ابتلا و مرگ کرونا در مردان بیشتر از زنان ، علایم شدید کووید-19 در سیگاری ها

به گزارش مجله عطر یاس، مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت از اقدامات صورت گرفته جهت تدوین سند ملی سلامت مردان اطلاع داد و در عین حال علل ابتلا به انواع شدیدتر کرونا در مردان نسبت به زنان را تشریح کرد.

ابتلا و مرگ کرونا در مردان بیشتر از زنان ، علایم شدید کووید-19 در سیگاری ها

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، دکتر سیدحامد برکاتی شعار هفته جهانی سلامت مردان را برای کووید 19 اقدام کنید اعلام نمود.

وی گفت: 15 الی 21 ژوئن یعنی 26 خرداد الی یکم تیر به عنوان هفته جهانی سلامت مردان در بسیاری از کشورها برگزار می گردد. بنا بر آن نیست که در برگزاری هفته ملی سلامت مردان که در کشور ما از سال 85 در هفته اول اسفند ماه برگزار می گردد و در تقویم ملی در هفته اول اسفند ثبت شده است، تغییری روی دهد.

وی اضافه نمود: اما از آنجا که در امسال به دلیل شدت ابتلا و مرگ و میر کووید 19 در مردان، شعار هفته مذکور در سطح بین المللی Take Action on Covid-19 برای کووید 19 اقدام کنید در نظر گرفته شده، مناسبت مذکور فرصت مغتنمی برای اطلاع رسانی و حساس سازی جامعه مردان، سازمان های دولتی، غیر دولتی و صنوف مختلف در مورد کووید 19 به شمار می آید.

وی ادامه داد: در چنین شرایطی اطلاع رسانی، کوشش برای افزایش آگاهی مردان به موضوع سلامتی به طور کلی و بیماری کووید 19 به شکل اختصاصی مبتنی بر ویژگی های فرهنگی و اجتماعی هر منطقه و تشویق مردان به مشارکت در توسعه برنامه های بهداشتی پایه می تواند به عنوان یک راه حل برای عبور از بحران فوق بوده و فرصت مناسبی برای اطلاع رسانی و حساس سازی جامعه و دولت در مورد اهمیت سلامت مردان در خانواده و جامعه می باشد.

مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، گفت: با همت وزارت بهداشت، دانشگاه های علوم پزشکی، مراکز تحقیقاتی و انجمن های علمی مرتبط با سلامت مردان، ایران یکی از کشورهای پیشرو در جهان برای اجرای برنامه های سلامت مردان از جمله برنامه های آموزشی و کمپین هفته ملی سلامت مردان است.

تدوین برنامه سلامت مردان میانسال

برکاتی اضافه نمود: در این زمینه اقدامات متعددی در زمینه سلامت مردان اجرا شده است؛ از جمله تدوین و اجرای پیروز پایلوت برنامه سلامت مردان میانسال در پنج دانشگاه، تدوین پروتکل های خودمراقبتی مردان کشور، اجرای کمپین های مختلف در هفته ملی سلامت مردان، اجرای پروژه های تحقیقاتی و هماهنگی های بین بخشی متعدد در زمینه سلامت مردان، مکاتبات و گزارش های متعدد بین المللی در زمینه سلامت مردان، ارتباط منسجم و مداوم با دانشگاه های علوم پزشکی کشور در زمینه سلامت مردان، اقدامات مرتبط با تدوین سند ملی فوق الذکر.

تدوین سند ملی سلامت مردان در امسال

وی در مورد سند ملی سلامت مردان ایران شرح داد: از سال 98 نیز تدوین سند ملی سلامت مردان توسط دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس پیگیری شده است و با همکاری همه جانبه بیش از 25 سازمان دولتی و خصوصی و انجمن های علمی مرتبط با برگزاری 23 جلسه مدیریتی و با بهره گیری از نظرات کارشناسی 99 نفر از صاحب نظران و مراکز تحقیقاتی و علمی تدوین شده است. دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی نیز آنالیز سند در کمیسیون عالی را در برنامه سال 99 خود قرار داده است و پس از تصویب آن، در امسال تدوین و اجرای برنامه های عملیاتی شروع خواهد شد.

ابتلا و مرگ کرونا در مردان بیشتر از زنان

برکاتی با اشاره به اهمیت توجه به کرونا در مردان ادامه داد: در زمینه بیماری کووید 19 نیز موضوع سلامت مردان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اگرچه افراد جامعه از کوچک تا عظیم و زن و مرد در معرض خطر کروناویروس هستند، اما سن و جنس به عنوان دو فاکتور مهم در ابتلا یا شدت علایم تاثیرگذار هستند. تا به امروز موارد آلودگی و شدت ابتلا و مرگ و میر در مردان بیشتر از زنان بوده و این افراد نیازمند مراقبت و توجه بیشتر هستند.

وی اضافه نمود: مهمترین عواملی که در ابتلا و شدت بیشتر عوارض کووید 19 در مردان نقش داشته و در مطالعات مختلف در نقاط مختلف جهان مورد تاکید قرار گرفته اند، عبارتند از دلایل بیولوژیکی مانند دلایل ژنتیکی، هورمونی و آنزیم ها، دلایل مربوط به پروفایل اجتماعی و مسئولیت شغلی و مالی مردان که سبب مواجهه بیشتر آنان با عوامل خطر می گردد، و دلایل فرهنگی از جمله باور غلط مردان مبنی بر برتر بودن و قوی تر بودن مردان نسبت به زنان و در نتیجه مغفول ماندن تمرکز بر سلامت که سبب می گردد مردان کمتری به مراکز درمانی مراجعه نمایند و به انجام آزمایش تن دهند یا کمتر از زنان به رعایت اصول بهداشتی تعریف شده مانند شستشوی مکرر دست ها، استفاده از ماسک و دستکش مبادرت ورزند.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت، وی بیان داشت: همچنین وجود بیماری های مزمن مانند بیماری قلبی عروقی (فشارخون بالا، دیابت، بیماری عروق قلب و بیماری عروق مغز) بیشتر در مردان نسبت به زنان و همین طور رفتارهای ناسالم مردان مانند بی تحرکی، تغذیه ناسالم و مصرف دخانیات از جمله عوامل مهم و موثر در این تفاوت است و باید گفت هیچ چیز به اندازه یک برنامه غذایی کامل و صحیح به همراه فعالیت فیزیکی مناسب به تقویت سیستم دفاعی یاری نمی کند.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: همچنین در زمان فاصله گذاری اجتماعی، پرهیز از زندگی بی تحرک و فعالیت بدنی کافی در این گروه از اهمیت زیادی برخوردار است و از سوی دیگر، فعالیت بدنی با شدت متوسط، ایمنی بدن را در مقابل بیماری کرونا بالا می برد؛ همچنین در کاهش استرس های ناشی از این بیماری موثر است.

وی توضیح داد: در صورت ابتلا به کرونا در مصرف نمایندگان دخانیات نسبت به افراد دیگر، علائم شدیدتر و کشنده تری ایجاد می گردد؛ چرا که در این افراد ظرفیت قلبی ریوی، تحت تاثیر قرار می گیرد و آنها از سطح ایمنی پائین تری برخوردارند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 25 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 950

به "ابتلا و مرگ کرونا در مردان بیشتر از زنان ، علایم شدید کووید-19 در سیگاری ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابتلا و مرگ کرونا در مردان بیشتر از زنان ، علایم شدید کووید-19 در سیگاری ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید