیف و بدبو خانه تمیز و دنج تان را بدشکل و دوست نداشتنی می نماید. ممکن است بعد خوردن بستنی یا پفک، بسته بندی اش را هر جایی از پیاده رو یا پارک بیندازید و هیچ توجهی به حضور سطل زباله در کنارتان نکنید؛ اما آیا این کار درستی است؟ قطعا این زباله ها تلنبار می شوند و هم به طبیعت آسیب می زنند و هم چهره آن محیط را زشت می نمایند. حالا تصور کنید که کودک تان در مدرسه هر روز با هم کلاسی اش دعوا کند یا به حرف های معلم اش گوش ندهد و هر بار خاطره بدی از مدرسه در فکرش درست کند؛ آیا او می تواند هم از نظر آموزشی و هم پرورشی رشد کند؟

واقعا باید مدرسه را خانه خود بدانیم و این را به بچه ها مان هم یاد دهیم؛ قطعا با این رویکرد حس وحال شان به مدرسه عوض می گردد و هر روز شادتر و رشدیافته تر به خانه برمی گردند.

کتاب مدرسه ما، خانه ماست! پیشنهاد مطالعه خوبی برای این روزهاست. درست است که حضور بچه ها در مدارس تمام شده یا رو به اتمام است؛ اما همین خاتمه یافتن برترین زمان برای صحبت با بچه ها درباره مدرسه است. با آنها باید درباره اینکه در این یک سال چه چیزهایی در مدرسه یاد گرفته اند صحبت کنیم، درباره اینکه در چه درس هایی مشکل دارند یا چه درس هایی را خیلی خوب می فهمند، درباره اینکه با کدام هم کلاسی هایشان رابطه خوبی دارند و از کدام هم کلاسی شان دلخورند، درباره اینکه چرا فلان معلم را دوست دارند و معلمی دیگر را نه؟ و درباره خیلی چیزهای دیگر که در مدرسه می گذرد و بر روح وروان کودک اثر می گذارد.

کتاب مدرسه ما، خانه ماست! با 24 صفحه مصور رنگی یاری حال مادرها و پدرهاست که در تابستان پیشِ رو، فکر کودک شان را پرورش دهند تا با شوق بیشتری منتظر فرا رسیدن سال تحصیلی بعدی در مدرسه باشد. این کتاب به کودک می گوید بهتر است کاری کند که مدرسه هم شبیه خانۀ خودش گردد: با احترام گذاشتن به هم کلاسی ها و مهربان بودن با آنها با وجود هر تفاوتی که با او دارند، با شناخت علایق مشترک و صحبت درباره آنها، با اینکه نباید از اشتباه کردن در مدرسه و کلاس درس نگران باشند، با بیان این مسئله که تمرین کردن همه چیز را حل می نماید و با رجوع به معلم هنگام رخ دادن اتفاق های بد.

برای مثال در بخشی از متن کتاب نوشته شده است: گاهی وقت ها ممکن است ناراحت باشیم یا غصه بخوریم، اما معلم همواره کنار ما است و هوای ما را دارد. وقتی شما دلتان بخواهد با بقیه دوست بشوید، حتما دوست های خوبی پیدا می کنید و ما همواره خدا توی مدرسه در کنار هم هستیم...هوای همدیگر را داریم و یک عالمه چیز تازه از هم یاد می گیریم..

این کتاب را سندی اسنوک تصویرگری، سیده سودابه احمدی ترجمه و انتشارات مهرسا برای بچه ها بالاتر از 6 سال منتشر نموده است. بهای این کتاب 32 هزار تومان است و می تواند قدمی رو به جلو برای تغییر احساس دانش آموز به مدرسه باشد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 16 خرداد 1402 بروزرسانی: 16 خرداد 1402 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 2140

به "آیا مدرسه ما، خانه ماست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا مدرسه ما، خانه ماست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید