افزایش 400 درصدی سطوح سازمانی در شهرداری

به گزارش مجله عطر یاس، سید حسن رسولی با اشاره به طرح کاهش سطوح معاونت ها در شهرداری تهران گفت: این طرح با امضای 16 نفر از اعضای شورا مبنی بر الزام شهرداری بر کوچک سازی ساختار سازمانی به خصوص در سطح معاونت ها از 9 حوزه فعلی به حداکثر 6 حوزه و نیز حذف پست های سازمانی فاقد ماموریت و زائد مانند قائم مقام، مشاور و جانشین به صورت عادی در دستور کار نهاده شد و کلیات آن رای آورد.

افزایش 400 درصدی سطوح سازمانی در شهرداری

وی ادامه داد: در هفته گذشته هنگامی که شورا ورود به جزییات کرد با امضای تعدادی از همکاران اصلاحاتی به کلیات اضافه شد و مشمول اصلاح نهاده شد.

رییس کمیته ساختار و منابع انسانی شورا گفت: بر این اساس بند یک و دو طرح کاهش تعداد معاونت ها از 9 سطح به 6 سطح و نیز حذف پست های سازمانی سه گانه دچار تغییر شد، بدین صورت که شهرداری موظف شد گزارش ارزیابی مطالعات کارشناسی اجرا شده در ارتباط با نظام تقسیم کار و سازو کار انجام هماهنگی بین حوزه های مختلف معاونت ها و کاهش آن و نیز هم در ستاد های سازمانی شهرداری تهران و هم در مناطق، شرکت ها و سازمان ها را به شورا ارایه کند.

رسولی اضافه کرد: در بند دو نیز اصلاحیه ای صورت گرفت بدین صورت که تعداد سازمان ها و شرکت های تابعه به گونه ای به وسیله ادغام و انحلال و سایر روش های مشابه کاهش یابد تا از این طریق به میزان 15 درصد از بار مالی تحمیل شده بر شهرداری از سال 98 برای تامین هزینه های سازمان ها و شرکت ها و موسسات 46 گانه شهرداری کاسته گردد.

نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورا گفت: به عبارتی کلیات طرح که همانا معین کردن حد و اندازه شهرداری است پابرجاست ولی پیشنهاد جایگزین رای آورد.

سید حسن رسولی اضافه کرد: ساختار متورم و ناکارآمد مملو از موازی کاری و تداخل ها و تزاحم ها از جمله مسائل اصلی شهرداری تهران به شمار می آید که باعث کاهش میزان اثر بخشی و کارآمدی خواهد شد.

رییس کمیته ساختار و منابع انسانی شورای شهر گفت: در 12 سال گذشته تنها 37 درصد به تعداد کارکنان شهرداری اضافه شده اما قریب به 400 درصد افزایش در سطوح سازمانی مدیریتی هم در شهرداری و هم در سازمان های تابعه را شاهد بودیم. لذا این امر نشان می دهد که این ساختار بیشتر مدیر محور تعریف شده و در طرح طبقه بندی مشاغل مزایایی که تعلق می گیرد تحت تاثیر پست های مدیریتی است و لذا این رشد 4 برابری در مقایسه با رشد 37 درصدی به تنهایی دلیلی است بر صحیح این بودن این طرح.

رسولی در ادامه تاکید نمود: این طرح به هیچ عنوان در ارتباط با کاهش نیروی انسانی شهرداری نیست بلکه در ارتباط با کاهش سطوح سازمانی و کوچک سازی ساختار شهرداری تهران است.

وی گفت: این طرح نقاط مثبت و آثار بسیار ارزنده ای برای مصالح و منافع شهر دارد، اما بدون شک در داخل حوزه مدیریت شهری و در بین همکاران به ویژه کسانی که از گزند انجام این الزام صندلی سازمانی شان دچار دگرگونی می گردد با مخالفت های جدی روبرو خواهیم بود.

نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورا خاطر نشان ساخت: البته ماده 85 آیین نامه استخدامی شهرداری ها مصوب دولت موقت برای آن دسته از پست های سازمانی که به وسیله اصلاح ساختار پست هاشون حذف می گردد معین تکلیف نموده است.

رسولی گفت: این افراد در صورت حذف پست های زائد در شهرداری باقی می مانند و اگر این اصلاح ساختار در حد کوچک سازی سازمان به تصوب نهایی برسد و هیات تطبیق هم نظر شورا را تایید کند تکلیف افراد و شاغلین در این پست ها معین شده و ابهامی وجود ندارد. ما نیز در کمیسیون برنامه و بودجه و هم کمیته ساختار و منابع انسانی تا حصول به نتیجه این طرح را دنبال خواهیم کرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 2 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 54

به "افزایش 400 درصدی سطوح سازمانی در شهرداری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 400 درصدی سطوح سازمانی در شهرداری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید