کاروانسرای سن سن یکی از جاذبه های دیدنی کاشان است

به گزارش مجله عطر یاس، سیری در ایران/ براساس خبر و گزارش های بدست رسیده، کاروانسرای سن سن یکی از جاذبه های دیدنی کاشان است.

کاروانسرای سن سن یکی از جاذبه های دیدنی کاشان است

کاروانسرای سن سن کاشان در قریه سن سن در 40 کیلومتری جاده کاروان روی قم کاشان بین دو روستای آب شیرین و مشکان واقع شد. این اثر در تاریخ 27 مرداد 1364 با شماره 1677 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این بنا از نظر معماری جز کاروانسراهای حیاط دار چهار ایوانی و به شکل مربع هست. مصالح بنا گل و خشت و آجرهایی به ابعاد 4×20×20 و 5×26×26 و 4×24×24 سانتیمتر است. در داخل نیم طاق سردر تزئینات آجری مشتمل بر پاباریک سوسنی و شاپرک ها تعبیه شده و در لچکی ها نیز خفته و راسته آجری تزئینات بنا را تشکیل می دهند.

نمای خارجی جبهه جنوب شرقی که سردر ورودی در وسط آن قرار گرفته است، از 14 طاق نما تشکیل شده که آخرین طاق نمای آن کوچکتر از بقیه است. در وسط جزرها و سکوهای آنها آثار جای بستن حیوانات دیده می گردد. نمای خارجی سایر جبهه ها ساده و آجری است. دالان و ورودی که مشتمل بر سه دهانه طاق و چشمه بوده، از طرفین به اصطبل ها راه دارد. فضای داخلی در هر چهار طرف اتاق هایی دارد که تعداد آنها در هر جبهه 6 اتاق است.

منبع: همگردی
انتشار: 5 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1402 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 2123

به "کاروانسرای سن سن یکی از جاذبه های دیدنی کاشان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاروانسرای سن سن یکی از جاذبه های دیدنی کاشان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید