پایان طرح باغات غرب تهران ، کن عظیم ترین عرصه تفرجگاهی پایتخت می گردد

به گزارش مجله عطر یاس، رییس کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران از تصویب و ابلاغ طرح موضعی باغات بهم پیوسته کن توسط شورای عالی شهرسازی و معماری کشور اطلاع داد.

پایان طرح باغات غرب تهران ، کن عظیم ترین عرصه تفرجگاهی پایتخت می گردد

جهت دریافت خدمات طراحی و ساخت ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، محمد سالاری در تشریح آخرین سرنوشت باغات روستای کن گفت: در محدوده روستای کن و محدوده پیرامونی شامل باغات به هم پیوسته و محدوده کوهستانی و مزارع کشت که همگی با هم چند صد هکتار می گردد، سعی کردیم در کمیسیون شهرسازی و معماری پیگیر موضوع باشیم که در نهایت در این دوره موضوع به شورای عالی شهرسازی و معماری کشور برده شد و طرح موضعی کن و باغات به هم پیوسته آن به تایید رسید و ابلاغ شد.

رییس کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران اضافه نمود: رویکرد اساسی مترتب بر این طرح، حفظ باغات و توجه به ظرفیت های زیست محیطی این محدوده است که سعی کردیم این محدوده را از حالت صرف فریز کردن و صیانت صرف خارج کنیم، چراکه احساس کردیم اگر صیانت از باغات کن مبتنی بر یک روش برد-برد و دارای منافع حداقلی برای مالکان باغات نباشد، آنها مشارکت لازم را برای حفظ درختان نخواهند داشت بر همین اساس در این محدوده باید تغییر رویکردی انجام می شد.

وی ادامه داد: شورای عالی شهرسازی و معماری کشور با بارگذاری حداقلی و تنها با رویکرد تفرجگاهی و تفریحی در باغات کن موافقت کرد. برای روستای کن تغییرات در بافت را در دستور قرار داده و طرح تفصیلی آن را تغییر دادیم که در آن رویکرد حفظ بناهای موجود و شبکه محلی سنتی وجود دارد.

سالاری تاکید نمود: البته این تمهیدات مورد اعتراض اهالی و ذی نفعان محدوده کن نهاده شد که طی جلساتی با معاونت شهرسازی شهرداری تهران در حال اجرا اصلاحاتی هستیم که مراحل پایانی خود را طی می نماید و در آینده نزدیک ابلاغ خواهد شد.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینکه تغییر طرح تفصیلی روستای کن و میزان بارگذاری آن و همچنین کاربری ها منطبق بر خواسته مالکین البته به صورت حداقلی در نظر گرفته شده است، اضافه نمود: سعی کردیم رویکرد به گونه ای باشد که مالکین نیز احساس رضایت داشته باشند.

وی در مورد تامین منابع اقتصادی مورد احتیاج تملک باغات نیز گفت: در شورای شهر دوره پنجم هم در برنامه پنجساله سوم و هم بودجه سال 1399 کمیسیون شهرسازی پیشنهاد داد حدود 100 میلیارد تومان اعتبار برای این کار در نظر گرفته گردد. با این رویکرد که در محدوده کن بزرگترین عرصه تفرجگاهی شهر تهران شکل بگیرد و یک سازمان مرتبط با شهرداری تهران همانند سازمان بوستان ها با مشارکت مالکان باغات ابتدا زیرساخت هایی همچون شبکه راه ها با همان رویکرد سنتی، آبرسانی و شبکه روشنایی در محدوده کن فراهم گردد و باز هم با سرمایه گذاری شهرداری تهران مشاغل نامتجانس و کمپ های اعتیاد از محدوده برچیده گردد. به بیان دیگر با اجازه بارگذاری حداقلی بتوان آنجا را به محل حضور شهروندان برای تفریح و پذیرایی تبدیل کرد.

وی اضافه نمود: با چنین رویکردی می توان طرح را پیش برد و اولویت کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران نیز اجرای این طرح در محدوده کن بوده است، اما متاسفانه به شکلی که انتظار داشتیم شهرداری هنوز اقدامات لازم را انجام نداده است در حالی که در این دوره می توانست با سرمایه گذاری حداقلی چند صد هکتار از این عرصه را در بهترین منطقه شهر تهران به بزرگترین تفرجگاه شهر تهران تبدیل کرد که هم مالکین باغات و روستای کن راضی باشند و هم نفع ان به کل شهروندان تهرانی برسد، امیدواریم در امسال این موضوع به نتیجه برسد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 881

به "پایان طرح باغات غرب تهران ، کن عظیم ترین عرصه تفرجگاهی پایتخت می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پایان طرح باغات غرب تهران ، کن عظیم ترین عرصه تفرجگاهی پایتخت می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید