فراکسیون اهل سنت: نوعی اجماع سیاسی برای رای اعتماد به کابینه مصطفی الکاظمی وجود دارد

به گزارش مجله عطر یاس، فراکسیون تحالف القوى به عنوان بزرگترین تشکل اقلیت اهل سنت در مجلس عراق خاطرنشان کرد که نوعی اجماع سیاسی در مورد حمایت از رای اعتماد به کابینه مصطفی الکاظمی وجود دارد.

فراکسیون اهل سنت: نوعی اجماع سیاسی برای رای اعتماد به کابینه مصطفی الکاظمی وجود دارد

به گزارش گروه بین الملل مجله عطر یاس به نقل از رسانه های عراق، ائتلاف القوی العراقیه به رهبری محمد الحلبوسی اعلام نمود که نوعی اجماع سیاسی در مورد حمایت از رای اعتماد به کابینه مصطفی الکاظمی وجود دارد. به ویژه اینکه کشور با بحران های بزرگی روبرو است؛ بحران هایی مثل شیوع ویروس کرونا و سقوط قیمت نفت که پیامدهای مالی بزرگی بر بودجه عراق خواهد داشت.

فراکسیون تحالف القوى ائتلاف نیروهای عراقی بزرگترین تشکیل سنی در مجلس عراق است که از مجموع 329 کرسی مجلس حدود 40 کرسی را در اختیار دارد و ریاست آن را محمد حلبوسی رئیس مجلس این کشور به عهده دارد.

نخست وزیر مامور تشکیل دولت عراق رایزنی خود با تشکل های سیاسی برای انتخاب اعضای دولتش را شروع کرد.

امروز هم نشستی سه جانبه بین رئیس جمهور عراق با رئیس مجلس و نخست وزیر مأمور تشکیل دولت این کشور در شهر فلوجه برگزار گردید. هنوز از محتوا و جزئیات این نشست اخباری منتشر نشده است.

در همین ارتباط فواد حسین وزیر دارایی دولت مستعفی عادل عبد المهدی با انتشار توئیتی از گفتگوی خود با مصطفی الکاظمی و بحث و گفتگو درباره تشکیل دولت و چالش های پیش روی کشور اطلاع داد.

با معرفی مصطفی الکاظمی به عنوان نامزد جدید نخست وزیری عراق، احزاب عمده اقلیم کردستان حمایت قاطع خود را از وی اعلام نمودند.

فواد حسین رئیس دفتر سابق مسعود بارزانی در نهاد ریاست اقلیم به عنوان نماینده تام الاختیار وی در بغداد محسوب می گردد، وی در کابینه عادل عبدالمهدی به عنوان معاون نخست وزیر و وزیر دارایی فعالیت نموده است.

گفته می گردد یکی از دلایل عدم حمایت کُردها به ویژه بارزانی از محمد توفیق علاوی نامزد اسبق نخست وزیری عراق این بوده است که وی قائل به ابقای فواد حسین در سِمت خود نبوده است.

اما گفته می گردد که پیش از معرفی مصطفی الکاظمی از سوی برهم صالح، وی در نشستی با هیئت حزب دموکرات کردستان عراق به این خواسته مسعود بارزانی واکنش مثبت نشان داده است.

گزارش شده که نشست هیئت حزب دموکرات کردستان با حضور فواد حسین و مصطفی الکاظمی در شهر بغداد و در پشت درهای بسته برگزار گردیده است.

از سوی دیگر جاسم محمد البیاتی دبیرکل اتحادیه اسلامی ترکمن های عراق درباره تشکیل دولت به نخست وزیری مصطفی الکاظمی و موضع ترکمن ها به آن گفت: ترکمن ها مجموعه ای از مطالبات دارند که آن را به نخست وزیر منتخب ارائه خواهند کرد.

وی اضافه نمود: به هر میزان که کاظمی با خواسته های ترکمن ها همراهی کند، آنها نیز از نخست وزیری او حمایت خواهند کرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 14 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 839

به "فراکسیون اهل سنت: نوعی اجماع سیاسی برای رای اعتماد به کابینه مصطفی الکاظمی وجود دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراکسیون اهل سنت: نوعی اجماع سیاسی برای رای اعتماد به کابینه مصطفی الکاظمی وجود دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید