بن خواربار کارگران معادل پول چیپس و پفک است!

به گزارش مجله عطر یاس، یک مقام مسئول کارگری با بیان اینکه بن خواربار کارگران معادل پول خرید چیپس و پفک است و حذف آن تاثیری در مزد کارگران نمی گذارد، بر لزوم بازنگری دستمزد در طول سال تاکید کرد و گفت: شورای عالی کار باید در طول سال فعال باشد و کارگروههای تخصصی آن مباحثی نظیر نرخ دستمزد و تغییر قیمتها را بررسی کنند.

بن خواربار کارگران معادل پول چیپس و پفک است!

ابوالفضل اشرف منصوری در گفت وگو با مجله عطر یاس، اظهار کرد: جلسات شورای عالی کار باید از فروردین ماه هر سال تشکیل شود و مباحث و موضوعات روز کارگری را مورد بحث و بررسی قرار بدهد.امسال اگر جلسات شورای عالی کار از فروردین ماه برگزار می شد و کارگروههای تخصصی شرایط موجود را رصد می کردند و به ارزیابی مسایل اثرگذار بر معیشت کارگران می پرداختند در برج هشت (آبان) که تغییر نرخ بنزین را شاهد بودیم، می توانستیم اثرات آن را بر دستمزد و وضع معیشت کارگران بررسی کنیم ولی با عدم برگزاری جلسات شورای عالی کار این اتفاق نیفتاد.

مبلغ بن خواربار معادل پول خرید چیپس و پفک است

وی درباره فرایند مشخص دستمزد کارگران در شورای عالی کار گفت: در شورای عالی کار هم مثل فوتبال تا دقیقه 90 مشخص نیست چه اتفاقی می افتد اما آنچه مسلم است حداقل حقوق و دستمزد سال 1399 کارگران باید افزایش یابد.اگر حق مسکن و بن خواربار را حذف کنیم تاثیری در دستمزد کارگران نخواهد داشت چون همین حالا مبلغ بن خوارباری که به کارگران داده می شود، پول خرید چیپس و پفک است و به درد جامعه کارگری نمی خورد.

اشرف منصوری با بیان اینکه هرگونه تصمیم در خصوص دستمزد کارگران باید با پیش بینی شرایط سال آینده همراه باشد، گفت: اگر بحث سه جانبه گرایی را در مشخص دستمزد مطرح می کنیم هر کدام از شرکای اجتماعی باید مصلحت و شرایط کار را بر اساس وظایفی که دارند در نظر بگیرند و دولت به طور مشخص از گروه کارگری و کارفرمایی حمایت کند.

نایب رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران با بیان اینکه در بحث مشخص رقم دستمزد نیازمند محاسبه ضریب تورم هستیم، گفت: مبنای مشخص دستمزد کارگران محاسبه نرخ تورم و سبد معیشت خانوار است به همین دلیل ضریب تورم در فرایند تصمیم گیری مزد باید مدنظر قرار بگیرد.

تاثیر حوادث غیر مترقبه و افزایش قیمت کالاها بر دستمزد

وی حوادث غیرمترقبه و افزایش قیمت کالاهایی مثل بنزین را بر دستمزد کارگران و محصولات تولیدی، صنعتی و کشاورزی اثرگذار دانست و گفت: در حال حاضر مواد غذایی و مایحتاج اولیه با چنین تغییر محسوسی روبه رو است و حداقل مزد کارگران از برج هشت به دلیل این موارد دستخوش تغییر شده و معیشت خانوارهای کارگری را تحت تاثیر قرار داده است.

اشرف منصوری در عین حال بر لزوم حمایت دولت از کارفرمایان تاکید کرد و گفت: ما کارفرمایان را به پرداخت حقوق و دستمزد موظف می کنیم ولی آیا شرایط مطلوبی برای کار و تولید و فعالیت آنها درنظر گرفته ایم؟در بحث مالیاتها، مصرف انرژی و سایر هزینه هایی که کارفرمایان متحمل می شوند که عده ای کارگر را حفظ کنند تا به جامعه بیکاران اضافه نشود چقدر کارفرمایان را حمایت کرده ایم؟ طبیعی است که کارفرما وقتی حمایت نشود با افزایش حقوق و دستمزد مخالفت می کند لذا انتظار داریم دولت به وظیفه خود در قبال هر دو گروه کارگران و کارفرمایان عمل کند.

به گزارش مجله عطر یاس، درحالی که کمیته دستمزد شورای عالی کار بهمن ماه سال گذشته، هزینه سبد معیشت کارگران را سه میلیون و 760 هزار تومان مشخص کرد، حداقل حقوق و دستمزد کارگران برای امسال یک میلیون و 517 هزار تومان تصویب شد.برابر ماده 41 قانون کار شورای عالی کار همه ساله میزان حداقل دستمزد کارگران را برای نقاط مختلف کشور یا صنایع مختلف بر اساس درصد نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی و سبد معیشت خانوار مشخص می کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 642

به "بن خواربار کارگران معادل پول چیپس و پفک است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بن خواربار کارگران معادل پول چیپس و پفک است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید