هیچ فیلمی متقاضی اکران نوروز نیست؟

به گزارش مجله عطر یاس، سینمادار ها در تلاش اند تا صاحبان فیلم های درخت گردو محمد حسین مهدویان، دینامیت مسعود اطیابی و چپ راست حامد محمدی را برای اکران در نوروز راضی کنند.

هیچ فیلمی متقاضی اکران نوروز نیست؟

سینمادار ها همچنان به دنبال فیلمی مناسب برای اکران نوروز هستند و به همین دلیل شورای صنفی نمایش برای این نوبت اکران هنوز به نتیجه نرسیده است.

طبق اعلام مرتضی شایسته، دبیر شورای صنفی نمایش، جلسه یکشنبه، سوم اسفندماه این شورا برخلاف قرار قبلی برای اکران نوروزی به نتیجه قطعی نرسید و لیست فیلم ها هفته آینده مشخص و اعلام خواهد شد.

براساس پیگیری اجرا شده برای اکران نوروزی چند فیلم در این جلسه به عنوان متقاضی معرفی شده اند، ولی برای اکران نوروزی مناسب تشخیص داده نشده و به همین دلیل بررسی و برنامه ریزی ادامه خواهد داشت؛ چرا که سینمادار ها در تلاش اند تا صاحبان فیلم های درخت گردو محمد حسین مهدویان، دینامیت مسعود اطیابی و چپ راست حامد محمدی را برای اکران در نوروز راضی کنند.

پیش تر اسامی این فیلم ها به همراه بی همه چیز محسن قرایی به عنوان متقاضی اکران نوروزی مطرح شده بود، اما پخش کننده های برخی از این فیلم ها این مسئله را رد کرده و تأکید کردند که برای اکران در این نوبت باید شرایط حمایتی متفاوتی فراهم شود؛ چرا که آن ها نگران اند آنچه در اکران شنای پروانه و خوب، بد، جلف در این سال کرونایی رخ داد و منجر به شکست آن ها در اکران شد، بار دیگر تکرار شود.

در این باره سعید خانی، پخش کننده دینامیت، هفته گذشته گفت: اخیرا جلسه ای با کننده سینمادار ها و شورای مرکزی پخش کننده ها داشتیم و در آنجا تأکید شد که با آنچه شورای صنفی نمایش به عنوان حمایت از اکران مطرح می کند، نمی توان کاری انجام داد؛ چون این حمایت ها ضمانت اجرائی ندارند. پس بهتر است سینمادار ها و پخش کننده ها راهکاری را در نظر بگیرند تا فیلم های خوب اکران شوند.

همچنین امیرحسین حیدری، پخش کننده درخت گردو، هم گفته بود: ما می خواهیم فرمولی را برای اکران طراحی کنیم و این کار به یکسری مذاکره احتیاج دارد و باید در روز های آینده با شورای صنفی نمایش، انجمن سینماداران و همین طور با مدیران سازمان سینمایی جلسه داشته باشیم تا ببینیم شرایط را چطور می توان پیش برد که اگر ستاد کرونا اجازه اکران نوروزی بدهد و سینما ها در آن مقطع پابرجا باشند، فیلم های خوبی را نمایش دهیم.

گفتنی است تهیه کننده هایی که پس از یک سال هنوز نتوانسته اند پول فروش فیلم های خود را از سینمادار ها دریافت کنند، درخواستی را برای منع فعالیت این سالن ها به سازمان سینمایی ارائه کرده اند.

تابستان همین امسال بود که با ادامه دار شدن بحران تعطیلی سینما و شرایط مالی که به کم شدن ارزش پول ملی هم انجامید، جمعی از تهیه کننده هایی که فیلم های خود را سال 1398 اکران کرده بودند، از پرداخت نشدن پول فروش آثار خود از سوی صاحبان سالن های سینمایی انتقاد کردند.

در همان روزها، بدهی سینمادار ها از فروش فیلم های سال گذشته حدود 30 میلیارد تومان اعلام شده بود که بخش عمده ای از این رقم نیز به مصطفی کیایی، تهیه کننده و کارگردان فیلم مطرب، تعلق داشت. کیایی مانند دیگر تهیه کننده ها از این شرایط شاکی بود و برای آن ها این سؤال مطرح بود که سینمادار ها با پول فروش فیلم های آن ها چه کرده اند.

حتی کار به جایی رسید که کیایی در گفت وگویی خاطرنشان کرد از آنجا که برای ساخت مطرب با سند منزلش از بانک وام گرفته بود، اگر سریال شبکه نمایش خانگی هم گناه را نساخته بود، احتمالا خانه اش را از دست می داد.

در این باره با توجه به انتقاد های مطرح شده، سازمان سینمایی در صدد برآمد تا با حمایتی مالی گره این مشکل را تا حدی باز کند، اما حالا که به پایان سال رسیده ایم، مشخص است که این حمایت ها هم چاره ساز نبود و تقریبا فقط یک سوم بدهی باقی مانده سینمادار ها پرداخت شده است.

بر این اساس کیایی به کنندگی از چهار، پنج تهیه کننده دیگری که نتوانسته اند پول فروش فیلم های خود را از سینما ها بگیرند، به ایسنا گفت: از سازمان سینمایی درخواست کرده ایم هر سینمایی که در این ماه اسفند حساب خود را تسویه نکند، از چرخه اکران نوروزی خارج شود.

او اضافه کرد که این درخواست مورد موافقت سازمان سینمایی هم قرار گرفته است.

منبع: فرادید
انتشار: 3 فروردین 1400 بروزرسانی: 3 فروردین 1400 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 1395

به "هیچ فیلمی متقاضی اکران نوروز نیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هیچ فیلمی متقاضی اکران نوروز نیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید