استاندارد حلقه مفقوده ارتباط دانشگاه و صنعت است

به گزارش مجله عطر یاس، رئیس پژوهشکده صنایع غذایی و کشاورزی پژوهشگاه استاندارد گفت: استاندارد حلقه مفقوده ارتباط دانشگاه و صنعت است و ما در پژوهشکده استاندارد دنبال ایجاد ارتباط میان مراکز علمی و صنعت هستیم.

استاندارد حلقه مفقوده ارتباط دانشگاه و صنعت است

به گزارش مجله عطر یاس، فرزانه انصاری چهارشنبه، 24 مهرماه در مراسم گرامیداشت روزجهانی استاندارد در یاسوج اضافه نمود: از سال 2016 واژه انقلاب صنعتی مطرح و بر همین اساس شعار سال گذشته روز جهانی استاندارد، استانداردهای بین المللی و انقلاب صنعتی چهارم بود به این معنا که مرزهای سنتی را نخواهیم داشت و چاپگرها و رباط ها جایگزین شده است.

وی با اشاره به دانش محور بودن پژوهش ها اظهارکرد: دانش ماحصل پژوهش است و می طلبد دولت ها نگاه ویژه ای به منابعی پژوهشی داشته باشند به طوری که چهار درصد فراوری ناخالص باید به پژوهش اختصاص داده شود.

رئیس پژوهشکده صنایع غذایی و کشاورزی پژوهشگاه استاندارد اعلام نمود: سهم پژوهشی در کشورهای پیشرفته متفاوت است اما در ایران سهم منابعی پژوهشی کمی یبشتر از نیم درصد است که باید نگاه به پژوهش عوض شود چرا که هر چقدر سهم حوزه پژوهش بیشتر شود به همان اندازه هم منابع باز می شود.

انصاری با بیان اینکه تنها دولت ها نیستند که در حوزه پژوهش سرمایه گذاری می نمایند، توضیح داد: بخش خصوصی هم در حوزه پژوهش سرمایه گذار است، ضمن اینکه آنالیز ها نشان می دهد در چند سالی که کوشش شده ارتباط میان صنعت و دانشگاه برقرار شود کمتر به پژوهش توجه شده است.

وی ادامه داد: استاندارد حلقه مفقوده دانشگاه و صنعت است و ما در پژوهشکده استاندارد به دنبال ایجاد ارتباط میان مراکز علمی و پژوهشی و صنعت هستیم.

رئیس پژوهشکده صنایع غذایی و کشاورزی پژوهشگاه استاندارد یکی از اقدام خوب سازمان استاندارد را امضای تفاهم نامه با معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور دانست و عنوان نمود: این تفاهم نامه در راستای حمایت از کالاهای دانش بنیان صورت گرفت و اگر قرار است در بازار حضور داشته باشیم باید فراوری نمایندگان جوان را مورد حمایت قرار دهیم.

انصاری اعلام کرد: در این تفاهم نامه کالاهای دانش بنیان که معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور معرفی می نماید نشان استاندارد دریافت می نمایند، ضمن اینکه سازمان استاندارد برای مدیریت استانداردسازی بر پایه دانش نشان ISO 30401 تعریف نموده است.

وی اظهارکرد: 3500استاندارد ملی تدوین شده است، 4 پژوهشکده و 15 گروه پژوهشی استاندارد ایجاد و راه اندازی شده است.

به گزار ش مجله عطر یاس، در سرانجام این مراسم از 2 پژوهشگر، 7مدیر کنترل کیفیت واحدهای فراوریی،3 واحد خدماتی و تاسیساتی و 7 کارشناس رسمی استاندارد تجلیل بعمل آمد.

همچنین بین دانشگاه آزاد اسلامی واحد یاسوج و اداره کل راستاندار استان کهگیلویه و بویراحمد تفاهم نامه همکاری امضا و منعقد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 406

به "استاندارد حلقه مفقوده ارتباط دانشگاه و صنعت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استاندارد حلقه مفقوده ارتباط دانشگاه و صنعت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید