دولت مستعفی یمن از خنثی سازی کودتای نیروهای اماراتی در سقطری اطلاع داد

به گزارش مجله عطر یاس، مجمع الجزایر سقطری در جنوب یمن پس از برکناری مدیر کل پلیس، شاهد یورش نیروهای وابسته به امارات به مراکز امنیتی بود و دولت مستعفی از شکست طرحی برای کودتا در این استان اطلاع داد.

دولت مستعفی یمن از خنثی سازی کودتای نیروهای اماراتی در سقطری اطلاع داد

با تور قطر از مروارید خلیج فارس دیدن کنید.

به گزارش گروه بین الملل مجله عطر یاس، دولت مستعفی یمن اعلام نمود، کوشش نیروهای وابسته به امارات برای کودتا در استان مجمع الجزایر سقطری در جنوب یمن را خنثی نموده است.

عبد ربه منصور هادی رئیس دولت مستعفی یمن پنجشنبه هفته گذشته احمد علی الرجدهی مدیرکل پلیس این استان را به دلیل همدستی وی با تحرکات نیروهای وابسته به امارات برکنار کرد و فائز سالم طاحس موسی را به جای وی نشاند.

بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی یمن سبأ، این اقدام هادی پس از تماس تلفنی میان تعیین عبدالملک نخست وزیر دولت مستعفی و رمزی محروس استاندار سقطری صورت گرفت.

در پی برکناری الرجدهی، نیروهای وابسته به امارات کوشش کردند کنترل مراکز امنیتی در این استان را به دست بگیرند.

روزنامه العربی الجدید به نقل از منابع یمنی نوشت، این کوشش برای کودتا در لارخبیاین منطقه با هماهنگی احمد علی الرجدهی انجام شد و نیروهای متحد امارات به مراکز امنیتی از جمله مقر پلیس النجده یورش بردند.

در ادامه این گزارش آمده، اما مقامات محلی به فرماندهی رمزی محروس توانستند کنترل وضعیت را به دست گیرند.

در همین ارتباط مختار الرحبی مشاور وزیر اطلاع رسانی یمن در صفحه توییتر خود اعلام نمود، دستگاه های امنیتی و مقامات محلی در استان مجمع الجزایر سقطری توانستند کوشش برای کودتا را خنثی نمایند.

وی اضافه کرد: شبه نظامیان وابسته به امارات قصد تمرد و تسلط بر مقرهای امنیتی داشتند.

در ماه گذشته (شهریورماه) امارات که یکی از جزایر جنوبی یمن را محل استقرار نیروهای خود نموده، شبه نظامیان بیشتری به آن اعزام کرد.

به گزارش وبگاه خبری وکالة الصحافة الیمنیة، این منابع شرح دادند که شبه نظامیان اعزام شده به سقطری، اعضای گروه الحزام الامنی شاخه نظامی المجلس الانتقالی الجنوبی (شورای انتقالی جنوب) هستند که اخیرا شهر عدن و بعضی شهرهای جنوبی را تصرف کردند (جزئیات بیشتر).

سقطری جزیره ای در خلیج عدن و در آب های جنوبی این کشور است که اکنون تحت اشغال کامل امارات است. اواخر سال 2015 امارات کار سلطه بر مجمع الجزایر سقطری را شروع کرد. بعد از دو توفان چابالا و میگ که زیرساخت ها در جزیره را تخریب کرد، امارات تحت پوشش اقدامات خیرخواهانه وارد جزیره شد و با استفاده از ضعف دولت مرکزی در یمن، سلطه خود را بر آن محکم کرد.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 29 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 302

به "دولت مستعفی یمن از خنثی سازی کودتای نیروهای اماراتی در سقطری اطلاع داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت مستعفی یمن از خنثی سازی کودتای نیروهای اماراتی در سقطری اطلاع داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید