عضو شورای شهر تهران مطرح نمود؛ بلندمرتبه سازی در پایتخت تا زمان تصویب مصوبه قانونی ممنوع است

به گزارش مجله عطر یاس، اعطا گفت:طبق طرح شهرسازی مصوب سال 86، هرگونه بلندمرتبه سازی تا زمان تصویب طرح بلندمرتبه سازی ممنوع است.

عضو شورای شهر تهران مطرح نمود؛ بلندمرتبه سازی در پایتخت تا زمان تصویب مصوبه قانونی ممنوع است

به گزارش ، برنامه روی خط خبر شبکه خبر (امروز پنجشنه شانزدهم خرداد ماه)، با موضوع آنالیز بلند مرتبه سازی در پایتخت با حضور علی اعطاء عضو کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران برگزار گردید.

اعطاء در ابتدای این برنامه با بیان این پرسش که آیا تهران به ساختمان های بلند مرتبه احتیاج دارد، گفت: در طرح شهرسازی مصوب سال 86 آنگونه که به طور معین آمده است هرگونه بلندمرتبه سازی تا زمان تصویب طرح بلندمرتبه سازی ممنوع است.

شورای شهر تهران اضافه نمود: با توجه به این مصوبه انتظار می رفت پروانه ای از سال 86 برای ساختمان های بلند مرتبه صادر نگردد، اما ما شاهد بودیم که کمیسیون ماده 5 پرونده هایی را جداگانه آنالیز کرد و پروانه بلند مرتبه سازی برای تعدادی از این پرونده ها صادر کرد.

اعطاء ادامه داد: با ورود کمیسیون ماده 5 و صدور مجوز های مربوط برای بلند مرتبه سازی شورای شهر سازی در سال 93 دوباره به موضوع ورود کرد و دیگر به کمیسیون ماده 5 این اجازه را نداد که پرونده ای را برای بلند مرتبه سازی آنالیز کند و پروانه ساخت آن را صادر کند.

وی اظهار کرد: زمانی که آنالیز می کنیم، می بینیم از سال 86 بر اساس طرح جامع تعدادی از پرونده های ارائه شده مبنی بر صدور مجوز بلند مرتبه سازی، نمی بایست در کمیسیون ماده 5 مجوز و پروانه بلند مرتبه سازی را دریافت می کرد.

عضو شورای شهر تهران توضیح داد: با آنالیز های اجرا شده ورود کمیسیون ماده 5 و صدور پروانه ساخت و ساز برای ساختمان های بلند مرتبه در حال حاضر متوقف شده است و گفتنی است به عقیده کارشناسان در حال حاضر ضرورتی وجود ندارد تا برای پایتخت پروانه ای برای ساختمان های بلند مرتبه صادر گردد.

اعطاء همچنین اضافه نمود: تصور من این است که در بستر مقررات ما مسئله ای نداریم به جزء مبحث 22 که احتیاج به ساز و کار مناسب دارد تا بتواند جهت بلندمرتبه سازی دستورالعمل واحدی را ارائه کند.

وی تاکید نمود: اگر مبحث 22 ساختمان اجرایی گردد آنگاه شاهد هستیم پیش از دریافت خاتمه کار مالک ساختمان نمی تواند از ملک خود بهره برداری کند.

در ادامه عضو شورای شهر تهران درباره صادر نشدن خاتمه کار تعدادی از ساختمان های بلند مرتبه در پایتخت گفت:در بحث خاتمه کار بصورت کلی موارد و دلایل مختلفی وجود دارد که مانع صدور خاتمه کار می گردد.

اعطاء ادامه داد: اولین مطلبی که به ذهن فرد می رسد این است که در یک ساختمان نسبت به پروانه ساختی که در ابتدای کار صادر شده است تخلفی اجرا شده و به گونه ای عمل شده است که مورد تایید بازرسان و کارشناسان صدور پروانه نبوده و همین امر موجب می گردد افراد بدون اخذ خاتمه کار اقدام به بهره برداری از ساختمان نمایند.

اعطا بیان نمود: از دیگر مواردی که موجب می گردد افراد برای دریافت خاتمه کار اقدام نکند این است که در زمان صدور پروانه سند مادری را ارائه نموده اند که بعداً برای بهره برداری و دریافت خاتمه کار به اختلافاتی برخورد کردند که این اختلافات موجب می گردد افراد و شرکت ها برای دریافت پروانه خاتمه کار اقدام ننمایند و بدون اخذ خاتمه کار به بهره برداری از ساختمان اقدام نمایند.

وی با اشاره به آمار 3 هزار ساختمان که خاتمه کار ندارند، اضافه نمود: آماری که در رابطه با تعداد ساختمان هایی که خاتمه کار ندارند ارائه می گردد معلوم نیست بر چه اساسی ارائه شده، ولی ذکر این نکته لازم است که اگر این آمار از سوی شهرداری تهران ارائه می گردد آماری دقیق است و این آمار بدین معنا نیست که همین تعدادساختمان نا ایمن در تهران وجود دارد.

عضو شورای شهر تهران اعلام نمود: بار ها شاهد هستیم که ساختمان ها بدون دریافت پروانه خاتمه کار کلیه انشعابات را دریافت می نمایند و ساختمان به بهره برداری می رسد، اما ذکر این نکته لازم است که دریافت خاتمه کار برای انواع مراحل ثبتی بسیار مهم است.

اعطا ادامه داد: شورای شهر تهران به طور جدی تمام زوایای بلند مرتبه سازی در پایتخت را مورد آنالیز قرار می دهد به طوری که در جلسه قبلی شورا لایحه ای با عنوان ایمن سازی ساختمان های بلند مرتبه از سوی شهرداری تهران ارائه شد که بر اساس این که احتیاج ها و خواسته های شورای شهر تهران را تامین نکرد به تصویب اعضای شورای شهر تهران نرسید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 8 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 144

به "عضو شورای شهر تهران مطرح نمود؛ بلندمرتبه سازی در پایتخت تا زمان تصویب مصوبه قانونی ممنوع است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عضو شورای شهر تهران مطرح نمود؛ بلندمرتبه سازی در پایتخت تا زمان تصویب مصوبه قانونی ممنوع است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید