مدارگرد خورشیدی ناسا و آژانس فضایی اروپا هفته آینده پرتاب می گردد

به گزارش مجله عطر یاس، ناسا اخیرا با همکاری آژانس فضایی اروپا در حال کوشش برای پرتاب مدارگرد خورشیدی سولار اوربیتر(Solar Orbiter) است تا توسط داده های جمع آوری شده آن بتوانند بهتر رخدادن طوفان های خورشیدی را پیش بینی نمایند.

مدارگرد خورشیدی ناسا و آژانس فضایی اروپا هفته آینده پرتاب می گردد

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا بهاری همراه شوید و از شهرهای زیبای رم، فلورانس و ونیز شهر روی آب دیدن کنید و بنای کولوسئوم را ببینید.

به گزارش مجله عطر یاس و به نقل از دیلی میل، مدارگرد خورشیدی سولار اوربیتر(Solar Orbiter) که یک مأموریت مشترک بین ناسا و آژانس فضایی اروپا است، اولین دید ما از مناطق قطبی خورشید از عرض های جغرافیایی بالا را فراهم خواهد نمود.به این ترتیب بینشی بی سابقه در خصوص نحوه عملکرد این ستاره غول پیکر برای ما فراهم خواهد شد. همچنین قرار است در این ماموریت مهم ارتباط خورشید - زمین هم آنالیز گردد و به محققان یاری کند دوره های بروز آب وهوای طوفانی در فضا را بهتر پیش بینی نمایند.

مدارگرد خورشیدی سولار اوربیتر در تاریخ 7 فوریه (18 بهمن) 2020 میلادی ساعت 11:15 به وقت منطقه زمانی شرقی (19:45 به وقت تهران) از مرکز فضایی کندی(Kennedy) در آمریکا به فضا پرتاب خواهد شد.

بنابر برنامه ریزی ها پس از پرتاب، این مدارگرد به اندازه 0.28 واحد نجومی به خورشید نزدیک خواهد شد تا بتواند بسیار خوب و دقیق نحوه عملکرد خورشید را مورد آنالیز و مطالعه قرار دهد. انتظار می رود این ماموریت هفت سال به طول بیانجامد.

ماموریت جدید ناسا می تواند با ثبت تصاویر از قطب های شمالی و جنوبی خورشید درک دانشمندان از خورشید را افزایش دهد.

با همکاری آژانس فضایی اروپا(ESA)، این تیم در حال کوشش برای پرتاب مدارگرد خورشیدی سولار اوربیتر است که این مدارگرد خورشیدی از نیروی سیاره زهره و زمین استفاده می نماید تا بتواند خود را از هواپیما گرفتگی(ecliptic plane) (منطقه ای از فضا که با خط استوای خورشید که تمام سیارات در آن مدار قرار دارند، در یک راستا است) خارج کند.

در این موقعیت، فضاپیما به آنالیز انبوهی از ستاره های کوتوله زرد(yellow dwarf star) که داده های بهتری را در اختیار دانشمندان قرار می دهد تا طوفان های خورشیدی را دقیق تر پیش بینی نمایند، می پردازد. ستاره کوتوله فراوان ترین نوع ستاره در کهکشان ما است.

مدارگرد خورشیدی مذکور مجهز به یک محافظ گرمایی تیتانیومی است که روی آن با یک فسفات خاص پوشانده شده است و به همین دلیل این مدارگرد قادر به تحمل دمای بیش از 900 درجه فارنهایت است و این موضوع به آن اجازه می دهد تا در فاصله 26 میلیون مایلی از خورشید قرار گیرد.

این مأموریت هفت سال به طول خواهد انجامید و در آن سولار اوربیتر ابتدا 24 درجه بالاتر از خط استوای خورشید قرار خواهد گرفت و پس از سه سال به 33 درجه خواهد رسید و سپس هنگامی که در فاصله 26 میلیون مایلی از خورشید نهاده شد ماموریت او به خاتمه خواهد رسید.

دانشمندان توسط داده های جمع آوری شده این فضاپیما میدان مغناطیسی خورشید را مطالعه می نمایند تا بتوانند پیش بینی نمایند چه موقع طوفان های خورشیدی رخ خواهند داد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 581

به "مدارگرد خورشیدی ناسا و آژانس فضایی اروپا هفته آینده پرتاب می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدارگرد خورشیدی ناسا و آژانس فضایی اروپا هفته آینده پرتاب می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید