طرح خانه های کوچک بهزیستی برای تمرین شرایط عادی زندگی

به گزارش مجله عطر یاس، خبرنگاران/بوشهر مدیرکل بهزیستی استان بوشهر گفت: سیاست جدید بهزیستی این است که برای بالا بردن توانایی ها و ایجاد شرایط زندگی نرمال و تمرین شرایط عادی زندگی برای قشر توان خواه در قالب این طرح به مراکز غیردولتی مجوز فعالیت تحت عنوان خانه های کوچک اعطا نماید.

طرح خانه های کوچک بهزیستی برای تمرین شرایط عادی زندگی

جهت دریافت خدمات پتینه کار با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

علیرضا حاجیونی صبح یکشنبه 13 مهر 1399 در آیین کلنگ زنی مجتمع توانبخشی فرزندان من در بوشهر مطرح نمود: بالغ بر 24 هزار نفر تحت پوشش خدمات توانبخشی در حوزه های مختلف توان خواه و معلولین جسمی حرکتی، سالمندان، بیماری های مزمن ذهنی، ضایعه نخاعی و... هستند که خدمات پزشکی، آموزشی و... برای استفاده از ظرفیت های هنری و دیگر توانایی های آنان ارائه می گردد.

وی اضافه نمود: از این تعداد 250 نفر معلولین ذهنی در 6 مرکز سطح استان شامل پسران و دختران به تفکیک زیر 14 سال و بالای 14 سال شامل پسران و دختران نگهداری می شوند.

مدیرکل بهزیستی استان بوشهر اظهار کرد: در مراکز نه تنها نگهداری بلکه آموزش، خدمات درمانی، ارجاعی و توانبخشی که بر حسب مشکل خود احتیاج به خدمات کاردرمانی و گفتار درمانی دارند. مراکز نگهداری معلولان ذهنی در حال حاضر در بوشهر و کنگان مستقر هستند و بخش غیر دولتی در هر شهرستان با موضوع خانه های کوچک می توانند درخواست داده و راه اندازی نمایند.

این مسئول اعلام کرد: مرکز مراقبتی و توانبخشی فرزندان من از سال 89 فعالیت خود را شروع نموده است. سیاست دولت و حمایت های بخش دولتی نیز برای کاهش تصدی گری بوده و دولت نیز نقش نظارت دارد و سیاست دولت این است که با کوچک سازی و شبیه سازی محیط خانه برای این عزیزان، با حضور تعداد محدودتری مدل یک زندگی عادی و احساس در خانه بودن را ایجاد نماید.

حاجیونی با بیان اینکه مدل نگهداری تجمعی و شرایط قبلی دیگر تکرار نخواهد شد، اضافه نمود: سیاست جدید بهزیستی این است که برای بالا بردن توانایی ها و ایجاد شرایط زندگی نرمال و تمرین شرایط عادی زندگی برای قشر توانخواه در قالب این طرح به مراکز غیردولتی مجوز فعالیت تحت عنوان خانه های کوچک اعطا نماید.

مدیرکل بهزیستی استان بوشهر تاکید نمود: مرکز مراقبتی و توانبخشی فرزندان من مطابق با این استاندارد و الگوهای قابل استناد با کمک خیرین و کمک مردم احداث می گردد. پیش بینی پروژه 9 ماه است و امید داریم تا هفته بهزیستی سال آینده به سرانجام برسد و بی صبرانه انتظار می کشیم و حمایت می کنیم تا به سرانجام برسد.

وی با اشاره به اینکه دیگر مجوز برای نگهداری انبوه اعطا نمی گردد، توضیح داد: این اقدام به دلیل رشد مهارت های فردی و بهبود شرایط زندگی است و هر کسی که بتواند مدیریت خانه های کوچک را پذیرفته و این مراکز را راه اندازی کند تا تعداد کمتری معلول در آن نگهداری گردد استقبال می کنیم تا با ظرفیت مشخص شده فعالیت نماید که البته این مراکز احتیاج به هزینه های زیاد و ساختمان های عریض و طویل ندارد.

موضوع توان مادی نیست

نماینده بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی با تشکر از خیران و بانیان خیر این پروژه گفت: اینگونه کارها از جمله کارهای ارزشمندی است که هر کسی توفیق پیدا نمی کند تا انجام دهد و انسان هایی که توفیق می یابند بی شک نزد خدا جایگاهی دارند که چنین موقعیتی پیدا می نمایند.

عبدالکریم جمیری ادامه داد: بعضی انسان ها نیت والا، اراده انسانی و همّت بلندی دارند که خیر آنان به دیگران می رسد. اینجا موضوع اصلی توان مادی نیست بلکه نیت انسانی و الهی برای انجام کار خیر مطرح است. امیدوارم خیرین بزرگ القدر که توانایی اقتصادی خوبی دارند این پیغام را شنیده و به مراکز توانبخشی کمک نمایند تا در این استان پر نعمت از برکات و خدمات موجود بهره بگیرند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 مهر 1399 بروزرسانی: 29 مهر 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 1085

به "طرح خانه های کوچک بهزیستی برای تمرین شرایط عادی زندگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح خانه های کوچک بهزیستی برای تمرین شرایط عادی زندگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید