آسوشیتدپرس: سفر به آسیا قدرت جهانی اوباما را به چالش می کشد

به گزارش مجله عطر یاس، خبرنگاران: رئیس جمهور آمریکا که با کاهش اثرگذاری و نفوذ در داخل این کشور روبرو شده میخواهد با سفر به چین، نخستین مقصد سفر خود به سه کشور آسیایی، توانایی اش برای ایفای نقش رهبری جهانی را امتحان کند.

آسوشیتدپرس: سفر به آسیا قدرت جهانی اوباما را به چالش می کشد

برای دریافت خدمات ویزای کانادا با مجربترین کارشناسان کشور همراه باشید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از آسوشیتدپرس، باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا که در دو سال پایانی حضور در کاخ سفید به سر می برد میخواهد با سفر به سه کشور آسیایی، توانایی خود را برای مدیریت و رهبری مسائل دنیای مورد آزمایش قرار دهد. نخستین مقصد سفر اوباما چین خواهد بود.

بر اساس این گزارش، زمانی اوباما مانند که سوپر استار در عرصه دنیای نقش ایفا می کرد. ولی رئیس جمهور آمریکا فردا دوشنبه در شرایطی کاملا متفاوت وارد پکن خواهد شد. شرایطی که بخش زیادی از روزهای قدرتمندی وی پست سر گذاشته شده است.

در داخل آمریکا، جمهوری خواهان هنوز در حال شادی مربوط به پیروزی در انتخابات میان دوره ای هستند که موجب شد تا این حزب، دموکرات ها را به اقلیتی در هر دو مجلس سنا و کنگره تبدیل کند.

به نظر می رسد این سفر آخرین شانس اوباما برای پیشبرد نفوذ آمریکا در آسیا و اقیانوسیه به شمار می رود. رهبران چین، میانمار و استرالیا ممکن است در این مورد قضاوت نمایند که آیا جاه طلبی های اوباما در منطقه تحت تاثیر بحران های شرق اروپا، آفریقا و خاور میانه قرار گرفته است یا نه.

ارنست باور تحلیلگر مسائل آسیا در مرکز مطالعات راهبردی و بین المللی در واشنگتن در این باره تاکید نمود که این سفر سختی برای اوباما خواهد بود. رهبران آسیایی سفر اوباما را با مرور کردن این سئوال در ذهن خود آنالیز می نمایند: پس از انتخابات میان دوره ای رئیس جمهور آمریکا چه کسی است؟

حتی پیش از انتخابات میان دوره ای نیز تعهد و پایبندی اوباما به منطقه و توانایی اش برای توسعه قدرت آمریکا با شک و تردیدهای زیادی در بسیاری از پایتخت های دنیا روبرو شده بود. متحدان آمریکا مثل ژاپن و کره جنوبی خواهان حضور بیشتر آمریکایی ها هستند که علت اصلی این مساله افزایش نفوذ چین در منطقه است. این در شرایطی است که ماموریت اوباما علیه داعش و واکنش دولتش به بیماری ابولا، منابع اقتصادی و نظامی این کشور را به سایر مناطق دنیا سوق داده است.

سوزان رایس مشاور امنیت ملی اوباما تاکید نمود که رئیس جمهور همچنان به شدت به راهبرد برقراری تعادل در آسیا پایبند است و این مساله همچنان یکی از مهمترین اولویت ها در دوره دوم ریاست جمهوری اش به شمار می رود.

اوباما در جریان سفر به چین میخواهد در مورد روابط آمریکا و آسیا در نشست اپک سخنرانی کند و دیداری نیز با ژی جین پینگ رئیس جمهور این کشور خواهد داشت.

در دوره ریاست جمهوری اوباما مذاکرات مربوط به امضای قرارداد تجاری با آسیا ادامه یافته ولی هنوز به نتیجه نهایی نرسیده است. با پیروزی جمهوری خواهان در انتخابات میان دوره ای به نظر می رسد که چشم انداز امضای قرارداد تجاری بین آمریکا و 11 کشور آسیایی و اقیانوسیه قوی تر گردد چرا که جمهوری خواهان به شدت از این قرارداد حمایت می نمایند.

ع

منبع: تسنیم
انتشار: 5 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 534

به "آسوشیتدپرس: سفر به آسیا قدرت جهانی اوباما را به چالش می کشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آسوشیتدپرس: سفر به آسیا قدرت جهانی اوباما را به چالش می کشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید