جایگزین منتخبان فوت شده مجلس در انتخابات میان دوره ای معین می گردد

به گزارش مجله عطر یاس، سخنگوی شورای نگهبان شایعات مبنی بر احتمال جایگزینی منتخبان فوت شده مجلس یازدهم در انتخابات دور دوم و یا جایگزینی از نفرات بعدی را رد کرد و گفت: در مجلس عضو علی البدل نداریم به همین دلیل جایگزین فوت شدگان در انتخابات میان دوره ای در سال 1400 تعیین خواهد شد.

جایگزین منتخبان فوت شده مجلس در انتخابات میان دوره ای معین می گردد

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان، در مصاحبه با خبرنگار مجله عطر یاس در خصوص درگذشت فاطمه رهبر نماینده منتخب تهران و محمدعلی رمضانی دستک نماینده منتخب آستانه اشرفیه در انتخابات یازدهم مجلس شورای اسلامی و نحوه جایگزینی این افراد در مجلس آینده گفت: ما در بعضی از حوزه ها مرحله دوم انتخابات را پیش رو داریم که زمان و اسامی اعلام شده است و در روز 29 فروردین سال اینده برگزار خواهد شد. ولی برای حوزه هایی مثل تهران و آستانه اشرفیه که منتخبین اعلام شده بودند برای جایگزینی باید به انتخابات میان دوره مراجعه کرد.

وی در ادامه توضیح داد: اینگونه انتخابات طبق قانون همزمان با انتخابات اصلی که در سال 1400 که همزمان با انتخابات ریاست جمهوری است انتخابات میاندوره ای نیز در آن تاریخ برگزار می گردد و جایگزین این دو نماینده برای مجلس یازدهم در انتخابات میان دوره ای و در سال 1400 برگزار می گردد و در این مرحله کار به دور دوم کشیده نمی گردد.

کدخدایی توضیح داد: در بحث انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا این شرایط وجود دارد که علاوه بر اعضای اصلی اعضای علی البدل انتخاب می شوند و افرادی که رای آنها بعد از اعضای منتخب بود به عنوان اعضای علی البدل انتخاب می شوند. در این مرحله به طور اتوماتیک اگر اعضای اصلی به هر دلیلی کنار بروند. یک نفر از اعضای علی البدل جایگزین خواهد شد ولی در انتخابات مجلس شورای اسلامی عضو علی البدل نداریم و اگر افراد رای لازم را داشته باشند و به حد نصاب برسند انتخاب می شوند در غیر این صورت یا به مرحله دوم کشیده می گردد و یا از گردونه انتخابات خارج می شوند و به مرحله میان دوره می رسند. در خصوص تهران و آستانه اشرفیه در حقیقت انتخابات تمام شده است. و منتخب مرحوم شده و طبق قانون باید انتخابات میان دوره برگزار گردد و در قانون میان دوره به همزمانی با انتخابات پیش رو موکول شده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 5 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 744

به "جایگزین منتخبان فوت شده مجلس در انتخابات میان دوره ای معین می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جایگزین منتخبان فوت شده مجلس در انتخابات میان دوره ای معین می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید