مسجد تاریخی خسرو اردستان بازسازی می گردد

به گزارش مجله عطر یاس، رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان اردستان از اجرای عملیات بازسازی نمای بیرونی مسجد تاریخی خسرو در این شهر تاریخی در تابستان امسال اطلاع داد.

مسجد تاریخی خسرو اردستان بازسازی می گردد

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان، مهدی مشهدی امروز 4 مردادماه با اعلام این مطلب گفت: مسجد تاریخی خسرو در محله راهمیان شهر تاریخی اردستان واقع شده و بر اساس شواهد موجود، توسط یکی از بزرگان منطقه به نام خسرو در آخرین روزهای حیات شهریاران صفوی و در سال 1135 هجری قمری بنا شده است.

او اضافه نمود: این مسجد منحصربه فرد تاریخی به صورت سه طبقه بنا شده و در عین حال که به عنوان یکی از شاهکارهای معماری منطقه اردستان در اواخر دوران صفوی به شمار می رود، شامل مسجد، میدان و آب انبار است.

مشهدی در مورد بازسازی های اجرا شده در این مسجد تاریخی در سال های گذشته تاکید نمود: باتوجه به احتیاجهای بازسازیی این مسجد سه طبقه، کالبد آن شامل استحکام بخشی سقف و گنبد، بندکشی آجرها و تعویض آجرهای فرسوده در سال های گذشته انجام شد، با این وصف بخش های از نمای بیرونی این مسجد تاریخی احتیاج به بازسازی و موزون سازی داشت که در سال 1398 مبلغی معادل 200میلیون ریال اعتبار برای این امر از سوی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان اختصاص داده شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان اردستان با اشاره به انجام فعالیت های دینی و مذهبی در این مسجد از چهار سده گذشته تا به امروز، توضیح داد: باتوجه به انجام فعالیت های دینی و مذهبی به ویژه اقامه نماز، با هیئت امنای این مسجد تاریخی توافق شد تا عملیات بازسازی نمای خارجی مسجد به صورت مشارکتی توسط اداره کل و هیئت امنا انجام گردد، لذا پس از این توافق مصالح مورد احتیاج با اعتبار مذکور در سال گذشته تهیه شد، لکن هیئت امنای مسجد خسرو در امر بازسازی نمای بیرونی این مسجد مشارکت نکرد.

او گفت: باتوجه به عدم همراهی هیئت امنا در اجرای عملیات بازسازی در سال گذشته، در امسال اعتبار لازم را از اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان درخواست کردیم، لذا پس از تامین اعتبار، عملیات بازسازی شامل تهیه مصالح و اجرای طرح بازسازی نمای بیرونی مسجد توسط اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان در تابستان امسال شروع می گردد.

مسجد تاریخی خسرو شهر اردستان در سال 1364 خورشیدی به شماره 1694 به ثبت ملی رسیده است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 12 شهریور 1399 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 986

به "مسجد تاریخی خسرو اردستان بازسازی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسجد تاریخی خسرو اردستان بازسازی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید