ایران برای لغو ویزا هدفمند می شود

به گزارش مجله عطر یاس، به گفته رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و جهانگردی ، پروژه لغو ویزای ایران هدفمند می شود و تمرکز روی کشورهایی خواهد بود که لغو ویزا با آن ها به ورود بیشتر جهانگرد منجر شود.

ایران برای لغو ویزا هدفمند می شود

علی اصغر مونسان رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت:

ما خیلی گیرِ داستان لغو ویزا ایران نیستیم، چون خوشبختانه در حال حاضر برای اتباع 180 کشور، ویزای فرودگاهی با اعتبار 90 روز صادر می شود؛ اما معمولا لغو ویزا امتیازی است که به جریان گردشگری کمک می کند.

مونسان افزود که لغو ویزا باید هدفمند انجام شود، چون برخی وقت ها این کار به نفع ما نیست و باعث خروج بیشتر گردشگر و مسافر از کشور می شود؛ به هر حال لغو ویزا، سیاستی متقابل است. ما باید نخست کشورهای هدف مان را تشخیص دهیم و به شکلی سیاست گذاری کنیم که این موضوع برای ما برد-برد باشد، نه این که لغو ویزا انجام دهیم و خروج بیشتر گردشگر از کشور را موجب شویم.

مونسان تاکید کرد:

اگر لغو ویزا هدفمند باشد به رونق گردشگری کمک می کند.

رژیم لغو ویزا از دولت نهم مطرح شد؛ پیشنهاد نخست، اجرای سیاست متقابل با 60 کشور بود که هیچ وقت نامشان مشخص نشد و این پروژه تحت تاثیر شرایط سیاسی ایران که مخالفانی هم در داخل داشت، هیچ گاه اجرا نشد، تا این که در اوایل دولت نهم، پروژه ویزای فرودگاهی که وزارت خارجه از آن به عنوان برادر لغو ویزا یاد می کرد، با افزایش اعتبار تا 30 روز که بعدها به 90 روز رسید، خیلی جدی اجرا شد.

با این حال سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در هر دوره مدیریتی صرفا آماری از کشورهایی داده که برای لغو ویزا با آن ها تمایل داشته است؛ کشورهایی که نامشان مشخص نشده؛ اما اشاره شده که بیشتر در زمره همسایگان ایران یا آن هایی که تحت تاثیر روابط خاص سیاسی و اقتصادی تمایل های دو جانبه ای وجود دارد، بوده اند؛ اما حالا این سازمان با چرخش نسبی در سیاست هایش، تصمیم گرفته روی کشورهایی متمرکز شود که در ورود گردشگر تاثیرگذارترند.

در سال های گذشته لغو با برخی کشورها و یا تسهیل ویزا برای اتباع ایرانی از سوی برخی دیگر، از جمله مالزی، گرجستان، ارمنستان، روسیه و از دیرباز ترکیه و به تازگی صربستان بیشتر به خروج گردشگر به سمت این کشورها منجر شده است.

منبع: کجارو / خبرآنلاین
انتشار: 25 بهمن 1400 بروزرسانی: 25 بهمن 1400 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 1845

به "ایران برای لغو ویزا هدفمند می شود" امتیاز دهید

1 کاربر به "ایران برای لغو ویزا هدفمند می شود" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران برای لغو ویزا هدفمند می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید