دغدغه توسعه گردشگری به واسطه مستند

به گزارش مجله عطر یاس، کارگردان مستند راویج با موضوع خانه های بوم گردی از این مستند که در بخش کارآفرینی جشنواره سینما حقیقت پذیرفته شده است، سخن گفت.

دغدغه توسعه گردشگری به واسطه مستند

برای دریافت خدمات ویزای کانادا با مجربترین کارشناسان کشور همراه باشید.

صادق داوری فر مستندساز درباره راویج به تهیه نمایندگی مهدی مطهر، اظهار کرد: این مستند در واقع جریان راه اندازی یک خانه بوم گردی در روستایی به نام راویج است که در واقع دو جوان با ایده ساخت این اقامتگاه قصد دارند اهالی کوچ نموده این روستا را به روستا برگردانند و در واقع به شکلی کارآفرینی نمایند تا هم روستایی ها استفاده نمایند و هم خودشان به درآمدزایی برسند.

وی با بیان اینکه این قصه ظاهری مستند است، اضافه کرد: قصه اصلی این مستند این است که ما وقتی به عنوان گروه فیلمساز وارد ساخت این داستان به صورت بازسازی شدیم اتفاقاتی افتاد که اصطلاحا باید بگویم حقیقت در بازسازی تغییر کرد.

کارگردان راویج درباره انگیزه خود از ساخت چنین مستندی شرح داد: معتقدم آینده ایران فقط از راه گردشگری در بحث چالش مالی نجات پیدا می نماید. یعنی اگر باور داشته باشیم که اقتصادمان بر پایه نفت نباید باشد کما اینکه الان نمی توانیم نفت را بفروشیم و درآمدی از آن داشته باشیم . بهترین و بی دردسرترین راه گشایش راه هایی برای توسعه صنعت گردشگری است.

وقتی من سراغ این موضوع رفتم، متوجه شدم که در خراسان جنوبی بیشتر از نیمی از روستاها خالی از سکنه شده است. این روستاها آب ندارند و مردمش کوچ نموده اند. اگر با ظرفیت هایی که این روستاها دارند گردشگر وارد آنها بگردد این روستایی فقط درآمد زندگی اش بر پایه کشاورزی و دامداری نخواهد بود. مشارکت با پروژه های خدمات دهی به گردشگران برای روستایی موجب توسعه کار و کارآفرینی و درآمد زایی خواهد شد. من با این رویکرد سراغ ساخت این مستند رفتم.

این مستندساز تاکید نمود: ساخت مستند به تنهایی در راستای هدفی که گفتم کاری از پیش نمی برد. ما بزرگترین مشکل من در پخش فیلم مستند است. وقتی ما نمایش جدی و حرفه ای و اثرگذار برای یک فیلم نداشته باشیم، ساخت مستند به تنهایی کاری از پیش نمی برد. به نظرم باید برنامه ریزی های جدی مان را در بحث نمایش فیلم داشته باشیم. در نشست خبری جشنواره اعلام شد که حدود 750 فیلم ساخته شده است و از این تعداد حدود 60 الی 70 فیلم وارد مسابقه شدند و به نمایش رسیدند.این تعداد 10 درصد کل فیلم های ساخته شده است و قطعا آن تعداد که راه نیافتند فیلم های بدی نبودند ، فیلم هایی بودند که نتوانستند سلیقه هیات انتخاب را تامین نمایند.

این مستندساز اذعان کرد: سوال این است که ماحصل یک سال کوشش مستندسازان این تعداد فیلم شده است و فقط 10 درصدش امکان حضور در یک فستیوال را پیدا می نماید و بخشی از آن دیده می گردد. یعنی یک سرمایه فرهنگی و آموزشی تحت عنوان مستند بدون متولی رها می گردد تا سال بعد که جشنواره مجدد برگزار گردد و باز این دور باطل اتفاق می افتد. نفس جشنواره برای انگیزه دادن و ایجاد رقابت خوب است اما به نظرم فیلم مستند به دنبال تاثیرگذاری است و من دغدغه ام این است که همه فیلم ها دیده شوند، چون تاثیرگذاری با نمایش فیلم اتفاق می افتد نه صرفا با شرکت در جشنواره.

او در ادامه گفت: جمع شدن اهالی سینمای مستند دورهم از نقاط قوت جشنواره است. در واقع جشنواره سینما حقیقت سال تحویل اهالی سینمای مستند ایران است. اهالی سینمای مستند دور هم جمع می شوند و صحبت می نمایند و شاید این صحبتها مسیری باشد برای ساخت فیلم های بعدی. قطعا آن تعداد از فیلم هایی که در مسابقه جشنواره به نتیجه می رسند و جوایزی کسب می نمایند شانس بیشتری برای اثرگذاری و تماشا پیدا می نمایند.

کارگردان مستندرایج در سرانجام درباره تجربه همکاری با سازمان هنری رسانه ای اوج شرح داد: ساخت این مستند در واقع سومین همکاری من با سازمان اوج است. اولین همکاری ام به این شکل بود که سازمان اوج به عنوان تهیه نماینده اثرم را گرفت و در اختیار داشت که هر برنامه ای بخواهد برای آن بریزد. اثر دوم مجموعه تلویزیونی بود که متاسفانه نتوانست به هر دلیلی سلیقه فکری فرهنگی فضای تهیه نمایندگی سازمان را تامین کند.

این مجموعه پخش نشد و آرشیو شد. امیدوارم اوج سازوکارهای پخش درست این اثر را به منظور اثرگذاری فراهم کند با توجه به اینکه مستندراویج چالش روز را مطرح می نماید و دغدغه اش این است که راهکاری تحت عنوان توسعه گردشگری در بحث چالش های مالی ارائه کند. در سازمان اوج فضای خوبی برای کار فراهم است، من با خانه مستند انقلاب اسلامی کار کردم و توانستم آنطور که باید فیلمم را بسازم و امیدوارم همانطور که فیلم را ساخته ام، اوج به نمایش بگذارد.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 4 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 530

به "دغدغه توسعه گردشگری به واسطه مستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دغدغه توسعه گردشگری به واسطه مستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید