آشنایی با سمعک نامرئی و دیگر انواع سمعک

به گزارش مجله عطر یاس، سمعک نامرئی و به طور کلی سمعک ابزاری حیاتی برای دسته خاصی از کم شنوایان است. این ابزار در دو نوع آنالوگ و دیجیتال وجود دارد و طراحی های گوناگون آن توانسته بازه بزرگی از کم شنوایان را پوشش دهد. این دستگاه به گونه ایست که حتی در مکان های بسیار شلوغ نیز می تواند به شما در بهتر شنیدن کمک نماید.

آشنایی با سمعک نامرئی و دیگر انواع سمعک

از پروفایل ما وبلاگ بخار دیدن نمایید.

خبرنگاران | سرویس سلامت - کم شنوایی تأثیر بسکمک بر زندگی شما خواهد داشت؛ از ایجاد مسائل گوناگون برای شغل گرفته تا مسائل مرتبط با روابط عاطفی و بهداشت روانی. کم شنوایی می تواند نتایج بدی در زندگی شما ایجاد کند. اما سمعک ها می توانند این مسائل را حل کرده و تغییر محسوسی را در زندگی شما ایجاد کنند. به خصوص اگر شما نوع مناسب آن را انتخاب نمایید و بتوانید با آن سازگار شوید.

سمعک چگونه می تواند به شما کمک کند؟

سمعک یک ابزار الکترونیکی است که به منظور بهبود شرایط شنوایی شما طراحی شده است. این ابزار به اندازه کافی کوچک است و می تواند برخی از صداها را بلندتر نماید که نتیجه آن بهبود شنوایی شماست. نکته جالب توجه این است که این وسیله در زمان هایی که فضا ساکت و یا شلوغ باشد نیز می تواند به شما کمک نماید. در این قسمت به چگونگی عملکرد آنها اشاره خواهیم کرد.

یک سمعک شامل بخش های زیر است:

 • میکروفون: صداهای اطراف شما را جذب می نماید.
 • تقویت کننده: صداها را تقویت می نماید.
 • دریافت کننده: صداهای تقویت شده را به گوش شما می رساند.

همه کسانی که دچار مشکل شنوایی هستند نمی توانند از سمعک استفاده کنند اما از هر 5 نفر یک نفر است که می تواند به کمک سمعک شاهد بهبود شرایط شنوایی خود باشد. در بیشتر اوقات، این ابزار برای کسانی است که در گوش درونی و یا در عصبی که گوش را به مغز متصل می نماید، دچار آسیب هستند. این آسیب می تواند به این دلایل به وجود بیاید:

 • بیماری
 • سن
 • صداهای بلند
 • داروها

کم شنوایی حاصل از مسائلی در مجرای گوش، پرده گوش و یا گوش میانی را کم شنوایی انتقالی می نامند که در بیشتر اوقات جراحی و یا دیگر روش های پزشکی می تواند باعث بهبود آن گردد اما استفاده از سمعک روش برای آن ها مناسب نیست. در صورتی که شما دارای مجرای باز گوش و یا گوش بیرونی نرمال باشید، شاید سمعک بتواند به شما کمک کند.

برخی افراد به طور مادرزادی بدون گوش بیرونی و یا مجرای گوش به دنیا می آیند و این بدان معناست که نمی توانند از سمعک معمولی گوش بهره بگیرند. به جای آن شاید بتوانند از وسیله ای استفاده کنند که می تواند صداها را به گوش درونی و جمجمه آنها برساند.

چگونه باید سمعک را تهیه کرد؟

اگر شما یک پزشک گوش، حلق و بینی نمی شناسید از یکی از پزشکانی که می شناسید بخواهید تا شما را به یک پزشک با این تخصص معرفی کند. این تخصص است که می تواند به شما در بهبود شنوایی کمک کند.

پزشک گوش، حلق و بینی آزمایشاتی را برای شما ترتیب می دهد تا به کمک آن بتوانید دلیل مشکل خود را بیابید. در طول این آزمایشات شما به یک شنوایی شناس نیز معرفی خواهید شد که می تواند با انجام آزمایشاتی نوع کم شنوایی شما را شناسایی و شدت آن را به شما اطلاع دهد.

پزشک متخصص می تواند در صورت لزوم یک سمعک برای شما تجویز نماید. در صورت وجود کم شنوایی در هر دو گوش بهتر است از دو سمعک برای هر دو گوش استفاده نمایید.

انواع سمعک

در صورت لزوم باید باید با یک شنوایی شناس مشورت و بهترین نوع سمعک متناسب با خودتان را انتخاب نمایید. انتخاب سمعک مناسب بستگی به موارد زیر دارد:

 • نوع کم شنوایی شما و شدت آن
 • سن شما
 • این که چقدر خوب بتوانید با چنین وسیله ای سازگار شوید
 • سبک زندگی شما
 • قیمت؛ چرا که بازه قیمت سمعک ها بسیار وسیع است

سمعک آنالوگ

این نوع سمعک موج صوتی را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می نماید و باعث می گردد آنها بلندتر شوند. این نوع سمعک ها دارای کنترل کننده های معمولی صدا بوده و معمولا قیمت پایین تری دارند.

سمعک های دیجیتال

سمعک دیجیتال موج های صوتی را به کدهای عددی مانند کامپیوتر تبدیل می نماید و سپس آن را تقویت می نماید. این کدها شامل اطلاعاتی درباره جهت صدا و پیچ و حجم آن است. این وسیله، تنظیم صدا به میزانی که برای شما مناسب است را چه در رستوران، چه در اتاقی آرام و چه در استادیوم آسان تر می نماید. بیشتر اوقات این دستگاه ها به طور اتوماتیک صداها را تنظیم می کنند. اگرچه این نوع از سمعک قیمت بالاتری نسبت به انواع آنالوگ دارد اما نتایج استفاده از آن بسیار بهتر است. این ابزار همچنین کوچکتر و قدرتمندتر می باشد.

در حال حاضر چند نوع اصلی سمعک وجود دارد. این سمعک ها در اندازه، جایگاه (داخل و یا خارج از گوش) و چگونگی تقویت صدا متفاوت هستند.

سمعک های داخل مجرای گوش

این نوع سمعک ها در داخل گوش شما قرار داشته و به سختی دیده می شوند. همچنین سمعک هایی در این دسته قرار دارند که کوچکتر بوده و کاملا داخل کانال قرار می گیرند. این سمعک ها تقریبا غیر قابل مشاهده هستند و نوعی سمعک نامرئی به حساب می آیند. هر دو نوع این سمعک ها برای کم شنوایی متوسط تا شدید در نظر گرفته می شوند. مشکل این نوع سمعک ها این است که به خاطر سایز کوچکشان به سختی تنظیم و برداشته می شوند. این نوع سمعک برای بچه ها و بزرگسالانی که با دستگاه های کوچک مشکل دارند ایده آل نیست.

سمعک نامرئی در کانال

نوع دیگری از سمعک که به آن سمعک نامرئی در کانال گفته می گردد به گونه ایست که مشاهده آن توسط دیگران تقریبا غیر ممکن است. این نوع سمعک، هم می تواند روزانه گذاشته و برداشته گردد و هم می توان آن را برای یک بار ماه ها داخل گوش گذاشته و مورد استفاده قرار داد.

سمعک های داخل گوشی

سمعک های داخل گوشی کاملا درون گوش بیرونی شما قرار می گیرند. این نوع سمعک دارای پلاستیک سخت است که دستگاه را به خوبی حفظ می نماید. این نوع سمعک بهترین انتخاب برای کسانی است که دارای کم شنوایی متوسط تا شدید هستند. اما با این حال این ابزار برای بچه های که گوششان همچنان در حال رشد است مناسب نیست.

سمعک پشت گوش

این نوع سمعک به کمک پلاستیک سختی پشت گوش شما قرار می گیرد. وجود یک قالب پلاستیکی در این نوع سمعک ها باعث می گردد تا این ابزار به گوش بیرونی شما متصل گردد. نوع دیگر آن که به BTE کوچک معروف است به طور کامل به کمک یک لوله باریک از پشت گوش به داخل گوش شما هدایت می گردد. استفاده از این نوع سمعک به شما کمک می نماید تا از ایجاد عفونت گوش جلوگیری کنید و شاهد شنیدن صداهای واضح باشید. شما می توانید از سمعک پشت گوش برای هر نوع کم شنوایی در هر سنی استفاده نمایید.

ویژگی های جانبی سمعک ها

از آنجا که همه سمعک ها ویژگی های یکسانی ندارند، باید به این اطمینان برسید که دستگاه خریداری شده توسط شما همه ویژگی های مورد نظر شما را دارد.

 • سوئیچ تلفن

این ویژگی نویزهای تلفن را محو کرده و برای صداهای خروجی از تلفن مناسب است. این سیستم همچنین به شما کمک می نماید تا در تئاترها، جلسات و مکان هایی مانند کلیسا و مسجد راحت تر بشنوید.

 • ورودی مستقیم صوتی

این ویژگی به شما کمک می نماید تا به میکروفون های خاص و یا به سیستم شنیداری FM متصل شوید. همچنین می توانید به کمک این ابزار به تلویزیون و دیگر وسایل الکترونیکی متصل گشت.

تنظیم سمعک

مهم است که بدانید سمعک شنوایی شما را به حالت قبل باز نمی گرداند اما وقتی شما از آن استفاده می کنید، نسبت به صداها و منشأ آنها بیشتر حساس می شوید.

زمانی که شما برای اولین بار از سمعک استفاده کردید، صبور باشید چرا که طول می کشد تا به آن عادت کنید. در بیشتر مواقع به شما یک دوره آزمایشی پس از خرید ارائه می گردد که می توانید در این مدت و در صورت عدم تناسب سمعک با خودتان آن را پس داده یا با نوعی از آن که متناسب شماست تعویض نمایید.

با شنوایی شناس خود ارتباط کاملی داشته باشید تا به کمک آن از مسائلی مانند مسائل زیر جلوگیری نمایید:

 • ناراحتی
 • ایجاد صدای اکو مانند از صدایتان
 • بازگشت صدا
 • وزوز هنگام استفاده از تلفن همراه

مراقبت از سمعک نامرئی و معمولی

سمعک ها چه از نوع معمولی و چه سمعک نامرئی، در صورتی که به خوبی از آن ها مراقبت گردد تا زمان بسیار بیشتری عمر خواهند کرد. سعی کنید در مراقبت از سمعکتان به این نکات توجه فرمایید:

 • آن را از گرما، رطوبت، محصولات مراقبت از مو، بچه ها و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

 • باتری سمعک عموما از چند روز تا چند هفته دوام می آورد. طول عمر باتری بستگی به نوع باتری، نیروی مورد نیاز سمعک و چگونگی استفاده از آن دارد.

به طور کلی، سمعک می تواند بین 3 تا 6 سال عمر کند. با این حال در صورتی که شنوایی شما ضعیف تر گردد ممکن است شما زودتر نیاز به یک سمعک نو داشته باشید.

سمعک های دیجیتال سال به سال قویتر و بهتر می شوند و این عاملی است که باعث می گردد بیماران بخواهند این ابزار را سریع تر از موعد مقرر آن را تعویض کنند.

تجربه شما در استفاده از سمعک چیست و از چه نوع سمعکی استفاده می کنید؟ آیا شما هم به دنبال سمعک نامرئی هستید؟ تجربیات خود را با مخاطبان خبرنگاران درمیان بگذارید.

برگرفته از:webmd

منبع: setare.com
انتشار: 1 اسفند 1399 بروزرسانی: 1 اسفند 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 1328

به "آشنایی با سمعک نامرئی و دیگر انواع سمعک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با سمعک نامرئی و دیگر انواع سمعک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید