پژوهش نو: ویروس بیماری بوسه عامل اصلی ام اس است

به گزارش مجله عطر یاس، پژوهشگران دانشگاه هاروارد آمریکا می گویند تولید واکسن یا درمان بیماری اپشتین-بار در نهایت می تواند از بیماری ام اس پیشگیری کرده یا آن را درمان کند.

پژوهش نو: ویروس بیماری بوسه عامل اصلی ام اس است

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بنا بر مقاله نو پژوهشگران دانشگاه هاروارد، مولتیپل اسکلروزیس با نام اختصاری ام اس - یک بیماری التهابی تخریب کننده سلول های عصبی که هیچ درمانی ندارد و حدود 2.8 میلیون نفر در جهان را تحت تاثیر قرار داده است - عمدتاً ناشی از یک بیماری عفونی است که از طریق ویروس اپشتین -بار ایجاد می شود.

به نظر می رسد یافته های آن ها که این هفته در مجله ساینس Science منتشر شد، یک فرضیه طولانی مدت را که اثبات آن سخت بوده به نتیجه رسانده است.

نتایج این مطالعه مورد استقبال کارشناسانی که در این پژوهش دست نداشته اند قرار گرفته است و می گویند اکنون باید به پیشگیری و درمان توجه شود.

آلبرتو آسکریو، استاد اپیدمیولوژی و تغذیه در دانشکده بهداشت عمومی تی. اچ. چن در دانشگاه هاروارد و نویسنده ارشد این تحقیق در بیانیه ای گفت: این اولین مطالعه ای است که شواهد قانع کننده از ریشه ها را ارائه می دهد.

وی افزود: این یک گام بزرگ است، زیرا نشان می دهد بیشتر موارد ام اس با متوقف کردن عفونت ناشی از ویروس اپشتین-بار قابل پیشگیری است، و هدف قراردادن ویروس اپشتین بار می تواند منجر به کشف درمانی برای بیماری ام اس شود.

ویروس اپشتین-بار یک نوع ویروس هرپیز است که می تواند منجر به بیماری مونونوکلئوز عفونی یا به اصطلاح بیماری بوسه شود. این ویروس که در بیشتر موارد از طریق بزاق دهان و از طریق بوسیدن، عطسه، سرفه و یا اشیایی مثل قاشق یا لیوان منتقل می شود، تمام عمر در بدن میزبان باقی می ماند.

پژوهشگران در این مطالعه دریافتند که خطر ابتلا به ام اس پس از عفونت با ویروس اپشتین-بار، 32 برابر افزایش می یابد، در حالی که عفونت با ویروس های دیگر چنین افزایشی را نشان نمی دهند.

پروفسور آسکریو، نویسنده این مطالعه، نتیجه گیری کرده است که در حال حاضر هیچ راه مؤثر برای پیشگیری یا درمان ویروس اپشتین-بار وجود ندارد، اما واکسن ویروس اپشتین-بار یا هدف قرار دادن آن با دارو های ضدویروسی مختص اپشتین-بار، می تواند در نهایت از ام اس پیگیری کرده یا آن را درمان کند.

ام اس یک بیماری التهابی مزمن است که غلاف های میلین محافظ نورون های مغز و نخاع را از بین می برد و باعث ایجاد مشکلاتی در بینایی، تعادل، و تحرک می شود.

منبع: فرارو
انتشار: 7 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1401 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 1912

به "پژوهش نو: ویروس بیماری بوسه عامل اصلی ام اس است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پژوهش نو: ویروس بیماری بوسه عامل اصلی ام اس است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید