خبرنگاران بزم شبانه با کرونا در پستوها

به گزارش مجله عطر یاس، اردبیل - خبرنگاران - وارد سالن که می شوی، چیزی جز دود نمی بینی، حلقت اذیت شده و سرفه به سراغت می آید ، صداها مشخص نیست، خنده، هیاهو و بیشتر از همه قل قل قلیان ها؛ اینجا انباری در حاشیه اردبیل است.

خبرنگاران بزم شبانه با کرونا در پستوها

بیست، سی نفر بر روی فرش های کهنه ای که بر کف سیمانی انبار پهن شده نشسته اند، برخی ولو شده و تعدادی هم بر پشتی هایی رنگ و رو رفته تکیه زده اند؛ پک های پی در پی، قل قل آب قلیان ، دودهای غلیظی که بر حلق فرو رفته و پرحجم در هوا منتشر می شود؛ نی قلیان ها به هم تعارف و از این لب به آن لب منتقل می شود، کم وسن و سال ها هم مسابقه خلق اشکال مختلف از دود بیرون داده از حلق خود به راه انداخته اند.

اینجا در زمانه کرونا بزمی شبانه برپاست، هیچکس ترسی ندارد، جوان ها همه چیز دنیا را به شوخی گرفته و گویی در حال پایکوبی و پایکوبی با ویروس کرونا هستند.

اینجا کسی کرونا را باور ندارد، حتی آن جوانی که سرفه های خشک و پی در پی امانش را بریده و عرق از سر و رویش می ریزد؛ یکی می گوید: کرونا مرونا همه اش افسانه است، دیگری خنده کنان از اینکه کرونا با جوان ها کاری ندارد و اگر بیاید هم خفیف آمده و می رود، می گوید!.

صاحب این بساط نیز می گوید: بی خیال کرونا، نباید که زن و بچه من از گشنگی بمیرند، برای همین انباری کلی اجاره می دهم ، تازه صاحب انبار نیز از آشنایان بوده و لطفی نموده و این محل را برایم جور نموده است.

با تلخ خنده ای آهسته زیر لب زمزمه می کند: بیشتر اینها بدنشان آنقدر دود و کثافت دیده که کرونا نیز از آنها می ترسد، دلواپس آنها نباش.

اما گویی او از آینده نامشخص این جوان ها، نوجوانان و خانواده هایشان و دست کم شرایط خطرناک خود، زن و بچه هایش غافل است.

پس از تعطیلی قلیان سراها در اردبیل و دیگر شهرها کم نیستند چنین مکان هایی که به صورت پنهانی در مناطق مختلف استان درحال شکل گیری است، در روستاها نیز هنوز به صورت پنهان و آشکار قلیان سراها و قهوه خانه ها مشغول فعالیت هستند.

برخی از قهوه خانه ها پنهانی به فعالیت شبانه روی آورده اند، برخی ها با مشتریان خاص خود و پشت کرکره های بسته فعال هستند و در روستاها نیز تعدادی از مغازه ها کارکردی دوگانه داشته و در کنار فروش اجناس خدمات قهوه خانه ای از جمله قلیان ارائه می دهند.

به گفته کارشناسان، با توجه به اینکه کرونا، ویروسی است که از طریق تنفس به دیگران منتقل می شود، افرادی که به صورت جمعی از قلیان مشترک استفاده کنند با سرعت و شدت بیشتری احتمال مبتلا شدن به این ویروس را دارند و قلیان توان انتقال تمام عفونت های دستگاه تنفسی از جمله کرونا را دارد.

به گفته آنها، حضور در محیط های جمعی و شلوغ، تماس با اشیا و محیط های آلوده باعث انتقال سریع این ویروس می شود، همچنین مصرف و روبروه با دود محصولات دخانی بر تضعیف سیستم ایمنی و مستعد شدن بدن برای ابتلا به بیماری ها موثر است و استفاده از وسایل و ابزارآلات قلیان، افزایش ریسک خطر این بیماری را به همراه دارد.

قهوه خانه و قلیان سراها با توجه به ریسک خطر خود جزو نخستین مکان هایی بودند که نسبت به تعطیلی آنها اقدام شد، اما گویی جامعه همچنان باید بیشترین دردسر را از جوانان معتاد به قلیان و دود سیگار متحمل شود.

رصد اقدامات ارگان هایی بهداشتی حکایت از این دارد که بیشترین موارد برخورد قانونی در استان اردبیل با قلیان سراها بوده و تقریبا روزی نیست که گزارشی از کشف و برخورد با فعالان غیرمجاز در این عرصه ارائه نشود.

اواسط اسفندماه در نخستین مرحله برخورد با متخلفان، 102 چایخانه و قلیان سرا در استان اردبیل پلمب شد.

اواخر اسفندماه ماموران مرکز بهداشت محیط شهرستان اردبیل با شناسایی 26 مکان که پس از بسته شدن قلیان سراها اقدام به عرضه قلیان می کردند، آنها را پلمب کردند.

در شهرستان نیر هم چهار قلیان سرا که پس از ممنوعیت فعالیت قلیان سراها در روستاهای این شهرستان شروع به فعالیت نموده بودند از سوی پلیس شناسایی و پلمب شدند.

در شهرستان خلخال نیز 29 قلیان سرا پلمب شد که یکی از آنها شبانه و به صورت چراغ خاموش، فعالیت می کرد و در دیگر شهرستان های استان نیز شرایط مشابهی حاکم است.

مسوولان بهداشتی در استان اردبیل می گویند که با وجود برخوردهای قانونی هنوز عده ای هستند که علیرغم آگاهی نسبت به خطرات ویروس کرونا همچنان اقدام به تجمع و برپایی جمع های قلیان کشی می کنند.

دکتر عمران خسروی ، رییس مرکز بهداشت شهرستان اردبیل می گوید: برخی افراد بی مسوولیت و بی توجه به هشدارهای بهداشتی با ایجاد مراکز مخفی در برخی مناطق شهر و روستاها، بساط شب نشینی و قلیان برپا نموده و سلامت خود،خانواده و جامعه را هدف قرار داده اند.

وی گفت: متاسفانه برخی افراد با سلامت مردم بازی نموده و عده ای از افراد نیز سلامت خود و جامعه را به سخره گرفته اند.

خسروی روز شنبه به خبرنگار مجله عطر یاس گفت: تا به امروز بیش از 150 مرکز تجمعی، قهوه خانه و مرکز عرضه قلیان در شهر و روستاهای اردبیل پلمب شده که تعداد قابل توجهی از آنها مربوط به روزهای اخیر بوده است.

دکتر خسروی از خانواده ها خواست تا با حساسیت بیشتر در قبال سلامت خانواده خود از حضور فرزندانشان در اینگونه مراکز تجمعی ممانعت کنند.

اما اینکه چرا با وجود سخت گیری ها هنوز وسوسه ایجاد و فعالیت قلیان سراها به صورت پنهانی در استان وجود داشته و عده قابل توجهی بویژه جوانان از آنها استقبال می کنند علت های مختلفی دارد.

به گفته برخی کارشناسان، عدم حساسیت لازم به ممنوع کردن و دست کم سخت گیری مصرف دخانیات در سال های اخیر و روی آوری گسترده نوجوانان و جوانان به قلیان کشی در قلیان سراها و حتی معابر و گردشگاه ها از جمله عوامل اصلی اتفاقات اخیر در بروز تخلف و ایجاد مراکز پنهانی قلیان کشی و حتی بدتر از آن مصرف قلیان در پارک ها و گردشگاه ها می باشد.

برخی نیز معتقدند که وجود تقاضای زیاد از سوی قشر جوان و وسوسه درآمدزایی از سوی عده ای افراد سودجو علت دیگر برگزاری تجمع های شبانه و قلیان کشی در مناطق مختلف می باشد.

همچنین با توجه به افزایش قهوه خانه ها ، قلیان سراها و کافی شاپ ها در سال های اخیر تعداد زیادی فرصت شغلی در استان ایجاد شده که با تعطیلی آنها اکنون افراد زیادی با مشکل بیکاری روبرو شده اند و برپایی جمع های قلیان کشی شاید راهی برای فرار از مسائل موجود باشد.

در حالی که مبارزه به کرونا در کشور سمت و سویی بسیار جدی یافته، ارگان های بهداشتی و انتظامی در استان می بایست بیشر از این در باره تخلفات برخی از افراد سوددجو و اقدامات ناآگاهانه نوجوانان و جوانان شدت عمل به خرج داده و با آن مقابله کنند.

با افزایش چهار مورد فوتی تعداد جانباختگان کرونا تا روز گذشته در استان به 56 نفر رسید.

به گفته قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی اردبیل ،تعداد بیماران مبتلا به کرونا در استان نیز با 10 نفر افزایش به 365 نفر رسید.

تعداد بیماران مبتلا و مشکوک به کرونا که در بیمارستان های استان بستری هستند 333 نفر است .

منبع: ایرنا
انتشار: 27 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 799

به "خبرنگاران بزم شبانه با کرونا در پستوها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران بزم شبانه با کرونا در پستوها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید