سد خرسان کاوش نجات بخشی می گردد

به گزارش مجله عطر یاس، رحیم دادی نژاد، با بیان این که محوطه های تاریخی ده پایین و لَه سَواره از محوطه هایی هستند که قرار است در سال نو کاوش شوند، اضافه کرد: این دو محوطه در محدوده آبگیر سد خرسان 3 قرار دارند و در آینده ای نزدیک با آبگیری این سد به زیر آب می روند، بنابراین باید کاوش نجات بخشی در این دو محوطه تاریخی انجام گردد.

سد خرسان کاوش نجات بخشی می گردد

او بعلاوه اظهار کرد: سال گذشته پرونده های حریم روستای تاریخی امامزاده علی (ع)، پل پریم، بازنگری حریم بافت تاریخی دهدشت، بنای تاریخی امامزاده محمود چرام و کوشک گودنگون گچساران را آماده نموده ایم، اما به علت این که جلسه شورای حریم تشکیل نشد، هنوز حریم این آثار تاریخی مصوب نشده است و منتظر هستیم در جلسه ای که سال جاری تشکیل می گردد به تصویب برسد.

دادی نژاد درباره اولویت های ثبت ملی آثار کهگیلویه و بویراحمد در سال 1402 گفت: تمرکز سال جاری میراث فرهنگی در حوزه ثبت ملی بناهای تاریخی روستاهایی است که تا به امروز ثبت ملی نشده اند، روستای ده عزیزی دارای یک معماری بومی است و همین معماری موجب شده تا قابلیت ثبت در لیست آثار ملی را داشته باشد. بعلاوه تک بناهایی در روستاهای موگر، القچین سفلی و سرکوه راک وجود دارد که باید ثبت ملی شوند.

او اضافه نمود: در حوزه میراث ناملموس هنوز پرونده ای آماده ننموده ایم، اما آنچه برای ما در اولویت است آداب و رسومی به جا مانده در سطح استان است که در معرض فراموشی قرار گرفته اند.

به گفته معاون میراث فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد، بناهای تاریخی پل پاتاوه، بافت تاریخی دهدشت، بازار بافت تاریخی، بابا احمد بهمئی، قلعه چرزو و بناهای تاریخی امام زاده علی (ع) از جمله اماکنی هستند که در سال 1402 بازسازی می شوند.

منبع: گردشبان
انتشار: 23 فروردین 1402 بروزرسانی: 23 فروردین 1402 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 2118

به "سد خرسان کاوش نجات بخشی می گردد" امتیاز دهید

2 کاربر به "سد خرسان کاوش نجات بخشی می گردد" امتیاز داده اند | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سد خرسان کاوش نجات بخشی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید