واکسن کرونا ترس ندارد!

به گزارش مجله عطر یاس، به گزارش خبرنگاران، دستیابی بعضی کشورها به فناوری فراوری واکسن کرونا و ورود به فاز انسانی آن با تأییدیه سازمان های غذا و دارو در کشورهای مختلف باعث شده تا حرف و حدیث ها و اخبار مختلفی درخصوص این واکسن ها بر سر زبان ها بیفتد. مطالبی درباره پیامدها و عوارض تزریق واکسن در شبکه های اجتماعی دست به دست می گردد و درحالی که جهان امیدوار است با واکسیناسیون همگانی، انسان ها بتوانند به زندگی عادی و روزمره پیش از این همه گیری برگردند، واکسن هراسی در میان بعضی افراد جامعه، خود به مشکل تازه ای تبدیل شده است.

واکسن کرونا ترس ندارد!

در روزهای اخیر مطالبی درباره بعضی عوارض تزریق واکسن کرونا دست به دست می چرخد. واکسن کرونا نیامده، مردم ترسیده اند و مقاومت های اجتماعی در برابر تزریق واکسن رفته رفته شکل می گیرد، اما آنچه می شنویم و می خوانیم چقدر درست است و آیا تزریق واکسن کرونا خطرناک تر است یا تزریق نکردن آن؟

مسعود یونسیان، استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران، درباره خبر فوت 6نفر بر اثر تزریق واکسن کرونا در آمریکا گفت: این خبر سوءتعبیر از اطلاعاتی است که به شکل غیرفنی وارد اخبار شده است؛ چراکه اولا 4نفر از این افراد در گروه کنترل بوده و اساسا هیچ واکسنی دریافت ننموده بودند، ثانیا فوت 6نفر از حدود 40هزار نفری که در این مطالعه شرکت نموده اند، نمی تواند دلیلی بر نامناسب بودن این واکسن باشد، چراکه بدون شرکت در مطالعه هم تعدادی به سایر دلایل فوت می نمایند و اگر تعداد فوت بیشتر از حد معمول منتسب به یک واقعه باشد می توانیم آن واقعه را غیرطبیعی عنوان کنیم. درخصوص خبر مذکور هم باید ابتدا تعداد منتظره فوق با علل دیگر (غیرمرتبط با حضور در مطالعه مذکور) را محاسبه و بعد اظهارنظر کرد؛ هرچند بدون این محاسبات هم می توان انتظار تعدادی مرگ در این جمعیت عظیم را داشت.

او درباره مثبت شدن آزمایش ایدز بعضی افراد در استرالیا بعد از تزریق واکسن کرونا هم گفت: درخصوص ابتلا به ایدز نیز، هرچند من هنوز خبر دقیق مربوط به این واقعه را مطالعه ننموده ام، باید تحلیل دقیقی صورت بگیرد که مثلا در حالت عادی، آزمایش ایدز چند نفر در طول ماه یا سال مثبت می گردد و بعد درخصوص انتساب این عارضه به تزریق واکسن اظهارنظر کرد؛ بنابراین با بعضی تحلیل های نادرست یا ناقص نمی توان نسبت به ایمن بودن یا نبودن یک واکسن نظر داد.

او ادامه داد: چنانچه تعیین گردد عوارضی که گفته می گردد منتسب به واکسن است، حتما تزریق این واکسن در هر مرحله ای که باشد متوقف می گردد. اما نکته مهم این است که همانگونه که پیش تر گفته شد، باید تأیید گردد عوارض روی داده مربوط به تزریق واکسن است یا خیر. بعضی اخبار که این روزها درخصوص عوارض تزریق واکسن کرونا شاهد آن هستیم ناشی از سطحی نگری به خبر منتشرشده و یا ناشی از تحلیل نادرست نسبت به خبر است.

یونسیان تأکید کرد: اکنون طبق آمار رسمی روزانه بین 200 تا 300نفر به دلیل ابتلا به کرونا فوت می نمایند. اگر تعدادی که با تست منفی فوت می نمایند ولی در آمار رسمی گنجانده نمی گردد را هم به این آمار اضافه کنیم، در هر ماه بیش از 10هزار مرگ ناشی از کرونا در کشور ثبت می گردد که حداقل 10برابر این تعداد نیز بیماران بستری شده در اثر ابتلا به این بیماری را داریم. پس با این اعداد و ارقام عقل سلیم حکم می نماید که در معامله بین دریافت واکسن و عدم آن، حتی اگر مواردی از عارضه (حتی عارضه شدید) رخ دهد، تعداد عوارض احتمالی را با تعداد بستری و مرگی که هم اکنون رخ می دهد مقایسه کنیم زیرا این بیماری درمانی دارویی ندارد و تا ابد نیز نمی توان محدودیت ها را برجای نگاه داشت. همچنین چنانچه بعد از تزریق واکسن به تعداد زیادی از افراد در کشورمان، آماری از مرگ ومیرها متعاقب تزریق واکسن منتشر شد، بلافاصله آن را به تزریق واکسن منتسب نکنیم و متوجه این نکته باشیم که اولا بدون دریافت واکسن نیز روزانه صدها نفر در کشور از بیماری های مختلف فوت می نمایند، لذا به سادگی نمی توان هر فوتی را به واکسن منتسب کرد. ثانیا توجه داشته باشیم هیچ دارویی فاقد عوارض نیست و هر دارویی در دوزی خاص می تواند به عنوان سم محسوب گردد، اما همین دارو در دوز مناسب و برای بیمار مناسب، برای درمان استفاده می گردد. مردم باید درنهایت به این نکته توجه نمایند که چه چیزی را با چه چیزی عوض می نمایند، آیا با تزریق نکردن واکسن می خواهند به استقبال بستری شدن در بیمارستان و آی سی یو و مرگ عزیزانشان بروند و یا حاضرند بعضی عوارض احتمالی و نادر واکسن را به جان بخرند و در عوض خود و عزیزانشان زنده بمانند.

یونسیان با اشاره به اینکه واکسنی که هم اکنون در بعضی کشورها در حال تزریق است تا 95درصد ایمنی دارد و واکسن های مشابهی هم که در مراحل تأیید هستند همین نتایج را نشان داده اند، گفت: درصورتی که اطلاعات دقیق و درستی به مردم داده گردد، مردم نیز درخصوص تزریق واکسن تصمیم درستی می گیرند اما در هر صورت این مسئله را نمی توان به زور به مردم تحمیل کرد و درنهایت این مردم هستندکه تصمیم می گیرند بین مرگ و زندگی خود و عزیزانشان کدامیک را انتخاب نمایند. به همین دلیل است که معتقدم باید اطلاعات شفاف و دقیق در خصوص واکسن ها خصوصا واکسنی که وارد کشور می گردد و نیز واکسن هایی که در ایران در دست فراوری است، به مردم داده گردد تا اعتماد عمومی نسبت به این مسئله جلب گردد.

تزریق واکسن بعد از ایجاد همنوایی گروهی

مجید صفاری نیا، روانشناس نیز با اشاره به اینکه برای ترغیب مردم به تزریق واکسن باید در میان آنها همنوایی ایجاد گردد، گفت: برای ایجاد همنوایی بین مردم ابتدا باید متخصصان صحت ایمنی و سلامت واکسن های فراوریشده را با دقت برای مردم شرح دهند و در مرحله بعد برای ایجاد اطمینان خاطر در مردم ابتدا وزیر بهداشت و سایر مسئولان واکسن را تزریق نمایند تا مردم نسبت به بی خطر بودن واکسن اطمینان حاصل نموده و به تزریق واکسن خصوصا واکسن فراوریشده در داخل کشورمان ترغیب شوند.

این روانشناس ادامه داد: همنوایی های به وجودآمده در جامعه به دو دلیل هنجار گروهی و هنجار اطلاعاتی روی می دهد. در همنوایی بر اثر هنجار گروهی بعضی افراد بدون اینکه مطالعه ای درخصوص مسئله ای داشته باشند حرف و یا رفتار دیگران را تأیید می نمایند اما در همرنگی و همنوایی در اثر هنجار اطلاعاتی مردم براساس علم و مطالعه و نظر متخصصان تصمیم گیری نموده و موضوعی را می پذیرند.

او با بیان اینکه واکسن کرونا قصه ای پر از اضطراب و نگرانی دارد، گفت: شایعات بی اساس می تواند به این اضطراب ها و نگرانی ها دامن بزند. هر واکسنی در هر برهه ای از زمان می تواند تبعاتی را به دنبال داشته باشد؛ همانطور که واکسن آنفلوآنزا که چندین سال است تزریق می گردد به همراه خود تب و بدن درد و بعضی عوارض دیگر را دارد اما مردم با علم به این عوارض این واکسن را تزریق می نمایند و چون همنوایی با هنجار اطلاعاتی درخصوص این واکسن وجود دارد کمتر فردی درخصوص عوارض آن نگرانی دارد. صفاری نیا ادامه داد: درخصوص واکسن کرونا نیز همین مسئله وجود دارد، چنانچه مردم درمعرض اطلاعات و اخبار نادرست و تأییدنشده درخصوص عوارض جبران ناپذیر این واکسن قرار بگیرند، ممکن است شاهد نوعی همنوایی گروهی باشیم که بر اثر آن در ذهن مردم این مسئله غالب گردد که این واکسن عوارض داشته باشد و از تزریق آن خودداری نمایند. رئیس انجمن روانشناسی اجتماعی ایران ادامه داد: آنچه اکنون شاهد آن هستیم این است که مردم به علت احساس ایمنی و امنیتی که نسبت به واکسن های فراوریشده در خارج از کشور دارند، توقع دارند تا این واکسن ها هرچه سریع تر وارد کشور گردد، چراکه ما هنوز فناوری فراوری واکسن آنفلوآنزا که سال های زیادی است تزریق می گردد را هم نداریم و به همین دلیل مردم تمایل دارند واکسن خارجی کرونا را تزریق نمایند. با وجود این مردم ما انسان های خردمندی هستند و بخش زیادی از آنها درخصوص تزریق واکسن -داخلی یا خارجی- تصمیم های درستی را اتخاذ می نمایند و مسئولان ذیربط نیز باید درخصوص واکسن فراوریشده در داخل کشور و واکسن های خارجی و عوارض آنها اطلاعات دقیق و درستی در اختیار مردم قرار دهند و خودشان و خانواده هایشان برای تزریق این واکسن خصوصا واکسن ایرانی پیشقدم شوند تا مردم نیز نسبت به تزریق این واکسن ها ترغیب شوند.

منبع: همشهری

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 5 بهمن 1399 بروزرسانی: 5 بهمن 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 1279

به "واکسن کرونا ترس ندارد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن کرونا ترس ندارد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید