شروع فصل سوم کاوش باستان شناسی در پناهگاه صخره ای باوه یوان

به گزارش مجله عطر یاس، فصل سوم کاوش در مجموعه غار و پناهگاه صخره ای باوه یوان در راستای پروژه ردیابی گذار از پارینه سنگی میانی به نوین در غرب زاگرس میانی در دره ناودرون استان کرمانشاه شروع شد.

شروع فصل سوم کاوش باستان شناسی در پناهگاه صخره ای باوه یوان

به گزارش مجله عطر یاس به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری،سامان حیدری گوران سرپرست هیت باستان شناسی امروز یکشنبه 20 آبان با اعلام این خبر گفت: این پروژه تحت نظر پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه انجام می گردد.

این باستان شناس با اشاره به نتایج درخشان فصول پیش که با کشف نخستین بقایای قطعی انسان نئاندرتال در کشور ایران، همراه بوده است توضیح داد که فصل سوم کاوش در این مکان به منظور کسب اطلاعات تکمیلی در این مکان پارینه سنگی خواهد بود.

به گفته او، مجموعه غار و پناهگاه صخره ای یوان در دره ناودرون و در 35 کیلومتری شمال غرب شهر کرمانشاه واقع است.

او گفت: در فصول پیشین علاوه بر کشف نادر یک دندان شیری انسان نئاندرتال با قدمت در حدود 42 تا 45 هزار سال پیش، لایه های رسوبی همراه با داده های فرهنگی از سه دوران پارینه سنگی میانی، نوین و فراپارینه سنگی است که بلافاصله بر روی هم نهشته شده اند.

حیدری گوران اضافه نمود: این مکان از لحاظ توالی استقرای قابل مقایسه به محوطه کلیدی و مهم پناه گاه صخره ای ورواسی است که آن نیز در منطقه کرمانشاه واقع است. وی اعلام کرد : امید است با مطالعات باستان شناسی و میان رشته ای در این مکان بخشی از تاریخ طولانی انسان را در منطقه زاگرس روشن گردد.

فصل سوم کاوش در مجموعه غار و پناه گاه صخره ای باوه یوان با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال اجرا است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 10 فروردین 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 18

به "شروع فصل سوم کاوش باستان شناسی در پناهگاه صخره ای باوه یوان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع فصل سوم کاوش باستان شناسی در پناهگاه صخره ای باوه یوان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید