آخرین شرایط ذخیره سدهای کشور اعلام شد

به گزارش مجله عطر یاس، تهران (پانا) - آنالیز آمار دفتر اطلاعات و داده های آب کشور نشان می دهد از 14 تا 18 دی ماه با وقوع بارش های زمستانه 20 میلیون متر مکعب به حجم ذخایر سدهای کشور افزوده شده است.

آخرین شرایط ذخیره سدهای کشور اعلام شد

شرایط بارش های کشور در پاییز چندان مطلوب نبود و اندازه بارش ها در این فصل، بیانگر آن است که این فصل آن چنان که پیشتر سازمان هواشناسی اعلام نموده بود یکی از خشک ترین فصل های 50 ساله اخیر است.

اما شرایط در زمستان سال جاری کمی بهتر شده و بارش های به نسبت خوبی در کشور به وقوع پیوست. بر اساس پیش بینی موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو حوضه های آبریز جنوب شرق، جنوب و جنوب غرب کشور در حوضه های آبریز درجه سه شاهد بارش خواهند بود که به تدریج از اندازه بارش ها در این حوضه ها کاسته می گردد.

بارش های خوبی که در روزهای اخیر در کشور به وقوع پیوسته موجب بهتر شدن شرایط ذخایر سدهای کشور شده است، به گونه ای که در تاریخ 14 دی سال آبی جاری اندازه کل حجم آب موجود در مخازن سدهای کشور در حدود 19 میلیارد و 18 میلیون مترمکعب بوده است که این اندازه در تاریخ 18 دی ماه و با سپری شدن 108 روز از سال آبی حدود 19 میلیارد و 38 میلیون مترمکعب شده که نشان از افزایش 20 میلیون مترمکعبی دارد.

به گفته مدیرکل دفتر اطلاعات و داده های آب کشور، آنالیز شرایط سدهای کشور نشان می دهد اندازه کل حجم ورودی به سدهای کشور از ابتدای مهرماه تا تاریخ 18 دی ماه معادل 6 میلیارد و 460 میلیون مترمکعب است که کاهشی معادل 30 درصد نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته را نشان می دهد.

فیروز قاسم زاده اضافه نمود: اندازه پُرشدگی سدهای مهمی چون زاینده رود، شمیل و نیان و سفیدرود در شرایط فعلی به ترتیب حدود 13 درصد، 94 درصد و 23 درصد است.

وی ادامه داد: در استان های خوزستان و تهران، اندازه پرشدگی مخازن در سال آبی جاری به ترتیب در حدود 45 درصد و 18 درصد است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 7 اسفند 1400 بروزرسانی: 7 اسفند 1400 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 1858

به "آخرین شرایط ذخیره سدهای کشور اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین شرایط ذخیره سدهای کشور اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید