خبرنگاران ایمنی بعد از یک بار ابتلا به کرونا، تصور غلطی است

به گزارش مجله عطر یاس، تهران- خبرنگاران- رییس مرکز تحقیقات بیماری های عفونی گفت: همکارانی داشتیم که تا به امروز سه بار به ویروس کرونا مبتلا شده اند و این تصور غلط است که بگوییم فرد یک بار مبتلا می گردد و بعد ایمن است، زیرا این ایمنی در خصوص ویروس کرونا صادق نیست و رفتار این ویروس بسیار عجیب است.

خبرنگاران ایمنی بعد از یک بار ابتلا به کرونا، تصور غلطی است

به گزارش خبرنگار سلامت خبرنگاران، داوود یادگاری نیا چهارشنبه شب در یک گفت وگوی تلویزیونی درباره شرایط شیوع ویروس کرونا در کشور اضافه کرد: یکی از مسائل مهم در خصوص کووید 19، تغییرات در ژن ویروس کروناست. ویروس کرونا از نظر میزان انتشار به مراتب بیشتر شده است. این موضوع در سیستم های بهداشتی و درمانی نیز مشاهده می گردد و اگر کوچک ترین خطایی انجام گردد، کادر بهداشت و درمان نیز مبتلا می شوند.

این متخصص عفونی ادامه داد: تجمع هایی که در منازل اتفاق می افتد یکی از مسائل مهم است و همزمان 10 تا 15 نفر از اعضای خانواده همزمان مبتلا می شوند.

یادگاری نیا گفت: ویروس کرونا شاید بیش از 200 بار جهش یافته و در بسیاری از کشورهای دنیا نیز این موضوع وجود دارد. کل کشورها در این زمینه سردرگم شده اند؛ زیرا هنوز خصوصیات این ویروس را به طور کامل نمی شناسیم. به تازگی ابتلای خانوادگی را بیشتر مشاهده می کنیم و این نشان می دهد که خانواده ها خسته شده اند. وقتی فرد بدون علامت در محیط بسته در جمع خانواده حاضر می گردد که کسی هم ماسک نمی زند، میزان آلودگی فوق العاده بالا خواهد رفت.

شرایط داروهای مورد مصرف برای کرونا

یادگاری نیا اعلام کرد: در حال حاضر داروی رمدسیویر فراوری داخل است، اما احتیاجی نیست که برای همه بیماران تجویز گردد. این دارو برای بیماران با شرایط خاص تجویز می گردد. هنوز دلایل قوی پشت این دارو مبنی بر کاهش مرگ و میر وجود ندارد، اما طول بستری را کم می نماید.

وی ادامه داد: داروی فاویپیراویر نیز در کشور در حال فراوری است و به تحقیقات بیشتری احتیاج دارد. داروی کلروکین نیز به تازگی ثابت شده که اثربخشی خوبی دارد و دوباره از آن استفاده می کنیم. به نظر می رسد طول دوره و بستری شدن بیمارانی که کروکین برای آنها زودتر شده، کاهش پیدا نموده است.

مرگ و میر به علت کرونا بالاست

این متخصص عفونی گفت: در حال حاضر مرگ و میر به علت کرونا بالاست، زیرا میزان ابتلا در جامعه بالاتر رفته است. همچنین علت دیگر این است که بعضی بیماران دیر مراجعه می نمایند و می گویند سرما خورده اند. در حال حاضر هر شخصی که علائم سرما خوردگی دارد، کووید 19 است، مگر این که خلاف آن ثابت گردد.

وی اضافه کرد: اگر علائم هشدار دهنده در بیماران دیابتی یا مبتلا به سرطان دیده گردد، باید به مراکز درمانی مراجعه نمایند. این که فرد با کوچک ترین فعالیت دچار تنگی نفس یا درد قفسه سینه یا گیجی گردد، اهمیت دارد. عدم تعادل و سرگیجه از جمله علائمی است که فرد به واسطه آن باید به مرکز درمانی مراجعه کند.

یادگاری نیا ادامه داد: سیر بیماری در هفته دوم بیشتر است؛ زیرا در هفته اول ویروس در جریان خون می چرخد و در هفته دوم، بدن به ویروس واکنش نشان می دهد که خطرناک تر است.

ویتامین ها تاثیری در پیشگیری ندارند

این متخصص عفونی گفت: هنوز ثابت نشده که ویتامین ها تاثیری در پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا دارند. کمبود ویتامین در بیماران باید جبران گردد، اما به عنوان پیشگیری توصیه به استفاده نمی گردد. حتی داروی کلروکین نیز به عنوان پیشگیری قابل استفاده نیست.

الگوی دنیای مقابله با کرونا

یادگاری نیا اظهار کرد: پروتکل های درمانی در تمام دنیا یکی است و بستگی به میزان جدی دریافت آن دارد. این ویروس همه دنیا را غافل گیر نموده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 28 آبان 1399 بروزرسانی: 28 آبان 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 1148

به "خبرنگاران ایمنی بعد از یک بار ابتلا به کرونا، تصور غلطی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ایمنی بعد از یک بار ابتلا به کرونا، تصور غلطی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید