نشست کارگروه صندوق های پژوهش و فناوری برگزار گردید

به گزارش مجله عطر یاس، چهل و ششمین جلسه کارگروه صندوق های پژوهش و فناوری غیردولتی کشور با رعایت فاصله گذاری هوشمند در محل وزارت علوم و به صورت مجازی با دیگر اعضای کارگروه برگزار گردید.

نشست کارگروه صندوق های پژوهش و فناوری برگزار گردید

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، چهل و ششمین جلسه کارگروه صندوق های پژوهش و فناوری غیردولتی کشور، امروز (دوشنبه) با حضور منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، مسعود برومند معاون پژوهش و فناوری وزارتخانه، علی وحدت، دبیر کارگروه صندوق و با رعایت فاصله گذاری هوشمند در محل سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم و به صورت مجازی با دیگر اعضای کارگروه برگزار گردید.

منصور غلامی وزیر علوم در این جلسه با تشکر از زحمات و دستاوردهای صندوق های پژوهش و فناوری و پارک های علم وفناوری در بحران ویروس کرونا و با اشاره به سیاست های کلان صندوق گفت: باید سیاست های کلان صندوق را در یک تعریف کلی تعیین کنیم زیرا هم منابع محدود است و هم نیازها گسترده.

وزیر علوم با تاکید بر لزوم کاربردی کردن صندوق ها جهت تبدیل علم و فناوری به ثروت به نقش صندوق های پژوهش و فناوری در حمایت از ایده ها و ابداعات و اختراعات پژوهشگران و نخبگان علمی و دانشگاهی کشور و حرکت در جهت فراوری و شکوفایی اشاره نمود.

وی اضافه نمود: در این شرایط، در کنار این مهم برقراری ارتباط ارگانیک صندوق های پژوهش و فناوری با شورای عالی عتف باید از فعالیت هایی باشد که در اولویت قرار گیرد.

در ادامه این نشست مجازی، دکتر مسعود برومند، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، با اشاره به فرآیندهای اجرایی، تدوین استانداردها و شیوه نامه ها را از مهم ترین امور برشمرد و گفت: تفکیک شیوه نامه ها از دستورالعمل ها، ارائه صورت های اقتصادی صندوق های پژوهش و فناوری در سایت های صندوق، استفاده از شرکت های حسابرسی حرفه ای در ساختار نظارتی صندوقهای پزوهش و فناوری و همکاری با شورای عالی عتف از نکات حائز اهمیتی است که باید به آن توجه گردد.

وحدت دبیر کارگروه صندوق های پژوهش و فناوری نیز در این نشست، با اشاره به کارهای اجرا شده این دبیرخانه در سال گذشته گفت: بازدید از صندوق های تازه تاسیس که در جهت نظارت جامع بر فعالیت صندوق ها صورت گرفت، بازدید و ارزیابی های دوره ای با آنالیز صورت های اقتصادی حسابرسی شده و ارزیابی آیین نامه های اقتصادی و تسهیلاتی و جلسه با اعضای هیات مدیره و مدیر عامل از فعالیت های کارگروه در سال گذشته بوده است.

دبیر کارگروه صندوق های پژوهش و فناوری درخصوص اهم برنامه های سال 1399 گفت: اعطای مجوز به وسیله برنامه توسعه صندوق های پژوهش و فناوری و بهبود فرآیندهای اعطای مجوز و در حوزه توانمندسازی و راهنمایی به وسیله حمایت از دوره های اموزشی و حمایت از تورهای علمی، نشست های هم اندیشی فصلی و حضور در نمایشگاه های تخصصی داخلی و خارجی انجام خواهد پذیرفت.

وی به اهم برنامه های کارگروه در حوزه نظارت در سال 1399 اشاره نمود و اضافه نمود: تدوین شیوه نامه ارزیابی و نظارت بر فعالیت و ارکان صندوقها، تدوین دستورالعمل ناظر بر ضمانت نامه ها، تدوین شیوه نامه بازدیدهای دوره ای از صندوق ها و ارائه صورت های اقتصادی استاندارد از فعالیت های نظارتی این دبیرخانه به شمار می رود.

در انتها این نشست درخصوص تعلیق و لغو مجوز یکی از صندوق ها و تصویب تاسیس چند صندوق جدید گفت وگو و گفتگو صورت گرفت.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 27 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 863

به "نشست کارگروه صندوق های پژوهش و فناوری برگزار گردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشست کارگروه صندوق های پژوهش و فناوری برگزار گردید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید