نوناووت؛ سرزمینی که کرونا هنوز در آن ثبت نشده است

به گزارش مجله عطر یاس، ابتلا به کرونا در بسیاری از مناطق کانادا در حال افزایش است، ولی نوناووت، شمالی ترین سکونت گاه دائمی انسان، سرزمینی است منحصر به فرد در آمریکای شمالی که هیچ مورد آلودگی به ویروس کرونا در آن دیده نشده است.

نوناووت؛ سرزمینی که کرونا هنوز در آن ثبت نشده است

به گزارش بی بی سی، وقتی با افزایش ابتلا به کرونا در ابتدای سال (شمسی)، کشور های مختلف دنیا مرز های خود را بستند، مسئولان نوناووت هم تصمیم دریافتد همین کار را بکنند؛ سخت ترین قوانین مسافرت را در کانادا وضع و تقریبا از ورود هر کس که ساکن منطقه نبود جلوگیری کردند.

ساکنان منطقه که از جنوب به خانه بازمی گردند، ابتدا باید به خرج دولت نوناووت دو هفته در هتل های قرنطینه در شهر های وینیپگ، یلونایف، اوتاوا یا ادمونتون بمانند. ماموران امنیتی در این هتل ها مستقرند و پرستاران سلامت افرادِ در قرنطینه را بررسی می کنند.

تا به امروز بیش از هفت هزار از ساکنان نوناووت قبل از بازگشت به خانه هایشان در این مراکز به سربرده اند.

این کار بی مشکل هم نبوده است. افرادی که قرنطینه خود را شکستند و شناسایی شدند باید اقامتشان در این مراکز تمدید می شد. این گاهی باعث شد بعضی برای اقامت در این مراکز، مدتی منتظر بمانند. شکایت هایی هم از غذای این هتل های قرنطینه شده است. با این حال و با وجود افزایش آمار کرونا در سراسر کانادا، آمار رسمی نوناووت هنوز صفر است.

دکتر مایکل پترسن مدیر کل سلامت نوناووت می گوید به دلیل آسیب پذیری بالقوه مردم این منطقه در مقابل کرونا و مسائل خاص مناطق قطبی، برای اعمال این تدابیر باید تصمیم های نسبتا اساسی گرفته می شد.

حدود 36 هزار نفر در 25 منطقه مسکونی در نوناووت زندگی می کنند که در شمال آن اقیانوس منجمد شمالی واقع شده است و در غرب آن سرزمین های شمال غرب. این جمعیت ها در دو میلیون کیلومتر مربع پراکنده اند که حدود سه برابر تکزاس است. دکتر پترسن قبول دارد که این فاصله ها گاهی اوقات حیرت انگیزند.

بیش از 80 درصد ساکنان نوناووت اینوئیت هستند

دورافتادگی جغرافیایی احتمالا یکی از دلایل نداشتن فرد آلوده به کروناست؛ فقط با هواپیما می شود به این جوامع دسترسی پیدا کرد.

تقریبا یک ماه پیش، کرونا در معدنچیان یک معدن طلای دوردوست در 160 کیلومتری مدار شمالگان شیوع پیدا کرد. این کارگران را با هواپیما از جنوب به این معدن آورده بودند. این موارد در آمار محل سکونت اصلی معدنچیان لحاظ می شوند و به همین دلیل آمار رسمی نوناووت همچنان صفر است.

دکتر پترسن می گوید این عفونت تقریبا هیچ فرصتی برای شیوع در جمعیت منطقه نداشت، چون ماه ها هیچ رفت و آمدی به این معدن نشده بود.

هرچند انزوای جغرافیایی ممکن است مفید باشد، اما مشکل ساز هم می تواند باشد. در بیشتر این جوامع امکان آزمایش کرونا در محل نیست و نمونه ها باید با هواپیما به جا های دیگر برده شوند. دکتر پترسن می گوید اوایل جواب آزمایش ممکن بود هفته ها طول بکشد یعنی از موقعی که باید مبتلا را شناسایی و اقدام کنید خیلی خیلی عقب هستید. اکنون تلاش می شود تعداد آزمایش و سرعت جواب آن ها در این منطقه بیشتر شود.

اینوئیت ها بیش از 80 درصد جمعیت نوناووت را تشکیل می دهند

امکانات درمانی منطقه کم است و به تخمین دکتر پترسن، 35 تخت مراقبت های ویژه بیمارستان عمومی کیکیک تانی در ایکالوئیت، پایتخت، ظرفیت فقط حدود 20 بیمار کرونا را دارد. در صورت شیوع کرونا، بسیاری از کسانی که نیاز به درمان و بستری پیدا می کنند در نهایت باید به جنوب برده شوند که این فشار دیگری بر سیستم حمل و نقل پزشکی ما خواهد گذاشت.

بسیاری از جوامع اینوئیت، چه در نوناووت چه در مناطق دیگر، بالقوه در معرض خطر عفونت های نوظهور هستند. عوامل دیگری هم نقش دارند از جمله مسکن نامناسب و ناامن و خانه های پرجمعیت که در این قلمرو خیلی شایع است. یک نگرانی دیگر، شیوع بالای سل است.

اینوئیت کاناتامی تاپیریت، یک نهاد غیرانتفاعی که کننده شصت هزار نفر است می گوید اینوئیت ها بیش از 80 درصد جمعیت منطقه را تشکیل می دهند و خطر ابتلا به عفونت های تنفسی مانند سل در آن ها زیاد است. احتمال ابتلا اینوئیت ها به سل 300 برابر کانادایی های غیربومی است.

ایان کانایوک دانشجوی 20 ساله و مادرش از عفونت تنفسی تجربه شخصی دارند. آن ها چند سال پیش به سل مبتلا شدند. خودش 9 ماه دارو مصرف می کرد و مادرش مدتی طولانی در بیمارستان بستری بود. ایان می گوید حال هر دو اکنون خوب است، ولی مسئله واقعا جدی بود. با اینکه کرونا در این منطقه وجود ندارد، او طرفدار رعایت فاصله اجتماعی، محدود شدن گردهمایی ها و اجباری بودن ماسک در کل منطقه است.

نوناووت شمالی ترین سکونت گاه دائمی انسان است

دکتر پترسن هم می گوید هنوز رعایت این موارد ضروری اند، چون هرچند مراکز قرنطینه وجود دارند، ولی بی نقص نیستند. علاوه بر این در قرنطینه کسانی که وارد منطقه می شوند استثنا هایی هست مثلا برای کسانی که کارشان حیاتی تلقی می شود.

با اینکه کرونا به این منطقه نرسیده، اما ساکنان آن تبعات همه گیری را مثل مردم دیگر نقاط کانادا تجربه می کنند.

ایان کانایوک هم مانند دانشجویان کالج در بقیه دنیا، از تحصیل از راه دور، در خانه اش در ایکالوئیت نه در اتاوا، راضی نیست. او قرار بود در برنامه آموزش حضوری جوانان اینوئیت در پایتخت شرکت کند. او می گوید: خیلی ناراحتم که نمی توانم بروم.

یک مشکل آموزش از راه دور، سرعت پایین اینترنت در این منطقه است. همه گیری کرونا باعث اختلال کار پست هم شده است که قبل از آن هم خوب کار نمی کرد و برای تحویل دریافت بسته های پستی صف های طولانی تشکیل شده است.

طبیعت نوناووت سخت و خشن است

پست خانه ایکالوئیت یکی از شلوغ ترین مراکز پستی کانادا بود، چون ساکنان زیادی به پست رایگان آمازون به این شهر در قطب شمال وابسته بودند. اداره پست کانادا در بیانیه ای گفت در همه گیری کرونا پست خانه ایکالوئیت، شاهد افزایش بسیار زیاد بسته های پستی فراتر از تمام پیش بینی ها بوده است.

سخت گیری ها اکنون از اوایل کم تر شده اند؛ ساکنان نوناووت تحت شرایطی می توانند بدون نیاز به قرنطینه به سرزمین های شمال غرب رفت وآمد کنند از جمله می توانند برای درمان به چرچیل در مانیتوبا بروند.

دکتر پترسن تصور نمی کند آمار کرونا همیشه در این منطقه صفر بماند و می گوید باید پیش از رسیدن کرونا به نوناووت تدابیری اندیشید تا سرایتش محدود شود.

با شیوع موج دوم، دوباره در بعضی مناطق در کانادا محدودیت هایی برای محیط های سرپوشیده وضع شده است

شرایط بقیه کانادا چطور است؟

کانادا با اعمال محدودیت و تعطیلی در بهار و بازگشایی در تابستان، در مجموع توانست جلوی موج شیوع را در ماه های تابستان بگیرد. اما با رسیدن فصل سرما در بسیاری از نقاط این کشور آمار بشدت رو به افزایش است بخصوص در ایالت های پرجمعیت کِبِک و اُنتاریو.

در این کشور بیش از 216 هزار نفر مبتلا شده و نزدیک به ده هزار نفر درگذشته اند. در کانون های شیوع، متوسط روزانه افرادی که بستری می شوند رو به افزایش است. مسئولان بهداشتی هشدار داده اند که افزایش شدید ابتلا می تواند نظام درمان را از پا در آورد. بعلاوه کرونا دوباره دارد در خانه های سالمندان شیوع پیدا می کند.

مناطقی در انتاریو و کبک بعضی از محدودیت و تعطیلی ها را برگردانده و در جا هایی مثل مونترآل و تورنتو غذا خوردن در اغذیه فروشی های سرپوشیده ممنوع و باشگاه های ورزشی تعطیل شده اند. شرایط در دیگر مناطق کانادا بهتر است.

در کانادای آتلانتیک، چهار ایالت در شرق کبک، با ایجاد حباب مسافرت-آزادی رفت وآمد ساکنان و 14 روز قرنطینه کردن مسافران خارجی- شیوع را مهار کرده اند.

با اینکه مدرسه ها دوباره باز شده اند ظرفیت آزمایش هنوز پایین است و برای آزمایش صف های دراز تشکیل شده و زمان دریافت جواب آن در بعضی مناطق طولانی بوده است. روزانه حدود 77 هزار کانادایی تست می شوند، ولی هدف این است که به 200 هزار نفر در روز برسد.

منبع: فرارو
انتشار: 5 آذر 1399 بروزرسانی: 5 آذر 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 1162

به "نوناووت؛ سرزمینی که کرونا هنوز در آن ثبت نشده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوناووت؛ سرزمینی که کرونا هنوز در آن ثبت نشده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید