آیا سرکه سیب واقعا به کاهش وزن کمک می کند؟

به گزارش مجله عطر یاس، هزاران سال است که از سرکه سیب به عنوان دارویی طبیعی برای حفظ و ارتقای سلامتی استفاده می شود. پژوهش ها هم نشان می دهند مصرف سرکه سیب فواید زیادی برای حفظ سلامتی دارد که کاهش سطح قند خون یکی از آن ها است. اما آیا اضافه کردن سرکه سیب به رژیم غذایی می تواند به کاهش وزن هم کمک کند؟

آیا سرکه سیب واقعا به کاهش وزن کمک می کند؟

در این مقاله، پژوهش هایی که درباره رابطه سرکه سیب و کاهش وزن اجرا شده اند مورد بررسی قرار می گیرند. همچنین این مقاله درباره اضافه کردن سرکه سیب به رژیم غذایی راهکارهایی ارائه می دهد. اگر به شما هم توصیه شده است که برای کاهش وزن سرکه سیب بخورید اما مطمئن نیستید که این کار نتیجه می دهد و می خواهید درباره آن بیشتر بدانید، با خبرنگاران مگ همراه شوید.

با سرکه سیب بیشتر آشنا شوید

سرکه سیب در یک فرآیند تخمیر دومرحله ای تولید می شود. در مرحله اول، سیب های خرد شده یا چرخ کرده را با مخمر ترکیب می کنند تا مواد قندی آن به الکل تبدیل شود. در مرحله دوم، باکتری ها اضافه می شوند تا با تخمیر الکل، اسید استیک تولید شود.

تولید سرکه سیب به روش سنتی نزدیک به یک ماه طول می کشد اما تولید آن به روش صنعتی بسیار سریع تر انجام می شود به گونه ای که بعضی از تولیدکنندگان می توانند یک روزه سرکه سیب تولید کنند.

اصلی ترین ترکیب شیمیایی فعال در سرکه اسید استیک است. این اسید که با نام اتانوئیک اسید هم شناخته می شود یک ترکیب آلی است که طعمی ترش و بویی تند دارد. نام استیک از واژه لاتین acetum به معنای سرکه گرفته شده است.

اسید استیک نزدیک به 5 تا 6 درصد از سرکه سیب را تشکیل می دهد. همچنین سرکه سیب حاوی آب و مقادیر کمی از سایر اسیدها مانند مالیک اسید است.

یک قاشق غذاخوری (معادل 15 میلی لیتر) سرکه سیب نزدیک به 3 کالری دارد و تقریباً کربوهیدرات ندارد.

اسید استیک برای چربی سوزی بسیار مفید است

اسید استیک یک اسید چرب با زنجیره کوتاه است که در بدن به اَسِتات و هیدروژن تجزیه می شود. بعضی از پژوهش هایی که روی حیوانات اجرا شده اند نشان می دهند اسید استیک موجود در سرکه سیب می تواند به چندین روش به کاهش وزن کمک کند:

 • کاهش سطح قند خون: پژوهش روی موش ها نشان داد اسید استیک توانایی کبد و عضلات را برای جذب مواد قندی از خون افزایش می دهد.
 • کاهش سطح انسولین: پژوهش روی موش ها نشان داد اسید استیک نسبت انسولین به گلوکاگون را کاهش می دهد که می تواند به چربی سوزی کمک کند.
 • بهبود متابولیسم: پژوهش روی موش ها نشان داد مصرف اسید استیک سطح آنزیم AMPK (پروتئین کیناز فعال شده از طریق AMP) را افزایش می دهد که باعث افزایش چربی سوزی می شود و تولید مواد قندی و چربی در کبد را کاهش می دهد.
 • کاهش ذخیره چربی: در یک پژوهش، برای درمان موش های چاق مبتلا به دیابت از اسید استیک یا به طور دقیق تر از اَسِتات استفاده شد. این روش درمانی توانست با تغییری که در فرایند بیان ژن ها ایجاد می کند، از ذخیره چربی در ناحیه شکم و کبد موش ها پیشگیری کند.
 • مؤثر در چربی سوزی: در یک پژوهش، موش ها با رژیم غذایی پرچرب به همراه اسید استیک تغذیه شدند. اضافه کردن اسید استیک به رژیم غذایی پرچرب موش ها باعث فعال تر شدن ژن های چربی سوز در موش ها شد که کاهش تجمع چربی در بدن آن ها را در پی داشت.
 • کاهش اشتها: بعضی از پژوهش ها نشان می دهند اَسِتات می تواند با تحت فشار قرار دادن قسمت هایی از مغز که اشتها را کنترل می کنند، اشتها را کاهش دهد و کاهش اشتها به این معنی است که غذای کمتری مصرف می شود.

اگرچه نتایج این پژوهش ها امیدوارکننده به نظر می رسد، اما از آن جا که تمامی آن ها روی حیوانات اجرا شده اند، باید روی انسان ها پژوهش شود تا این تأثیرات در انسان هم تأیید شود.

با سرکه سیب مدت بیشتری احساس سیری می کنید و کالری کمتری دریافت خواهید کرد

با مصرف سرکه سیب مدت طولانی تری احساس سیری می کنید که باعث می شود بتوانید کالری دریافتی خود را کاهش دهید.

در یک پژوهش کوچک، 11 نفر مورد مطالعه قرار گرفتند. در این پژوهش، گروهی از شرکت کنندگان همراه با یک وعده غذایی سرشار از کربوهیدرات اندازهی سرکه سیب مصرف کردند. وقتی یک ساعت بعد از وعده غذایی، سطح قند خون شرکت کنندگان مقدار گیری شد، گروهی که سرکه سیب مصرف کرده بودند، قند خون آن ها 55 درصد کمتر افزایش پیدا کرده بود. به علاوه اینکه گروهی که سرکه سیب مصرف کرده بودند توانستند در ادامه روز کالری دریافتی خود را بین 200 تا 275 واحد کاهش دهند.

علاوه بر تأثیری که سرکه سیب در کاهش اشتها دارد، سرعت خروج غذا از معده را هم کاهش می دهد. در یک پژوهش مشابه، گروهی از شرکت کنندگان همراه با یک وعده غذایی سرشار از نشاسته اندازهی سرکه سیب مصرف کردند. در شرکت کنندگانی که سرکه سیب مصرف کرده بودند، سرعت خروج غذا از معده به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا کرد و همین تأثیر باعث شد که مدت بیشتری احساس سیری کنند و سطح قند خون و انسولین در آن ها کاهش پیدا کند.

البته ممکن است بعضی افراد به لحاظ شرایط جسمی و سلامتی در وضعیتی باشند که تأثیرات مصرف سرکه سیب همراه با غذا برای آن ها مضر باشد.

اختلال گاستروپارزی یا تأخیر در تخلیه معده یکی از عوارض شایع دیابت نوع1 است. در مبتلایان به این اختلال، پیش بینی اینکه چه قدر طول می کشد تا قند خون بعد از مصرف غذا افزایش پیدا کند کار دشواری است و همین مسئله باعث می شود تا در زمان بندی استفاده از انسولین و مصرف غذا با مشکل روبرو شوند.

از آن جا که سرکه سیب می تواند مدتی را که غذا در معده می ماند افزایش دهد، مصرف آن همراه با غذا می تواند باعث وخیم تر شدن علائم گاستروپارزی شود.

سرکه سیب می تواند به کاهش وزن و چربی بدن کمک کند

نتایج پژوهش روی انسان ها نشان می دهد سرکه سیب تأثیرات قابل مشاهده ای روی وزن و چربی بدن دارد.

در پژوهشی که در کشور ژاپن انجام شد، 144 نفر از بزرگ سالان مبتلا به چاقی به مدت 12 هفته مورد مطالعه قرار گرفتند. در این پژوهش شرکت کنندگان به سه گروه تقسیم شدند؛ گروه اول هر روز یک قاشق غذاخوری (معادل 15 میلی لیتر)، گروه دوم دو قاشق غذاخوری (معادل 30 میلی لیتر) و گروه سوم دارونما مصرف کردند.

از شرکت کنندگان خواسته شد در این 12 هفته مصرف الکل را کاهش دهند اما رژیم غذایی و فعالیت های همیشگی خود را ادامه دهند.

گروه اول یعنی شرکت کنندگانی که روزانه یک قاشق غذاخوری (معادل 15 میلی لیتر) سرکه سیب مصرف کردند، به طور میانگین نتایج زیر را کسب کردند:

  • کاهش وزن: 1/2 کیلوگرم
  • کاهش درصد چربی بدن: 0/7 درصد
 • کاهش دور کمر: 1/4 سانتی متر
 • کاهش تری گلیسرید: 26 درصد

در گروه دوم یعنی شرکت کنندگانی که روزانه دو قاشق غذاخوری (معادل 30 میلی لیتر) سرکه سیب مصرف کردند، میانگین های بالا این گونه تغییر کرد:

  • کاهش وزن: 1/7 کیلوگرم
  • کاهش درصد چربی بدن: 0/9 درصد
  • کاهش دور کمر: 1/9 سانتی متر
 • کاهش تری گلیسرید: 26 درصد

گروه سوم یعنی شرکت کنندگانی که دارونما مصرف کردند، به طور میانگین 0/4 کیلوگرم به وزن آن ها اضافه شد و دور کمر آن ها کمی افزایش پیدا کرد.

این پژوهش نشان داد اضافه کردن یک یا دو قاشق غذاخوری سرکه سیب به رژیم غذایی می تواند به کاهش وزن کمک کند، درصد چربی بدن و مقدار تری گلیسرید خون را کاهش دهد و چربی سوزی در ناحیه میان تنه را افزایش دهد.

تعداد پژوهش هایی که به بررسی تأثیرات سرکه بر کاهش وزن پرداخته اند بسیار کم است و پژوهشی که گزارش شد یکی از آن ها است. اگرچه این پژوهش در سطح نسبتاً وسیعی انجام شد و نتایج امیدوارکننده ای داشت، اما پژوهش های بیشتری نیاز است تا تأثیرات سرکه بر کاهش وزن به طور دقیق بررسی شود.

البته در پژوهشی که روی موش ها انجام شد نتایج مشابهی به دست آمد. در یک پژوهش تعدادی از موش ها به مدت 6 هفته مورد مطالعه قرار گرفتند. موش ها به سه گروه تقسیم شدند؛ به رژیم غذایی گروه اول اندازه زیادی سرکه سیب اضافه شد، گروه دوم اندازه کمتری سرکه سیب دریافت کردند و گروه سوم سرکه سیب مصرف نکردند. درصد چربی بدن در موش های گروه اول 10 درصد کمتر از موش های گروه سوم و 2 درصد کمتر از موش های گروه دوم افزایش پیدا کرده بود.

سایر فواید سرکه سیب برای حفظ سلامتی

علاوه بر کمک به کاهش وزن و چربی سوزی، سرکه سیب فواید دیگری هم دارد:

 • کاهش سطح قند و انسولین در خون: اگر همراه با یک وعده غذایی سرشار از کربوهیدرات اندازهی سرکه سیب مصرف کنید، پژوهش ها نشان می دهند که سطح قند خون و انسولین را بعد از غذا به مقدار قابل توجهی کاهش می دهد.
 • بهبود حساسیت به انسولین: پژوهش روی افراد مبتلا به دیابت نوع2 و مقاومت به انسولین نشان داد مصرف اندازهی سرکه سیب همراه با غذاهای سرشار از کربوهیدرات می تواند حساسیت سلول های بدن در پاسخ به انسولین را تا 34 درصد بهبود دهد.
 • کاهش قند خون ناشتا: در یک پژوهش تعدادی از مبتلایان به دیابت نوع2 مورد مطالعه قرار گرفتند. از شرکت کنندگان خواسته شد تا به عنوان میان وعده عصرانه یک غذای سرشار از پروتئین مصرف کنند با این تفاوت که بعضی از آن ها همراه با این میان وعده اندازهی سرکه سیب هم دریافت کردند. قند خون ناشتا در شرکت کنندگانی که سرکه سیب مصرف کرده بودند دو برابر بیشتر کاهش پیدا کرد.
 • بهبود علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک: در یک پژوهش تعدادی از زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک مورد مطالعه قرار گرفتند. شرکت کنندگان به مدت 90 تا 110 روز، هر روز سرکه سیب مصرف کردند. با این روش، فرایند تخمک گذاری در 57 درصد از شرکت کنندگان به حالت طبیعی بازگشت. پژوهشگران احتمال می دهند به دلیل بهبود حساسیت به انسولین این نتیجه حاصل شده است.
 • کاهش سطح کلسترول: پژوهش روی موش های سالم و موش های مبتلا به دیابت نشان داد سرکه سیب کلسترول خوب (HDL) را افزایش می دهد و کلسترول بد (LDL) و تری گلیسرید را کاهش می دهد.
 • کاهش فشار خون: پژوهش روی حیوانات نشان می دهد سرکه با مهار آنزیم هایی که وظیفه انقباض عروق را بر عهده دارند، می تواند فشار خون را کاهش دهد.
 • از بین بردن باکتری های مضر و ویروس ها: سرکه با باکتری هایی مانند اشریشیا کلی (E.coli) که می توانند باعث مسمومیت غذایی بشوند مبارزه می کند. بعضی از پژوهش ها نشان می دهند سرکه می تواند تعداد بعضی از باکتری ها را تا 90 درصد و بعضی از ویروس ها را تا 95 درصد کاهش دهد.

روش هایی برای اضافه کردن سرکه سیب به رژیم غذایی

می توانید برای اضافه کردن سرکه سیب به رژیم غذایی خودتان از روش های زیر کمک بگیرید:

آسان ترین روش این است که از ترکیب سرکه سیب و روغن زیتون به عنوان سس سالاد استفاده کنید. اگر برای تهیه سالاد از سبزیجات برگ دار، خیار و گوجه فرنگی استفاده می کنید، این سس باعث خوشمزه تر شدن سالاد می شود. همچنین می توانید از سرکه سیب برای ترشی انداختن سبزیجات استفاده کنید.

ساده ترین روش مصرف سرکه سیب این است که اندازهی از آن را با آب مخلوط کنید و به عنوان نوشیدنی مصرف کنید. اگر می خواهید با هدف کاهش وزن از سرکه سیب استفاده کنید، هر روز یک تا دو قاشق غذاخوری (15 تا 30 میلی لیتر) از آن را به همین روش مصرف کنید.

البته بهتر است این اندازه سرکه سیب را در دو یا سه وعده و در طول روز مصرف کنید و در هر وعده بیشتر از یک قاشق غذاخوری (15 میلی لیتر) مصرف نکنید چرا که ممکن است باعث تهوع شود. به علاوه اینکه، بهتر است آن را قبل از غذا بنوشید.

مصرف بیشتر از این اندازه هم توصیه نمی شود چرا که مصرف بیش از مقدار سرکه سیب می تواند مشکلاتی مانند تداخل دارویی و سایش شیمیایی مینای دندان را ایجاد کند. همچنین بهتر است مصرف سرکه سیب را با یک قاشق چایخوری در روز شروع کنید چرا که لازم است سازگار بودن آن را با شرایط جسمی خود بسنجید.

مخلوط کردن سرکه با آب مهم است چرا که سرکه رقیق نشده می تواند باعث ایجاد سوزش در داخل دهان و مری بشود.

اگرچه مصرف سرکه سیب به شکل قرص یا کپسول مفید به نظر می رسد، اما می تواند عوارضی جدی در پی داشته باشد. در بعضی از مصرف کنندگان، عبور قرص سرکه سیب از مری باعث ایجاد درد و سوزش می شود.

نتیجه گیری

مصرف سرکه سیب باعث کاهش وزن می شود و برای حفظ سلامتی مفید است اما نباید در مصرف آن زیاده روی کرد. مصرف یک تا دو قاشق غذاخوری سرکه سیب در طول روز برای اینکه از فواید آن بهره مند شوید کافی است.

انواع مختلف سرکه می توانند فواید مشابهی داشته باشند اما هر چه یک سرکه حاوی اسید استیک کمتری باشد تأثیرات ضعیف تری خواهد داشت.

در نهایت برای کاهش وزن، مصرف سرکه سیب کافی نیست. کاهش وزن حاصل ترکیبی متعادل از ورزش منظم و رژیم غذایی مناسب و سالم است. با ورزش و رژیم غذایی سالم، حتی بدون مصرف هیچ ماده غذایی خاص، می توانید تناسب اندام را تجربه کنید و زندگی سالم تری داشته باشید.

این مطلب صرفا جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه رفع مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منبع: Healthline

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 31 فروردین 1401 بروزرسانی: 31 فروردین 1401 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 1904

به "آیا سرکه سیب واقعا به کاهش وزن کمک می کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا سرکه سیب واقعا به کاهش وزن کمک می کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید