صنایع دستی بدون اتکا به گردشگری نمی تواند خودی نشان دهد

به گزارش مجله عطر یاس، خبرنگاران/کرمان مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان گفت: امروز صنایع دستی بدون اتکا به گردشگری نمی تواند خودی نشان دهد و نقشه راه صنایع دستی بدون ارتباط با نقشه راه گردشگری مطلقا معنایی ندارد.

صنایع دستی بدون اتکا به گردشگری نمی تواند خودی نشان دهد

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات هزینه اخذ ویزای کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای کانادا، ویزای مالتی 5 ساله با دعوتنامه معتبر دریافت کنید.

به گزارش مجله عطر یاس، محمود وفایی پیش از ظهر امروز شنبه 20 آذرماه در مراسم نشست علمی صنایع دستی با موضوع حل بخشی از نیازهای صنایع دستی که در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان برگزار گردید اظهار کرد: این نشست علمی نخستین کاری است که در کشور انجام می گردد و ما نیازمند تعامل و ارتباط هرچه بیشتر در حوزه صنایع دستی و دانشگاه هستیم که چرا که این تعامل به پویایی هرچه بیشتر استان کرمان یاری می نماید.

وی با یادآوری اینکه استان کرمان در هر سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جزو چهار استان برتر کشور است، بیان نمود: در سال اقتصاد مقاومتی باید به فرمول هایی اتکا کنیم و به دنبال ویژگی هایی باشیم که اقتصاد ما را هم از برون و هم درون مقاوم می نماید.

وفایی گفت: صنایع دستی به عنوان یکی از مصداق های مهم اقتصاد مقاومتی مطرح است و اگر به درستی مفهوم و معنای اقتصاد مقاومتی را بخواهیم عملیاتی کنیم یکی از پایه های آن رونق و توسعه و بهره وری هرچه بیشتر از ظرفیت صنایع دستی می باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان با بیان اینکه صنایع دستی کاربرد مالی و ارزش اضافه نموده بالایی دارد اضافه نمود: در صنایع بزرگ برای ایجاد یک شغل باید بین 700 تا 800 میلیارد تومان سرمایه گذاری کنیم ولی در صنایع دستی با دو میلیون تومان می توان یک شغل ایجاد کرد.

وی اضافه نمود: صنایع دستی می تواند در بحث صادرات غیرنفتی حرف اول را بزند و اشتغال زایی کند و برای جلوگیری از مهاجرت ابزار قابل توجهی باشد و آن چه که باید در حوزه صنایع دستی اتفاق بیفتد از منظر بخش دولتی، باور است چرا که توجه به قابلیت صنایع دستی باور می خواهد.

وفایی گفت: اینکه صنایع دستی می تواند باری از دوش سرمایه گذاری بزرگ نفتی بردارد و ارز قابل توجهی را به داخل کشور وارد کند، باور می خواهد و به اعتماد عمومی نیاز دارد، این صنعت نیازمند به چنین ارتباط و تعامل علمی و تغییر نگاه سنتی به نگاه علمی است.

وی با اشاره به اینکه امروز باید صنایع دستی ما در بازار جهانی عرضه گردد توضیح داد: ما نیازمند ایجاد نمایشگاه های دائمی صنایع دستی در مراکز استان ها و شهرهای مختلف هستیم و نیاز به نوآوری و خلاقیت در عرصه تولیدات صنایع دستی داریم و امروز باید صنایع دستی به یک کالای ضروری تبدیل گردد.

وفایی گفت: امروز صنایع دستی بدون اتکا به گردشگری نمی تواند خودی نشان دهد و اگر گردشگر حضور داشته باشد صنایع دستی هم می تواند عرضه گردد، به علاوه در حال حاضر نقشه راه صنایع دستی بدون ارتباط با نقشه راه گردشگری مطلقا معنایی ندارد از این رو امیدواریم به نقطه ای برسیم که همه حرکت ها و برنامه ریزی ها بر مبنای برنامه های علمی، مطالعاتی و نقشه راه باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان اظهار کرد: خوشبختانه در زمینه صنایع دستی به همت هنرمندان موفقیت های خوبی را کسب نموده ایم و در زمینه فروش صنایع دستی استان در همه نمایشگاه ها استقبال مردم سایر نقاط ایران زیاد بوده است و در بسیاری از نمایشگاه ها رتبه نخست فروش صنایع دستی را به دست آورده ایم که نشان دهنده این است که صنایع دستی ما از جهت ظرافت، کاربردی بودن، زیبایی و استفاده از مواد مرغوب حرف اول را می زند.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از هنرمندان صنایع دستی ما نشان های ملی و جهانی را دریافت نموده اند، گفت: امیدواریم ظرف سال آینده بتوانیم گلیم شیریکی پیچ سیرجان را جهانی کنیم و سیرجان را به عنوان شهر جهانی گلیم به ثبت برسانیم و همچنین پته کرمان را که یکی از زیباترین و ظریفت ترین تولیدات هنر دستی است را به ثبت جهانی برسانیم.

وفایی اظهار داشت: مطمئنا با حرکتی که در دولت تدبیر و امید آغاز شده، صنایع دستی ما به صندلی واقعی خود خواهد رسید هرچند که ما تا نقطه مطلوب فاصله داریم اما قرار است این اتفاق رخ دهد و صنایع دستی ما نقش اصلی خود را بازیابد تا به صادرات و پویایی اقتصاد استان نیز یاری کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 627

به "صنایع دستی بدون اتکا به گردشگری نمی تواند خودی نشان دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صنایع دستی بدون اتکا به گردشگری نمی تواند خودی نشان دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید