آب زاینده رود به روی کشاورزان بازگشایی شد ، افزایش 40 درصدی مصرف نگران کننده است

به گزارش مجله عطر یاس، معان وزیر نیرو در امور آب و آبفا با اشاره به اینکه از 15 فروردین ماه جاری آب زاینده رود به روی کشاورزان بازگشایی شد، گفت: نقش آب در جهش تولید بسیار تعیین کننده است.

آب زاینده رود به روی کشاورزان بازگشایی شد ، افزایش 40 درصدی مصرف نگران کننده است

به گزارش گروه اقتصادی مجله عطر یاس قاسم تقی زاده خامسی در پاسخ به اینکه آب و تأمین آب چه نقشی در تحقق شعار جهش تولید خواهد داشت، گفت: نقش آب در تولیدات کشاورزی و صنایع نقش معین کننده ای دارد و اگر آب نباشد زندگی و تولید نخواهیم داشت. پس با قاطعیت می توان گفت که آب چه نقش مهمی در تمام بخش های اقتصادی و حتی خدماتی می تواند داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه آب و منابع آبی محدودی داریم و علی رغم بارش های مناسبی که در سال آبی جاری داشتیم هنوز میزان بارش ها نسبت به مدت مشابه سال قبل 12 درصد کاهش نشان می دهد، گفت: برای تحقق جهت تولید باید به سمت استفاده بهینه از آب حرکت کنیم که به عنوان مثال در بخش کشاورزی به سمت الگوی مناسب کشت و گلخانه ای کردن محصولات کشاورزی بر روی تولید بیشتر و در بخش صنعت به سمت چرخش آب مجدد و چند باره در صنایع آب بر حرکت کنیم.

معان وزیر نیرو در امور آب و آبفا با تأکید براینکه این اقدامات می تواند در جهش تولید نقش به سزایی داشته باشد، گفت: وزارت نیرو علی رغم اینکه در منطقه زاینده رود بارندگی مناسبی نداشته است از 15 فروردین ماه جاری طبق وعده ای که داده بود آب زاینده رود را به روی کشاورزان باز کرد.

به گفته وی، بازگشایی آب زاینده رود به روی کشاورزان تا نیمه اول خردادماه ادامه خواهد داشت.

* افزایش 40 درصدی مصرف آب نگران کننده است

تقی زاده خامسی در پاسخ به این سؤال که میزان مصرف آب شرب این روز های کشور افزایش یافته چه توصیه ای به مردم در این روز ها که شستن دست ها یکی از عوامل شکست کرونا است دارید، گفت: شستن دست ها این روز ها می تواند در شکست کرونا مؤثر باشد پس بنابراین توصیه ما به مردم این است که در هنگام شستن دست ها از بازگذاشتن شیر آب در هنگامی که دست های خود را شستشو می دهند خودداری کنند.

وی اضافه کرد: مردم دقت داشته باشند که پس از اینکه شستن دست ها با مایع دستشویی به اتمام رسید شیر آب را باز کنند چرا که باز نگذاشتن شیر آب به مدت 20 ثانیه می تواند 6 لیتر آب را صرفه جویی دهد.

تقی زاده خامسی ادامه داد: رشد 40 درصدی مصرف آب در این نقطه زمانی نگران کننده است چرا که با نزدیک شدن به فصل گرما و وارد مدار شدن کولر های آب تأمین آب نگران کننده خواهد شد.

* افزایش قیمت آب مطرح نیست

وی در پاسخ به این سؤال که آیا پیشنهاد افزایش تعرفه آب به شورای اقتصاد صحت دارد یا خیر، گفت: به هیچ عنوان تغییر قیمت آب مطرح نیست و تعرفه ها کماکان مثل سال گذشته است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 820

به "آب زاینده رود به روی کشاورزان بازگشایی شد ، افزایش 40 درصدی مصرف نگران کننده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آب زاینده رود به روی کشاورزان بازگشایی شد ، افزایش 40 درصدی مصرف نگران کننده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید